Magyarország 33 lélegeztetőgépet adományoz mongóliai kórházaknak, jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ma Ulánbátorban, Batmunk Batceceg mongol külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
A magyar lélegeztetőgépek 3 központi klinikára, 9 fővárosi kórházba és 21 megyei központi kórházba kerülnek.
Magyarország megteremtette a védekezéshez szükséges, kritikus fontosságú eszközök saját gyártási kapacitását, így például lélegeztetőgépeket is tudunk gyártani Magyarországon, és ennek köszönhetően baráti országoknak is tudunk segíteni, mondta Szijjártó Péter az MTI szerint.
Alaposan bespájzoltunk
Magyarországnak ugyanakkor bőven van miből osztogatnia, mivel 2020 tavaszán, a koronavírus-járvány első hulláma idején a kormány alaposan – a kritikák szerint túlságosan is alaposan – bevásárolt lélegeztetőgépekből:
2020 tavaszán 16 ezer ilyen készüléket importált, összesen mintegy 300 milliárd forintért. (A járvány csúcsán, idén tavasszal mintegy 1500-an voltak lélegeztetőgépen.)
Mivel a kormány a jelek szerint túlrendelte magát, már tavaly októberben kiadta a nagyköveteknek, hogy mérjék fel, van-e igény lélegeztetőgépekre, idén tavasszal pedig rendeletben írta elő a 8 ezer darabban meghatározott stratégiai készlet feletti mennyiség értékesítését.
Mindebből adományozásra is futja: Csehországnak például 150, Ukrajnának pedig 110 lélegeztetőgépet és számos más védekezési eszközt szállítottunk. Utóbbi szállítmány együttes értéke meghaladja a 3,5 milliárd forintot.
Vakcinahiány után vakcinabőség
A lélegeztetőgépek mellett Covid elleni vakcinákból is alaposan bespájzolt a kormány. Utóbbi beszerzés persze indokolt és járvány közben előnyös volt: ennek köszönhető, hogy sokáig az EU-ban élmezőnyében voltunk az átoltottságot tekintve.
Most viszont azzal kénytelen szembesülni a kabinet,
hogy jelentős mennyiségű oltóanyag maradt a nyakán – az átoltottsági szintet már csak minimálisan lehet növelni a vakcinát elutasítók relatív nagy száma miatt. A G7 szerint Magyarország ül a legnagyobb oltóanyag-tartalékon az EU-ban.
Most tehát az oltóanyagoktól is próbál szabadulni a kormány, és olyan országoknak kínálja fel azokat, ahol még van rájuk igény.
Szijjártó Péter a héten azt közölte, hogy eddig összesen 1 350 000 adag vakcinát adtunk el, kölcsön vagy adományba nyolc országnak – ebből három uniós ország.
Legutóbb Portugáliának értékesített a kormány 200 ezer adag AstraZeneca-vakcinát beszerzési áron, 365 ezer euróért (csaknem 132 millió forint).
Montenegrónak adományként adtunk 200 ezer adag Sinopharmot július elején. Szijjártó Péter szerint ez az eddigi legnagyobb oltóanyag-adomány, amelyet az ország kapott.
A kínai vakcinát egyébként meglehetősen drágán, dózisonként 30 euró plusz áfáért szerezte be a magyar kormány anno.
Összehasonlításul: az orosz Szputnyikért mintegy 8 eurót fizettünk, a Pfizert pedig 12 euróért vette az EU a kiszivárgott sajtóhírek szerint.
Szintén 200 ezer adag Sinopharm-oltóanyagot kapott tőlünk ingyen Bosznia-Hercegovina. Észak-Macedóniának pedig 6 ezer adag AstraZenecát ajándékoztunk május közepén.
Csehországnak 41 ezer Pfizer-vakcinát kölcsönöztünk. A cseh kormány szerint ezt a mennyiséget visszaadják, amint lesz elegendő vakcinájuk. Szlovéniának szintén kölcsönbe adtunk 300 ezer adag AstraZenecát.
A „magyar” vakcinákból még a világ egy távoli szegletébe is jutott:
az Afrika legnyugatibb partjánál fekvő Zöld-foki Köztársaságnak 100 ezer adag AstraZenecát adományoztunk június elején.
Feleslegessé vált vakcinákat persze nem csak Magyarország ad vagy ajándékoz el: helyi sajtóhírek szerint Románia, amely valamivel több mint felét használta fel az Európai Unió közvetítésével eddig beszerzett 17,5 millió adag koronavírus elleni oltásnak, több mint 550 ezret az EU-n kívüli szomszédainak – Moldovának, Ukrajnának és Szerbiának – adományozott, 100 ezer dózist a közeljövőben fog humanitárius segélyként Vietnamba küldeni, 1,17 millió dózist pedig eladott Dániának.
Csehország a héten döntött úgy, hogy az év végéig legalább 2,39 millió adag, koronavírus elleni vakcinát ajándékoz néhány balkáni, afrikai és ázsiai országnak.
A cseh kormány döntése része annak az uniós megállapodásának, miszerint
az EU közösen 100 millió adag oltóanyagot ajándékoz más országoknak.
Ezenfelül Csehország még 250 ezer adag oltóanyagot juttat ingyen Vietnamnak, valamint 30 ezret Tajvannak.