4p
A szinte császári egyeduralmat magához ragadó kínai elnök szárnyait visszavagdosta a kommunista párt vezetése az elmúlt hetekben. A belső feszültségeket csak tovább eszkalálja Washington biztonságpolitikai nyomásgyakorlása. Trump szalonképtelen stílusa és „Amerika Mindenekelőtt” politikája egyidőben hoz közeledést az eurázsiai tengely két végén, Berlin és Moszkva, valamint Peking és Tokió között.
Hszi Csin-ping (EPA/ROMAN PILIPEY / POOL)

Wang So-wen, kínai kereskedelmi miniszter egy kilenc fős delegáció élén ma érkezik Washingtonba két napos megbeszélésre, amelynek célja a két ország között feszülő kereskedelempolitikai ellentétek enyhítése. Mindenesetre Trump nem is szabott határidőt ezek befejezésére és elhúzódó folyamatra számít. A múlt hét pénteken napvilágot látott menetrend szerint az egyeztetések egy novemberben tartandó Trump - Hszi Csin-ping találkozóban csúcsosodnának ki.

Lázadás a császár ellen

A látogatást már a tekintetben is komoly előrelépésként értékeli a piac, hogy Amerika és Kína kapcsolatát az utóbbi időben a fokozódó kereskedelmi feszültség, és a szemet-szemért politika jellemezte. Elvileg a héten aktiválódna a már korábban bejelentett 16 milliárd dollár értékű kínai terméket sújtó további pótlólagos büntetővám (az 50 milliárdos csomag részeként), amely egy azonos arányú válaszlépést követne a keleti ország részéről. Források szerint a tárgyalásokkal párhuzamosan megy előre a 200 milliárd dollárnyi Kínából származó importra vonatkozó vámemelés ügye, Trump így versenyezteti egymással az adminisztráción belüli Kína-"héjákat" és "galambokat".

A tárgyalások ma egy olyan időszakban kezdődnek, amikor a szinte császári egyeduralmat magához ragadó kínai elnököt a kommunista párt vezetésében egyre többen kritizálják a színfalak mögött a gazdasági lassulás, az elnök agresszív viselkedése és a személyi kultuszt idéző túlzásai miatt. Ez a feszültség nem az utóbbi hetekben halmozódott fel, tavaly ősszel már súlyos politikai belharcokról érkeztek jelentések, amelynek során hat magasrangú pátfunkcionárius meg akarta puccsolni Hszi elnököt.

Komoly belső viták

A belső feszültségeket csak tovább eszkalálja Washington biztonságpolitikai nyomásgyakorlása. A Pentagon múlt csütörtökön adta ki éves jelentését Kína katonai és biztonságpolitikai állapotáról. A védelmi minisztérium alátámasztja a Fehér Ház vádjait és a katonai technológiai titkok területén is „lopással” vádolja Pekinget. A jelentés figyelmeztet arra a nagyfokú modernizációra, amelynek keretében Peking a kínai néphadsereget szárazföldi típusú haderőből egy integrált légi-, szárazföldi- és haditengerészeti erővé alakítja át.

Hszi elnök mindenesetre augusztus elseje óta nem mutatkozott nyilvánosan, attól a naptól fogva, amikor Trump hirtelen 200 milliárd dollárnyi kínai importot fenyegetett meg radikális vámemeléssel. A kínai kommunisták akkor ébredtek rá, hogy csődhullám fenyegeti az exportcégeiket, ha a Fehér Ház beváltja fenyegetését. A párt belső magjában éles vita folyik arról, hogy Peking a maga túlzott önbizalmával mennyiben járult hozzá a kétoldalú kapcsolatok ilyen szintű leromlásához.

Káncz Csaba

A kommunisták most nagy sebességgel próbálnak kikeveredni a személyi kultusz zsákutcájából. A központi pártlap július 9-e óta nem közöl a címlapján naponta fényképeket és híradásokat Hszi elnökről. Pekingben pedig a kerületi tanácsokat arra utasították, hogy távolítsák el Hszi portréit és a legutóbbi pártkongresszus jelszavait a közterületekről.

Washington az eurázsiai tengely ellen

Peking egyben közeledni próbál Tokióhoz. Augusztus 12-én, a Japánnal aláírt béke- és barátsági szerződés 40. évfordulóján a kínai miniszterelnök, Li ko-csiang üzenetet váltott Sinzo Abe japán miniszterelnökkel. Mindketten kiemelték, hogy teljes körű normalizációra törekednek a kétoldalú kapcsolatokban. Abe még októberben Kínába látogat, Hszi elnök látogatását Japánba pedig jövő évre tervezik.

Nos, Trump szalonképtelen stílusa és „Amerika Mindenekelőtt" politikája ezek szerint egyidőben hoz közeledést az eurázsiai tengely két végén, Berlin és Moszkva, valamint Peking és Tokió között. De ha belegondolunk, ezen igazán nincsen mit csodálkozni.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG