Az arkansasi Little Rockban található Bill és Hillary Clinton repülőteret eredetileg Adams Fieldnek hívták, de 2012-ben átnevezték Bill Clinton volt elnök és felesége, Hillary tiszteletére, aki akkor még az ország külügyminisztere volt. Nem indulnak nemzetközi járatok, elsősorban olyan városokba repülnek innen, mint Atlanta és Dallas, de olykor néhány katonai gép is megfordul.
Bob Hope neve nem sokat mond a magyar turistának, mert amikor a komikus fénykorát élte, az amerikai tévécsatornák műsorait nem lehetett nézni Magyarországon. Az évek során nem kevesebb, mint hét különböző neve volt a szóban forgó légi kikötőnek, hosszú ideig a kissé nehézkes Burbank–Glendale–Pasadena nevet viselte. 2003-ban azonban elnevezték az akkor elhunyt híres humorista Bob Hope után, aki a közelben lakott, és magánrepülője is mindig ott landolt.
Valószínűleg ez az egyetlen repülőtér a világon, amelyet egy karikaturista - Charles M Schulz – után neveztek el, aki 50 évig rajzolta a "The Snob" című folytatásos képregényt, és aki több mint 30 évig a közelben élt. Az amerikai Sonoma megyében található repülőtér 1942-ben nyílt meg, csak katonai gépek számára, de a háború után polgári repülőtérré alakították át, forgalma Kaliforniába és a szomszédos államokba irányul.
Ronaldora nehéz leszállni
Az Aeroporto Internacional da Madeira Cristiano Ronaldo Madeira nemzetközi repülőtere, amely természetesen a szigeten született futballsztárról kapta a nevét. A 2017-es névadó ceremónia túl sok, nem kívánt médiafigyelmet kapott a rosszul sikerült bronz mellszobor miatt, amelyet most lecseréltek.
Ez a világ egyik legnehezebben leszállható repülőtere, az egyik oldalon az Atlanti-óceán széllökései, a másikon a magas hegyek miatt, vagyis minden itt leszálló pilótának speciális kiképzésen kell részt vennie.
Nem Cristiano Ronaldo az egyetlen labdarúgó, akiről repülőteret neveztek el – ilyen a többször botrányba keveredett észak-ír labdarúgó, George Best is, aki az alábbi idézetről ismert: „1969-ben lemondtam a nőkről és az alkoholról – ez volt életem legrosszabb 20 perce”. Best 37-szer képviselte az észak-ír nemzeti csapatot, és hosszú évekig profi játékos volt. A csak egy kifutópályával rendelkező repülőtér az Air Lingus és a British Airways észak-írországi csomópontja, és főként London, Birmingham és Manchester felé közlekedik.
Ian Flemingtől John Lennonig
Ha száraz martinit akar valaki rendelni a jamaicai Ian Fleming nemzetközi repülőtér bárjában, talán fölösleges is hozzátennie, hogy jobb, ha rázzák, és nem keverik. A világ leghíresebb akcióhősének és kémjének, James Bondnak a megalkotójáról való elnevezése nem volt zökkenőmentes. Sok helyi úgy gondolta, hogy egy jamaicairól kellene azt elnevezni, nem pedig a brit Ian Flemingről.
Akkori megnyitó beszédében az ország miniszterelnöke azzal védte a döntést, hogy Fleming, akinek Goldeneye birtoka a repülőtér közelében található, növelte Jamaica ismertségét. A repülőteret jelenleg csak az Intercarribean Airways szolgálja ki, bár az American Airlines 2022-ben bejelentette, hogy hamarosan innen indulnak Miamiba.
Ki ne ismerné John Lennont? Még azok is, akik halála után 30 évvel születtek. A II. világháború idején, a Speke repülőteret a Királyi Légierő használta, de a háború után Liverpool kereskedelmi repülőtere lett. Legendásabbak azok a képek, amelyeken a sikoltozó Beatles-rajongók a repülőtéren fogadják a bandát az 1964-es amerikai turnéjuk után. Akkor persze senki nem hitte volna el, hogy a repteret 40 évvel később a Beatles egyik tagjáról nevezik el. Az érkező csarnokban Lennon talán leghíresebb dalának, az Imagine-nek egy sora látható: "Fölöttünk csak az ég." Ma ez az Egyesült Királyság 13. legforgalmasabb repülőtere, Belfastba és Dublinba repülnek innen a legtöbben.
Ali meg a pillangó
A New Orleans-i repteret eredetileg Moisant Fieldnek hívták, a repülés egyik úttörője, John Moisant után. 2001-ben – a jazzlegenda, Louis Armstrong születésének 100. évfordulója alkalmából – kapta jelenlegi nevét. Ma New Orleans és Louisiana délkeleti részének fő repülőtere.
„Táncolj, mint a pillangó, szúrj, mint a méh” – ez Muhammad Ali talán leghíresebb idézete. Amikor a legendás nehézsúlyú bokszoló 2016-ban meghalt, egy egész világ gyászolta. Három évvel később szülővárosában, az amerikai Louisville-ben a hatóságok úgy döntöttek, hogy a város nagy fiáról nevezik át a repülőteret.
A repülőtér logóján Ali sziluettje látható, győzelmi gesztusként kitárt karokkal, egy pillangó hátterében. Ma elsősorban a teherszállító repülőgépek fontos célpontja – e tekintetben a negyedik legnagyobb a világon.
Itt is kevés a nő
Feltűnő az egyenlőség hiánya a repülőterek elnevezését illetően – a nők egyértelmű kisebbségben vannak. Vannak azonban kivételek, Tirana nemzetközi repülőtere az ország talán leghíresebb lakójáról kapta a nevét: Teréz anya apácáról, aki 1979-ben béke Nobel-díjat kapott, majd 2016-ban szentté avatták.
A svéd turisztikai lap nem említi, de Európában számos más reptér kapta hírességről a nevét, a hatalmas forgalmú római Leonardo da Vinci-Fiumicino-tól a prágai Václav Havelig, vagy éppen a budapesti Liszt Ferencig, hogy csak a legkézenfekvőbb példákat említsük.