4p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Magyarország az Eurostat élelmiszerárakról szóló statisztikáját elnézve viszonylag olcsó országnak tűnik, ám az átlagfizetéseket jobban megnézve már nem ennyire egyértelmű a kép. Kik keresnek nálunk jobban és fizetnek közel ugyanannyit az élelmiszerekért? Milyen termék árát tekintve van Magyarország a legolcsóbbak között?

Nem meglepő módon óriási árszínvonalbeli különbségek vannak az EU egyes tagállamai között, a legolcsóbbnak számító Romániához képest Dániában majdnem kétszer ugyanannyit kell kifizetni ugyanazért a kosár élelmiszerért. Magyarország ebből a szempontból az olcsóbb középmezőnyben van, ugyanis az uniós átlag 84 százalékának megfelelő összeget kell elköltenünk élelmiszerekre.

Hogy állunk a környező országokhoz képest?

Az Eurostat térképet is készített az egyes országok árszínvonaláról, amelyből meg lehet nézni, hogy mely országokban van hasonló, vagy közel azonos árszínvonal, mint itthon.

Árszínvonalak az egyes tagországokban (Forrás: Eurostat/Privátbankár.hu)

Ahogy az a térképen is látszik, a hivatal szakértői Magyarországot a "kevesebb, mint 20 százalékkal az uniós átlag alatt" kategóriába sorolták, ebbe a csoportba tartozik még szerintük Horvátország, Szlovénia, Szlovákia, Csehország, Spanyolország, Portugália, Litvánia, Lettország, Észtország, és az Egyesült Királyság is. Ha ezeknek az országoknak az árszínvonalát egymáshoz viszonyítjuk, az egy grafikonon ábrázolva a következőképpen néz ki:


Ebből a szempontból Magyarország alapvetően a kategória második felébe, az olcsóbb országok közé kerül, és ha az elmúlt évek árszínvonalának változását nézzük, akkor az látszik, hogy, egy átlagos bevásárlás ára lassan, de biztosan emelkedett az elmúlt években. Hasonló eredményre jutottunk a Privátbankár.hu Árkosár felméréseiben is. >>>


Hogy alakulnak a fizetések az árszínvonalhoz képest?

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a hazaival egy kategóriába tartozó országokban hogy alakulnak az átlagos keresetek, hiszen nem mindegy, hogy a hasonló élelmiszerárakat mekkora fizetésből kell finanszírozni.

Mivel az Eurostatnál még csak töredékesen állnak rendelkezésre 2018-as adatok, a keresetek összehasonlításakor a 2017-es adatokat hasonlítottuk össze. A háztartások mediánjövedelméről szóló statisztika éves adatokat dolgoz fel, és végig euróban számol. (A cikk egy korábbi változatában azt írtuk, hogy átlagjövedelemről van szó, de valójában az Eurostat mediánjövedelemről szóló statisztikájával dolgoztunk.)


Az általunk készített grafikonon az látszik, hogy a vizsgált időszakban Magyarországon jutott a legalacsonyabb bevétel egy háztartásra. A hazaihoz leghasonlóbb élelmiszer-árszínvonalat Csehországban és Litvániában mértek, de ezekben az országokban a háztartások bevétele érezhetően magasabb volt, mint itthon, hiszen amíg itthon 4993 eurós bevételre tett szert egy átlagos háztartás egy év alatt, addig Csehországban 8282, míg Litvániában 6135 euróra.

A legnagyobb eltérés Szlovéniában és Spanyolországban látszik, hiszen itt a bevásárlás az uniós átlag 94,7 illetve 94,9 százalékába kerül, ugyanakkor a háztartások évente 12 713, illetve 14 207 eurós bevétellel számolhattak - azaz ezekben az országokban arányosan olcsóbbak az élelmiszerek, mint itthon.

A legnagyobb eltérések termékekre bontva

Érdekes megnézni a statisztikának azt a részét is, ahol az Eurostat bemutatja, hogy egyes termékeket mely tagállamokban lehet a legolcsóbban, illetve a legdrágábban beszerezni. Nem meglepő az, hogy döntő többségében sokkal olcsóbbak a kelet-európai országok a nyugati tagállamoknál.

Kenyérfélék – a legjobban itt azok járnak, akik Romániában vásárolnak ilyen termékeket, hiszen az árak átlagosan az EU-s mutató 54 százalékának felelnek meg, míg a legdrágábban Dániában vásárolhatunk kenyérféleket, az uniós átlagár több mint másfélszereséért

Húsfélék – Romániában és Lengyelországban lehet ezeket a legolcsóbban megvásárolni (63 százalék), míg a legtöbbet Ausztriában (146 százalék) kell fizetni

Tejtermékek és tojás – ezek a legolcsóbbak Lengyelországban (71 százalék), míg a legdrágábbak Cipruson (136 százalék)

Alkoholos italok – ezek Bulgária és Románia mellett (74 százalék) Magyarországon (77 százalék) a legolcsóbbak, míg a legdrágábbak Svédországban (152 százalék) Írországban (177 százalék), valamint Finnországban (182 százalék) voltak

Dohányáruk – a legnagyobb eltérések egyértelműen ezen a területen mutatkoztak, hiszen a legdrágább országban négyszer annyit kell fizetni egy doboz cigiért (Egyesült Királyság – 204 százalék), mint a legolcsóbban (Bulgária – 49 százalék).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Beindult a telefonálgatás: mi lesz a békével és az ukrán határokkal?
Privátbankár.hu | 2025. február 13. 08:54
Trump tárgyalt Putyinnal és Zelenszkijjel is. A békekötés utáni ukrajnai határokra vonatkozó utalások nem egyértelműek. 
Makro / Külgazdaság Magyarország megfejelte a zuhanást
Privátbankár.hu | 2025. február 13. 08:30
A 2023-as hanyatlás után tavaly is mínuszban zárt az ipar. 
Makro / Külgazdaság Trump veszélyes játékba kezdett
Privátbankár.hu | 2025. február 13. 07:55
Az Egyesült Államok elnöke kétoldalas rendeletekkel „kormányoz”, amelyek nem pótolhatják a törvényeket, esetenként csacsiságok, vagy szó szerint emberek életét veszélyeztetik. A show-nak azonban folytatódnia kell.
Makro / Külgazdaság Putyin elismerte, hogy Oroszország bajban van, és kiadta legújabb parancsát
Privátbankár.hu | 2025. február 13. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke elismerte, hogy Oroszország kihívásokkal küszködik az egészséges gazdasági működés területén, ezért elrendelte a rendcsinálást. Vannak, akiknek okuk van aggódni.
Makro / Külgazdaság Erre a hírre vártak az autósok: mi lesz az üzemanyagárakkal?
Privátbankár.hu | 2025. február 12. 16:03
Kedden 2 forinttal olcsóbb lett a gázolaj, a benzin ára nem változott. A holtankoljak.hu most közzétette a csütörtöktől érvényes árakat is.
Makro / Külgazdaság Nyilvánosságra került egy fotó a Paksi Atomerőmű építkezésén történt omlásról
Privátbankár.hu | 2025. február 12. 14:53
Január 30-án az 5. blokk munkagödrében omlás történt, amiről parlamenti meghallgatást tartottak. A kormány ezen nem képviseltette magát.
Makro / Külgazdaság Elon Musk még a csillagokat is megígérte az égről
Privátbankár.hu | 2025. február 12. 07:04
Az amerikai költségvetés hiányának megfelezését ígérte egy év alatt a kormányzati hatékonyságért felelős amerikai kormányszervet vezető Elon Musk kedden.
Makro / Külgazdaság Árgus szemekkel figyelik, ami az élelmiszerárakkal történik
Privátbankár.hu | 2025. február 11. 13:33
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nyomon követi az élelmiszerek piacán zajló folyamatokat és szükség esetén beavatkozik.
Makro / Külgazdaság Januárban újra alaposan beindult az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 11. 08:31
2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.
Makro / Külgazdaság Magyarország maradt az Európai Unió legkorruptabb tagállama
Privátbankár.hu | 2025. február 11. 06:39
Egy pontot rontott Magyarország a Transparency International korrupcióérzékelési listáján, így maradt az Európai Unió legkorruptabb tagállama.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG