Londonnak bizonyítékai vannak arra, hogy a Szkripal-ügyben szerdán megnevezett két orosz gyanúsított az orosz katonai hírszerzés (GRU) ügynöke – mondta a brit miniszterelnök. A brit vádhatóság szerdai bejelentése szerint két orosz állampolgár, Alekszandr Petrov és Ruszlan Bosirov gyanúsítható Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynök és lánya, Julija Szkripal tavaszi angliai megmérgezésével.
A brit és nemzetközi szakértői vizsgálatok szerint is a Szovjetunió által kifejlesztett, Novicsok típusú, katonai célokra is használható idegméreg-hatóanyag okozta a mérgezést. Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a 66 éves Szkripal a GRU ezredeseként a brit külső hírszerzésnek (MI6) is dolgozott, és 33 éves lányával együtt márciusban mérgezték meg a délnyugat-angliai Salisburyben, ahol egy nyolc évvel ezelőtti kémcsere után letelepedett.
Az Interpol is a nyomukban van
Theresa May beszámolójában kijelentette: az eddigi hírszerzési bizonyítékok alapján a brit kormány arra a következtetésre jutott, hogy a szerdán megnevezett két gyanúsított is a GRU tisztje. A kormányfő szerint az orosz katonai hírszerzés igen fegyelmezetten dolgozó szervezet, jól kiépített parancsnoki láncolattal – vagyis Szkripalék megmérgezése nem lehetett engedély nélkül végrehajtott művelet, és szinte biztos, hogy az akciót az orosz állam valamely magas szintjén is jóváhagyták.
Az angol-walesi vádhatóság európai elfogató parancsot adott ki a két orosz gyanúsított ellen, London pedig hamarosan az Interpol hálózatában is nemzetközi körözést rendel el. May szerint ez azt jelenti, hogy ha a két gyanúsított valaha is kiteszi a lábát Oroszországból, London minden lehetséges lépést megtesz elfogatásuk, kiadatásuk és felelősségre vonásuk érdekében.
Szergej Szkripal Szkripal tíz éven át dolgozott a brit szolgálatnak, Nyugat-Európában tevékenykedő orosz ügynökök tucatjait leplezte le, és a hivatalos orosz vádak szerint ezért 100 ezer dollárt kapott az MI6-től. Szkripalt végül 2006-ban Oroszországban 13 év fegyházra ítélték, ám 2010-ben, egy orosz-amerikai kémcsere során Nagy-Britanniába távozott, és rejtélyes körülmények között leszállt az Oroszországból Amerikába tartó gépről. Az esetről számos cikkünk megjelent, ezeket itt olvashatod el >>> |
A Szkripal-üggyel kapcsolatban nem jelentett be May újabb szankciókezdeményeket az oroszok ellen, de megerősítette, hogy London új EU-szankciórendszer létrehozását szorgalmazza például a kibertámadások vagy súlyos emberi jogsértések felelősei ellen. Az orosz katonai hírszerzés tevékenysége Nagy-Britannia minden szövetségesére és állampolgáraikra is veszélyt jelent, és a történtek is megmutatták, hogy együttes erőfeszítésekre van szükség – tette hozzá.
A brit miniszterelnök hangsúlyozta: Londonnak nem az orosz néppel van vitája, és továbbra is reméli, hogy egyszer ismét erős partnerségi viszonyt alakíthat ki az orosz kormánnyal. Nagy-Britannia Oroszországhoz hasonlóan az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagja, így továbbra is kapcsolatban marad az orosz kormánnyal a nemzetközi béke és biztonság kérdéseiben.
Komoly bizonyítékot találtak - hiába tagadnak mindent az oroszok? Több száz óra videokamera felvétel átrágása és számos ügynök együttes nyomozása eredményeként a Scotland Yard több embert is azonosított, akiknek közük lehet a volt kettős ügynök megmérgezéséhez. Szkripal esete sok port kavart a politikai színtéren, szinte rögtön elmérgesítve a britek és az oroszok viszonyát - számos körülmény azonban épp cáfolja, hogy az orosz állam megrendelésére történt mindez. Részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |