Javában zajlik a kormány ülése, e közben szaladt ki Szijjártó Péter élőben elmondani a közösségi oldalán, hogy a globális minimumadó Magyarországont nem érintené pozitívan.
"Áttekintettük a világgazdasági folyamatok jelenlegi állását, és kijelenthető, hogy rendkívül komoly feszültségek vannak a világgazdasági rendszerben. Új korszak épül a szemünk láttára, de hogy ez hogyan fog kinézni, nem tudhatjuk. A világjárványt követően is erre készültünk, de mielőtt felállhatott volna az új rendszer, kitört a háború, és megint a teljes felborulás jellemzi a világgazdaságot" - mondta bevezetőjében a miniszter.
Sok vita zajlik, köztük az egyik a globális minimumadó bevezetése, amellyel kapcsolatban nagy a nemzetközi nyomás, hogy itt Európában vezessük be elsőként 2023 elején. Holnap üléseznek az európai uniós pénzügyminiszterek, ahol megpróbálják átvinni az adó elfogadását.
"Ezt azonban csak konszenzussal lehet meghozni, ehhez 27 igenre lenne szükség" - célzott arra Szijjártó Péter, hogy holnap ez nem lesz meg.
Ha most vezeténk be, annak rendkívül súlyos hatása lenne az európai gazdaságra, hiszen elképszető kihívások vannak a vilában. Egekben a kamatok és az energiaárak, valamint az infláció, a beszállítói hálózatok alig működnek. Mindez az európai vállalatok számára versenyhátrátny jelentene a többi kontinenssel és céggel szemben - folytatta.
"Közép-európa veszítené ezzel a legtöbbet, hiszen itt felelős, kiegyensúlyozott költségvetési politikát folytatunk/folytatottunk, amivel megteremtettük a lehetőségét annak, hogy alacsony adókat vessünk ki. Ezért kijelenthető, hogy Magyarországot a globális minimumadó igen hátrányosan érintené" - tette hozzá a miniszter.
Mondandója végén pedig kijelentette:
"Mivel komoly adóemelkedést jelentene a globális minimumadó bevezetése, ez veszélyes lenne a magyar vállalatokra, ezért a magyar kormány nem támogatja ennek megszavazását. Ezt az álláspontot fogja képviselni holnap Varga Mihály pénzügyminiszter a szavazáson".
Épp ezért érdekes, hogy egyrészt korábban a kormány sikereként propagálta a kormány a minimumadót, másrészt a felelős költségvetés kapcsán fontos megemlíteni, hogy tavaly Európában az egyik legmagasabb államháztartási hiány Magyarországon volt, és idén giga méretű megszorításokra volt szükség a felelős gazdálkodás miatt.