Mindezt azért, mert a rangos díjakat kiosztó magánalapítvány megváltoztatta a politikáját, és meghívta Oroszországot, Fehéroroszországot és Iránt, akiket korábban kitiltottak az eseményről. A Nobel Alapítvány tájékoztatása szerint a 2023-as eseményekre minden olyan országot meghívtak, amelyek Svédországban és Norvégiában diplomáciai képviselettel rendelkeznek, mivel ez „elősegíti a Nobel-díj fontos üzeneteinek eljuttatását mindenkihez”.
Az nem tisztázott, hogy a meghívókat elküldték-e már.
Vidar Helgesen, a Nobel Alapítvány ügyvezető igazgatója pénteki nyilatkozatában kijelentette, hogy globális tendencia figyelhető meg, amely szerint „csökken a párbeszéd az eltérő nézeteket valló emberek között”. Ennek ellensúlyozására azt mondta: „Most kiszélesítjük a meghívottak körét, hogy megünnepeljük és megértsük a Nobel-díj lényegét, valamint a szabad tudomány, a szabad kultúra és a szabad, békés társadalmak fontosságát”.
Tavaly az ukrajnai háború miatt Oroszország és Fehéroroszország diplomáciai küldöttei nem vehettek részt a díjátadó ünnepségeken és banketteken, valamint az országban „súlyos és eszkalálódó helyzet” miatt Irán nagykövetét is távol tartották.
A 2022-es Nobel-békedíjat a bebörtönzött fehérorosz jogi aktivista, Ales Bialiatski, a Memorial orosz csoport és az ukrán Center for Civil Liberties kapta megosztva. A díjat Vlagyimir Putyin orosz elnök tekintélyelvű uralmának erős kritikájaként értékelték.
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök a TT svéd hírügynökségnek azt mondta, ha az ő választása lett volna, ő nem engedte volna meg Oroszországnak, hogy részt vegyen az ünnepségen.
„Oroszország minden lehetséges módon – katonai, gazdasági – elszigetelésére van szükség” – mondta a TT hírügynökségnek.
Kristersson nem kommentálta, hogy bojkottálja-e az eseményt, de mások őszintébbek voltak. Muharrem Demirok, a kis svéd ellenzéki Középpárt vezetője azt mondta, már alig várja, hogy részt vegyen az ünnepségen. „De amíg Oroszország háborút folytat Ukrajna ellen, nem vehetek részt ugyanazon a bulin, mint az ő nagykövetük.”
Märta Stenevi, a Zöld Párt tagja egyetértett azzal, hogy „nincs mit ünnepelni Oroszország nagykövetével együtt”. Svédország foglalkoztatási minisztere, Johan Pehrson az X-en – korábban Twitteren – „rendkívül meggondolatlannak” nevezte a döntést.
Az alapítvány azt is bejelentette, hogy kiterjeszti meghívását Svédországban és Norvégiában minden olyan politikai pártra, amely „demokratikus választásokon keresztül parlamenti képviselettel rendelkezik”.
Október elején hirdetik ki az idei Nobel-díjasokat.
(The Guardian)