Az egész környék meglehetősen furán néz ki: a felkelők területe és az Iszlám Állam közé ékelődött egy terület, melyet a kormány ural. A területen belül azonban ott van Aleppo városa, melynek egy részét a felkelők uralják, de most a kormányerők elvágták őket a többi területüktől. Vagyis a szigeten belül van még egy sziget.
Aleppo és környéke. Zölddel jelölve a kormányerők területei, szürkével a felkelőké. |
Bekerítés és kitörés
Aszad erői azzal a céllal vágták el a felkelőket, hogy kiéheztessék őket: vagy megadják magukat, vagy minden ellátás nélkül maradnak. Persze ez a még ott lévő negyedmilliós polgári lakosságot is érinti, őket Aszad egyszerűen távozásra szólította fel. A felkelők erre ástak egy alagutat a kormányerők alatt, és egy méretes bombát robbantottak benne. A kormányerők orosz légicsapásokkal reagáltak.
A felkelők egy parancsnoka elmondta a Reutersnek, hogy sikerült a blokádot átvágniuk, de az oroszok bombázása nehezíti mozgásukat. Egy másik forrás arról számolt be, hogy 10 ezer katona, 95 tank és több száz rakétavető várja, hogy meginduljon a városért folytatott gigászi csata. Még kamikázékat is felkészítettek, hogy robbanóanyaggal megrakott teherautókat vezessenek a szír hadsereg sűrűjébe. Persze nem lesz könnyű dolguk, ha az orosz repülőkkel is szembe kell nézniük.
Eldurvult
Egy aleppoi lakos a BBC-nek nyilatkozott: azt állította, hogy a városban már egyáltalán nincs alapvető élelmiszer, ugyanakkor napi 20-30 támadást intéznek ellenük az orosz harci gépek és helikopterek. A tömegközlekedés teljesen leállt az üzemanyaghiány miatt, a lakosok igyekeznek bennmaradni lakásaikban, hogy a gránátok repeszei ne találják el őket.
A helyzetet bonyolítja, hogy a felkelők területén lelőttek egy orosz szállítóhelikoptert, melynek ötfős személyzete meghalt. Azt nem lehetett tudni, ki követte el a merényletet, de nem sokkal az eset után mérgesgázt szórtak egy közeli településre, megint csak nem lehet tudni, hogy ki tette. A támadásban 30-an megsérültek, köztük nők és gyerekek.
Az Iszlám Állam helyett
Elég szomorú, hogy Aszad erői és az oroszok a felkelők elleni harcra koncentrálnak, ahelyett, hogy az Iszlám Állam megsemmisítésével foglalkoznának. Aszadnak valószínűleg fontosabb, hogy a már uralma alatt állóhoz közelebbi területekre próbálja meg rátenni a kezét, abban bízva, hogy ott uralma tartós maradhat.
Az oroszok pedig úgy tűnik, a kedvében járnak. A város körülzárását és egyetlen, Aszad ellenőrizte folyosó megnyitását humanitárius akciónak nevezték, melynek célja, hogy a civilek távozhassanak, a lázadók pedig megadhassák magukat. Utóbbiaknak ehhez persze nem kell folyosó, egy fehér zászlóval bármikor megtehették volna eddig is, ha akarják.