5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az ENSz a második világháború záró szakaszában fogant meg a háború utáni rend sarokköveként – de ez a világ azóta alapjaiban megváltozott. Németország, Japán, India és Brazília most joggal követelik maguknak a Biztonsági Tanács állandó tagságát. Káncz Csaba jegyzete.

Az ENSz 78. ülésszaka a globális válság elmélyülésének érzése közepette nyílt meg két hete. Az ENSz főtitkára egyenesen kijelentette, hogy „a világunk esik szét.”

A világszervezet Közgyűlésének elnöke, Dennis Francis, kiemelte „a háború, éghajlatváltozás, adósság, energia- és élelmiszerválság, és éhínség problémáit, amelyek közvetlenül érintik emberek milliárdjainak életét és jólétét szerte a világon.” Hozzátette: „Nincs kapacitáshiányunk, viszont hiányzik belőlünk a cselekvési akarat.”

Alapvető reformokra van szükség

Az ENSz a második világháború záró szakaszában fogant meg a háború utáni rend sarokköveként – de ez a világ azóta alapjaiban változott meg. Az éghajlatváltozást például csak fél évszázaddal később, az 1992-es Föld Konferencián tűzte napirendre a világszervezet.

A Globális Dél által hangoztatott mai fő kérdések a fejlődés és az adósság. Az ebbe a csoportba tartozó országok többsége azonban még csak gyarmat volt, amikor 1945-ben San Franciscóban aláírták az ENSz Alapokmányát.

Németország, Japán, India és Brazília pozíciója és súlya alapjaiban változott meg 1945 óta és most joggal követelik az ENSz Biztonsági Tanácsának (BT) állandó tagságát. A világszervezet felépítése azonban nagyjából változatlan maradt – legalábbis eddig.

Növekvő szakadék

Az ENSz Közgyűlésen elhangzott főbb beszédek feltárták az egyre mélyülő szakadékot egyrészt a nyugati országok, másrészt Oroszország és Kína álláspontja között. Biden elnök leszögezte, hogy „egyedül Oroszország viseli a felelősséget” az ukrajnai háborúért. Határozottan megismételte a tavalyi nyilatkozatát, miszerint „az Egyesült Államok támogatni fogja a Biztonsági Tanács bővítését, az állandó és nem állandó tagok számának növelését”.

Volodimir Zelenszkij az ENSZ-Közgyűlés 78. ülésszakának általános vitáján beszél a világszervezet New York-i székházában. Fotó: MTI/EPA/Justin Lane
Volodimir Zelenszkij az ENSZ-Közgyűlés 78. ülésszakának általános vitáján beszél a világszervezet New York-i székházában. Fotó: MTI/EPA/Justin Lane

Lavrov orosz külügyminiszter ugyanakkor azt mondta, hogy „szemünk láttára” születik egy új világrend, miközben az egyenlőség elvének elutasítása régóta a kollektív Nyugat jellemzője. Elmondta, hogy míg a Nyugat a NATO Ázsia-csendes-óceáni térségbe terjeszkedését jónak tartja, addig a BRICS-országok terjeszkedését fenyegetésnek fogja föl.

Az orosz külügyér a jelenlegi globális kormányzási architektúra reformjára szólított fel. Hangsúlyozta: „nem szabad többé visszafogni az IMF és a Világbank szavazati kvótáinak újraelosztását, a Nyugatnak el kell ismernie a Globális Dél országainak pénzügyi és gazdasági befolyását.” Ezzel nyilvánvalóan Kína befolyására utalt. A Biztonsági Tanács bővítése iránt azonban kevésbé lelkesedett.

A kínai álláspont

A kínai alelnök beszéde hazáját a Globális Dél részeként azonosította. Peking felszólította a fejlett országokat, hogy tegyenek többet a globális felmelegedést okozó üvegházhatású gázok kibocsátás csökkentése érdekében. Milyen kár, hogy beszédében kihagyta azt a körülményt, hogy várhatóan 2050-re Kína lesz a világ legnagyobb kibocsátója, megelőzve az Egyesült Államokat. Ezért a globális felmelegedésért való felelősség nagy részét ő is viseli.

Kína óvatosan elhatárolta magát az orosz állásponttól a nukleáris fegyverek használatával kapcsolatban, kijelentve, hogy Kína az egyetlen ország a Biztonsági Tanács 5 állandó tagja között, amely „csak válaszcsapásként használható atomfegyver” („no first use”) nevezetű doktrínát folytat. A Biztonsági Tanács bővítésének kérdéséről hallgatott.

Kína 1964-ben jelentette be „no first use” politikáját, miután sikeresen végrehajtotta első atomfegyver-kísérletét. Peking azóta is kitart e doktrína mellett, amelynek elsődleges célja, hogy elrettentsen más országokat attól, hogy nukleáris fegyvereket használjanak Kína ellen.

Kínai kormányzati forrásoktól származó információk szerint a kínai nemzetvédelmi egyetem 2022 második felében kiadott jelentése arra hívta fel a figyelmet, hogy szükséges lenne módosítani a nukleáris elrettentési politikát, amennyiben ez képes volna megakadályozni, hogy az Egyesült Államok (és más országok) beavatkozzanak egy tajvani vészhelyzet esetén. A jelentés leszögezte, hogy a nukleáris fegyverek bevetésével való fenyegetés szerepet játszhat a hagyományos fegyverekkel vívott háború eszkalálódásának megakadályozásában.

India is a BT-be tart

Subrahmanyam Jaishankar indiai külügyminiszter kijelentette, hogy hazája a Quad, a BRICS és az I2U2 tagja. Rámutatott, hogy India az elmúlt 15 évben 415 millió embert emelt ki a szegénységből. Jaishankar megemlítette, hogy a nemzetközi közösség napirendjét és normáit jelenleg csupán néhány, befolyásos nemzet alakítja. Ez azonban nem mehet a végtelenségig.”

Sürgette a multilateralizmus reformját, beleértve a Biztonsági Tanács tagságainak bővítését is.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG