4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szinte császári egyeduralmat magához ragadó kínai elnök szárnyait visszavagdosta a kommunista párt vezetése az elmúlt hetekben. A belső feszültségeket csak tovább eszkalálja Washington biztonságpolitikai nyomásgyakorlása. Trump szalonképtelen stílusa és „Amerika Mindenekelőtt” politikája egyidőben hoz közeledést az eurázsiai tengely két végén, Berlin és Moszkva, valamint Peking és Tokió között.
Hszi Csin-ping (EPA/ROMAN PILIPEY / POOL)

Wang So-wen, kínai kereskedelmi miniszter egy kilenc fős delegáció élén ma érkezik Washingtonba két napos megbeszélésre, amelynek célja a két ország között feszülő kereskedelempolitikai ellentétek enyhítése. Mindenesetre Trump nem is szabott határidőt ezek befejezésére és elhúzódó folyamatra számít. A múlt hét pénteken napvilágot látott menetrend szerint az egyeztetések egy novemberben tartandó Trump - Hszi Csin-ping találkozóban csúcsosodnának ki.

Lázadás a császár ellen

A látogatást már a tekintetben is komoly előrelépésként értékeli a piac, hogy Amerika és Kína kapcsolatát az utóbbi időben a fokozódó kereskedelmi feszültség, és a szemet-szemért politika jellemezte. Elvileg a héten aktiválódna a már korábban bejelentett 16 milliárd dollár értékű kínai terméket sújtó további pótlólagos büntetővám (az 50 milliárdos csomag részeként), amely egy azonos arányú válaszlépést követne a keleti ország részéről. Források szerint a tárgyalásokkal párhuzamosan megy előre a 200 milliárd dollárnyi Kínából származó importra vonatkozó vámemelés ügye, Trump így versenyezteti egymással az adminisztráción belüli Kína-"héjákat" és "galambokat".

A tárgyalások ma egy olyan időszakban kezdődnek, amikor a szinte császári egyeduralmat magához ragadó kínai elnököt a kommunista párt vezetésében egyre többen kritizálják a színfalak mögött a gazdasági lassulás, az elnök agresszív viselkedése és a személyi kultuszt idéző túlzásai miatt. Ez a feszültség nem az utóbbi hetekben halmozódott fel, tavaly ősszel már súlyos politikai belharcokról érkeztek jelentések, amelynek során hat magasrangú pátfunkcionárius meg akarta puccsolni Hszi elnököt.

Komoly belső viták

A belső feszültségeket csak tovább eszkalálja Washington biztonságpolitikai nyomásgyakorlása. A Pentagon múlt csütörtökön adta ki éves jelentését Kína katonai és biztonságpolitikai állapotáról. A védelmi minisztérium alátámasztja a Fehér Ház vádjait és a katonai technológiai titkok területén is „lopással” vádolja Pekinget. A jelentés figyelmeztet arra a nagyfokú modernizációra, amelynek keretében Peking a kínai néphadsereget szárazföldi típusú haderőből egy integrált légi-, szárazföldi- és haditengerészeti erővé alakítja át.

Hszi elnök mindenesetre augusztus elseje óta nem mutatkozott nyilvánosan, attól a naptól fogva, amikor Trump hirtelen 200 milliárd dollárnyi kínai importot fenyegetett meg radikális vámemeléssel. A kínai kommunisták akkor ébredtek rá, hogy csődhullám fenyegeti az exportcégeiket, ha a Fehér Ház beváltja fenyegetését. A párt belső magjában éles vita folyik arról, hogy Peking a maga túlzott önbizalmával mennyiben járult hozzá a kétoldalú kapcsolatok ilyen szintű leromlásához.

Káncz Csaba

A kommunisták most nagy sebességgel próbálnak kikeveredni a személyi kultusz zsákutcájából. A központi pártlap július 9-e óta nem közöl a címlapján naponta fényképeket és híradásokat Hszi elnökről. Pekingben pedig a kerületi tanácsokat arra utasították, hogy távolítsák el Hszi portréit és a legutóbbi pártkongresszus jelszavait a közterületekről.

Washington az eurázsiai tengely ellen

Peking egyben közeledni próbál Tokióhoz. Augusztus 12-én, a Japánnal aláírt béke- és barátsági szerződés 40. évfordulóján a kínai miniszterelnök, Li ko-csiang üzenetet váltott Sinzo Abe japán miniszterelnökkel. Mindketten kiemelték, hogy teljes körű normalizációra törekednek a kétoldalú kapcsolatokban. Abe még októberben Kínába látogat, Hszi elnök látogatását Japánba pedig jövő évre tervezik.

Nos, Trump szalonképtelen stílusa és „Amerika Mindenekelőtt" politikája ezek szerint egyidőben hoz közeledést az eurázsiai tengely két végén, Berlin és Moszkva, valamint Peking és Tokió között. De ha belegondolunk, ezen igazán nincsen mit csodálkozni.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG