6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az Egyesült Államok Oroszország-ellenes, pénzügyi cégeket sújtó decemberi szankciói harapósnak bizonyultak Törökországban is, jelentősen csökkentve a török-orosz kereskedelmet.

A Reuters forrásai szerint az Egyesült Államok fenyegetése, hogy szankciókkal sújtja az Oroszországgal üzletelő pénzügyi cégeket, megrázta a török-orosz kereskedelmet, megzavarta vagy lelassította az importált olaj és a török export kifizetéseit.

Az amerikaiak tavaly decemberi rendelete nem kifejezetten az energiaszektort célozta meg, de megnehezítette az orosz nyersolajért fizetett török kifizetéseket, valamint a török export most már több árúra kiterjedő oroszországi kifizetéseit – számoltak be tapasztalataikról a források.

Az orosz olajexport kifizetése januárban gondokba ütközött. Fotó: joecabby2011
Az orosz olajexport kifizetése januárban gondokba ütközött. Fotó: joecabby2011

Az orosz olajszállítások kifizetése Indiában, az Egyesült Arab Emirátusokban és Kínában is hasonló nehézségekbe ütközött. Oroszország a legnagyobb kőolaj- és gázolaj-szállító a NATO-tag, de energiaszegény Törökországban, 8,9 millió tonna nyersolajat és 9,4 millió tonna gázolajat adott el fekete-tengeri szomszédjának tavaly, az év első 11 hónapjában.

Mi az, ami harapósnak bizonyul?

Az Egyesült Államok külön hivatalt tart fenn szankcióinak betartatására, ez az Office of Foreign Assets Control (OFAC), az amerikai pénzügyminisztérium pénzügyi hírszerző és végrehajtó ügynöksége. A tavaly december 22-én kihirdetett és hathatósnak bizonyuló, újabb amerikai szankciók további jogokkal ruházták fel ezt a hivatalt, amely ezentúl kiterjeszti tevékenységét

  • minden devizára, nem csak az amerikai dollárban végrehajtott tranzakciókra, továbbá
  • blokkolhatja a pénzintézeteket, és jelentősen korlátozhatja amerikai levelező bankjainál vezetett vagy amerikai transzfer számláikat.

Az amerikai szankciók célja, hogy csökkentsék a Kreml bevételeit és megnehezítsék ukrajnai háborúját anélkül, hogy elvágnák a globális piacokra szállított orosz olajexport mennyiségét. Ezzel szeretnék elkerülni, hogy megugorjanak az amerikai benzinárak, ami a politikailag érzékeny téma, mivel Joe Biden elnök novemberben újraválasztására készül.

Az új szankciók az orosz tengeri termékekre is vonatkoznak. Fotó: Florida Daily
Az új szankciók az orosz tengeri termékekre is vonatkoznak. Fotó: Florida Daily

Egy orosz olajipari nagyvállalat forrása szerint az orosz olajexportőrök két-három hete nem kaptak árujukért átutalást Törökországtól.

„Nehézzé vált bizonyos energiatermékek kifizetésének teljesítése Oroszországnak, különösen a december végi új szankciók után. Egyes kifizetések megszakadtak" - mondta egy török forrás, aki jól ismeri a kérdést.

„Módosítani kellett az eredetileg egyeztetett fizetési módot, vagy el kellett halasztani a fizetést, de a szállítás folytatódott. Szállítmányonként előfordulhatnak problémák" - tette hozzá a forrás.

Február 1-jén a Kreml azt közölte: tudomása van arról, hogy a török bankok az „agresszív" amerikai nyomás miatt szigorítják az orosz ügyfelekkel szembeni szabályokat, és Törökországgal közösen már dolgoznak a megoldások megtalálásán. Elvira Nabiullina orosz jegybankelnök múlt hét péntekén elismerte, hogy további nehézségek adódtak az elszámolásokkal és logisztikával kapcsolatos külkereskedelmi tranzakciókban.

Az oroszoknak való fizetési módokat változtatni kellett. Fotó:  Mustafa Kaya/Xinhua/Getty Images
Az oroszoknak való fizetési módokat változtatni kellett. Fotó: Mustafa Kaya/Xinhua/Getty Images

Nem az olaj?

Friss adatok szerint a török export Oroszországba 39 százalékkal esett vissza januárban, 631 millió dollárra, azután, hogy tavaly 16,9 százalékkal, 10,9 milliárd dollárra nőtt. Az Oroszországból származó török import januárban 20,2 százalékkal 4 milliárd dollárra mérséklődött. Ez körülbelül azonos a tavalyi trenddel, mivel az import 2023-ban 22,5 százalékkal 45,6 milliárd dollárra csökkent.

Ennek egyik oka, hogy az Oroszországból származó nyersolajimport több mint kétszeresére, 12 millió tonnára ugrott fel 2022-ben. Ezt a szintet azonban tavaly nem tudta tartani és 2023. január-novemberben 8,9 millió tonnára zuhant, ami 20 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban, de még mindig meghaladja a háború előtti átlagot.

A források szerint azonban a januári csökkenés nagy része nem az olajkereskedelmet érintette.

„Különösen a gépek exportja állt le, egyszerűen azért, mert nagyon hasonlóak a katonai felszerelésekhez" – fedte fel egy a kérdésben jártas szakember.

„Az igazi probléma nem a török a fizetés Oroszországnak, hanem az, amelyet Törökország kap. Ez is azt jelzi, hogy a török bankok csak félszívvel hajtják végre a szankciókat" - értékelte a forrás.

Azért az oroszok a legfőbb energiaszállítók

Oroszország tavaly is fenntartotta dominás energiaszállító szerepét, számol be róla a török napilap a Hürriyet. A 2022-es év azért fontos ebből a szempontból, mert ebben az évben vette át Oroszország az első számú olajszállító címét az addig vezető Iraktól és az összes importolaj majdnem 41 százalékát az oroszok szállították. Ez a trend tavaly is folytatódott, 2023 októberében az orosz szállítások aránya majdnem 50 százalékot ért el.

A törökök az orosz energát választják, vajon megéri? Fotó: Telegraph India
A törökök az orosz energát választják, vajon megéri? Fotó: Telegraph India

Az Oroszországra való váltás egyik tényezője az Irakkal felmerült jogi viták, a másik pedig, hogy a nyugati szankciók miatt az oroszok olcsóbban adják az energiahordozót - állapítja meg a lap.

Az oroszok maradtak tavaly is vezető szerepben a gázszállítások terén is, 2023 októberében a török import több mint 59 százalékát biztosítvották. Ami szintén fontos, Oroszország fizetési haladékot is biztosított a gáz kifizetésére 2023-ban, ami igencsak jól jött a megtépázott török gazdaság, és természetesen Erdogan számára.

Az a tény, hogy Oroszország vált a fő energiaszállítóvá Törökország számára – az olaj, gáz és atomenergia terén –, egyben a két ország közötti jövőbeni kapcsolatok legfontosabb tényezője is - emeli ki a Hürriyet.

Macska-egér harc és leválás

A tény, hogy a Nyugatnak Oroszországgal kapcsolatban szankciókat kell kivetnie harmadik országokra, azt jelzi, hogy az eredeti szankciók nem működnek és az oroszok igen találékonyak azok kijátszásában, érveltek elemzők az Euronewsnak.

Úgy tűnik, hogy a szankciók bevezetésük idején hatásosnak bizonyulnak, de idővel - ha szándék van rá – az érdekelt felek megtalálják a kiskapukat. A kiskapuk azonban kisebbek a nagykapunál. Tulajdonképp egy macska-egér harcot láthatunk, amiben a Nyugat újabb és újabb lépésekkel tartja fenn a nyomást az orosz gazdaságon, amely alternatív kapuk nyitására törekszik. A küzdő felek gazdaságai leválnak egymásról. Kérdés, hogy a nyugati és keleti kapcsolatokkal rendelkező Törökország hogyan képes a konfliktusban egyensúlyozni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az izraeli hadsereg támadásában meghalhatott egy Hezbollah-vezető
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 16:33
Libanoni források szerint egy izraeli légicsapásban meghalt Mohamed Afif, a Hezbollah sajtófelelőse. Dél-Libanonban pedig tüzet nyitottak az ENSZ misszió katonáira. 
Makro / Külgazdaság Nem pusztán az alacsony fizetések miatt menekülnek a nyugati országokba az emberek, vannak más szempontok is
Buksza blog | 2024. november 17. 16:16
Az elmúlt évtizedek Kelet-Közép-Európában az itt élők jelentős kivándorlását hozták Nyugat-Európába, ahol jobban lehet keresni, ám Szerbiából már nem csak ezért mennek el az emberek.
Makro / Külgazdaság Megnyomták a vészcsengőt az amerikai gyártók
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 14:28
Eljutott az amerikai villanyautó-gyártók szervezetének tudatáig, hogy a megválasztott amerikai elnök tényleg megszüntetheti az autóik gyártását segítő állami támogatásokat, amitől idegesek lettek.
Makro / Külgazdaság Távoli célpontokra lövöldöznek az oroszok, Kárpátalját is elérte a támadás, idegesek lettek a lengyelek
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:55
Az orosz hadsereg újra támadta Ukrajna civil infrastruktúráját az ország egész területén, így eljutottak a támadó eszközök a magyar határ közelébe is. A lengyel légierőt is riadóztatták.
Makro / Külgazdaság Elég meredek dolgokat sikerült mondania Trump jelöltjének
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:28
Donald Trump a fosszilis üzemanyagokat támogató Chris Wright olajipari cégvezetőt nevezné ki az amerikai energiaügyi minisztérium élére.
Makro / Külgazdaság Ráhozhatják a frászt Putyinra az orosz gazdaságban villogó piros lámpák
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 10:18
Az elmúlt időszakban megemelkedett hitelkamatok sarokba szorították az amúgy is eladósodott orosz vállalatokat, a törlesztések elnyelik a bevételeiket, nőnek a körbetartozások és jöhet a csődhullám.
Makro / Külgazdaság Trump miatt az egekbe szökött a nők gyógyszerfelvásárlása
Kormos Olga | 2024. november 16. 17:19
November 5. után brutálisan megnőtt a sürgősségi fogamzásgátlók, például az esemény utáni tabletták online értékesítése az Egyesült Államokban az elmúlt héten – napokkal azt követően, hogy Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Makro / Külgazdaság Putyinék leállították a gázt – bajban Magyarország szomszédja?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 11:42
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Makro / Külgazdaság Nem akármilyen megegyezés született Brüsszelben, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 08:51
A téma fontos volt, hiszen az Európai Unió költségvetéséről volt szó.
Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG