4p
Magyarország az Eurostat élelmiszerárakról szóló statisztikáját elnézve viszonylag olcsó országnak tűnik, ám az átlagfizetéseket jobban megnézve már nem ennyire egyértelmű a kép. Kik keresnek nálunk jobban és fizetnek közel ugyanannyit az élelmiszerekért? Milyen termék árát tekintve van Magyarország a legolcsóbbak között?

Nem meglepő módon óriási árszínvonalbeli különbségek vannak az EU egyes tagállamai között, a legolcsóbbnak számító Romániához képest Dániában majdnem kétszer ugyanannyit kell kifizetni ugyanazért a kosár élelmiszerért. Magyarország ebből a szempontból az olcsóbb középmezőnyben van, ugyanis az uniós átlag 84 százalékának megfelelő összeget kell elköltenünk élelmiszerekre.

Hogy állunk a környező országokhoz képest?

Az Eurostat térképet is készített az egyes országok árszínvonaláról, amelyből meg lehet nézni, hogy mely országokban van hasonló, vagy közel azonos árszínvonal, mint itthon.

Árszínvonalak az egyes tagországokban (Forrás: Eurostat/Privátbankár.hu)

Ahogy az a térképen is látszik, a hivatal szakértői Magyarországot a "kevesebb, mint 20 százalékkal az uniós átlag alatt" kategóriába sorolták, ebbe a csoportba tartozik még szerintük Horvátország, Szlovénia, Szlovákia, Csehország, Spanyolország, Portugália, Litvánia, Lettország, Észtország, és az Egyesült Királyság is. Ha ezeknek az országoknak az árszínvonalát egymáshoz viszonyítjuk, az egy grafikonon ábrázolva a következőképpen néz ki:


Ebből a szempontból Magyarország alapvetően a kategória második felébe, az olcsóbb országok közé kerül, és ha az elmúlt évek árszínvonalának változását nézzük, akkor az látszik, hogy, egy átlagos bevásárlás ára lassan, de biztosan emelkedett az elmúlt években. Hasonló eredményre jutottunk a Privátbankár.hu Árkosár felméréseiben is. >>>


Hogy alakulnak a fizetések az árszínvonalhoz képest?

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a hazaival egy kategóriába tartozó országokban hogy alakulnak az átlagos keresetek, hiszen nem mindegy, hogy a hasonló élelmiszerárakat mekkora fizetésből kell finanszírozni.

Mivel az Eurostatnál még csak töredékesen állnak rendelkezésre 2018-as adatok, a keresetek összehasonlításakor a 2017-es adatokat hasonlítottuk össze. A háztartások mediánjövedelméről szóló statisztika éves adatokat dolgoz fel, és végig euróban számol. (A cikk egy korábbi változatában azt írtuk, hogy átlagjövedelemről van szó, de valójában az Eurostat mediánjövedelemről szóló statisztikájával dolgoztunk.)


Az általunk készített grafikonon az látszik, hogy a vizsgált időszakban Magyarországon jutott a legalacsonyabb bevétel egy háztartásra. A hazaihoz leghasonlóbb élelmiszer-árszínvonalat Csehországban és Litvániában mértek, de ezekben az országokban a háztartások bevétele érezhetően magasabb volt, mint itthon, hiszen amíg itthon 4993 eurós bevételre tett szert egy átlagos háztartás egy év alatt, addig Csehországban 8282, míg Litvániában 6135 euróra.

A legnagyobb eltérés Szlovéniában és Spanyolországban látszik, hiszen itt a bevásárlás az uniós átlag 94,7 illetve 94,9 százalékába kerül, ugyanakkor a háztartások évente 12 713, illetve 14 207 eurós bevétellel számolhattak - azaz ezekben az országokban arányosan olcsóbbak az élelmiszerek, mint itthon.

A legnagyobb eltérések termékekre bontva

Érdekes megnézni a statisztikának azt a részét is, ahol az Eurostat bemutatja, hogy egyes termékeket mely tagállamokban lehet a legolcsóbban, illetve a legdrágábban beszerezni. Nem meglepő az, hogy döntő többségében sokkal olcsóbbak a kelet-európai országok a nyugati tagállamoknál.

Kenyérfélék – a legjobban itt azok járnak, akik Romániában vásárolnak ilyen termékeket, hiszen az árak átlagosan az EU-s mutató 54 százalékának felelnek meg, míg a legdrágábban Dániában vásárolhatunk kenyérféleket, az uniós átlagár több mint másfélszereséért

Húsfélék – Romániában és Lengyelországban lehet ezeket a legolcsóbban megvásárolni (63 százalék), míg a legtöbbet Ausztriában (146 százalék) kell fizetni

Tejtermékek és tojás – ezek a legolcsóbbak Lengyelországban (71 százalék), míg a legdrágábbak Cipruson (136 százalék)

Alkoholos italok – ezek Bulgária és Románia mellett (74 százalék) Magyarországon (77 százalék) a legolcsóbbak, míg a legdrágábbak Svédországban (152 százalék) Írországban (177 százalék), valamint Finnországban (182 százalék) voltak

Dohányáruk – a legnagyobb eltérések egyértelműen ezen a területen mutatkoztak, hiszen a legdrágább országban négyszer annyit kell fizetni egy doboz cigiért (Egyesült Királyság – 204 százalék), mint a legolcsóbban (Bulgária – 49 százalék).

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Autópályás rekord született Romániában
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 15:33
Romániában megdőlt az autópálya-építés 11 éves rekordja. A hálózat 2024-ben jelentősen bővült. 
Makro / Külgazdaság Íme Trump legújabb fenyegetése
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 14:02
Trump visszavenné a Panama-csatornát a magas használati díjak miatt.
Makro / Külgazdaság Az ukránok felé billen a legfrissebb matek, előzik az oroszokat
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 10:11
Az ukrán vállalatok alkalmazkodtak a katasztrofális üzleti környezethez, így a gazdaság külföldi támogatását kihasználva működőképesek maradtak. Egy évig még amerikai támogatás nélkül is kihúzhatják.
Makro / Külgazdaság Valakinek 394 milliárd forintos ajándékot hozhat a Jézuska
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 09:19
Különleges éve volt a szerencséseknek 2024 az Egyesült Államokban, ugyanis a Mega Millions játékban, ami a magyarországi ötöshöz lottóhoz hasonlít, sokan lettek multimilliomosok.
Makro / Külgazdaság Magyarország is szeretne róla példát venni, Németországból viszont egy pofon jöhet
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 08:22
Az OECD elkészítette a különböző országokra vonatkozó GDP-előrejelzéseit. India jókora előnnyel vezeti a mezőnyt. 
Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG