Robert Fico szlovák miniszterelnök az ukrán határ közeli Nagykapos településnél létesült kompresszorállomáson tartott sajtótájékoztatón közölte, hogy a szlovák, magyar és lengyel gázszállítások középtávon képesek lesznek fedezni Ukrajna importigényét.
A gázvezeték, ami a szlovákiai Vaján település melletti erőművet az ukrajnai Ungvárral összekötő régi vezeték felújításával jött létre, évi 10 milliárd köbméteres gázszállítási kapacitással rendelkezik.
A fele az oroszoktól jött
Oroszország tavaly az ukrán gázszükséglet mintegy a felét fedezte. Aztán június 16-án a Gazprom orosz gázipari vállalat leállította az energiahordozó eladását a szomszédos országnak részben a korábban exportált földgáz ára miatt kipattant vita miatt. Ukrajna most saját termelésére, a tározók megcsapolására, illetve a Lengyelországból és Magyarországról visszairányított földgázra hagyatkozhat.
Ukrajna tavalyi gázfogyasztása mintegy 50 milliárd köbméter volt. A kijevi kormány több intézkedést hozott a fogyasztás csökkentésére, miközben azt reméli, növelni tudja hazai gáztermelését a jelenlegi évi 20 milliárd köbméterről.
Több gázt importálnak az ukránokUkrajna augusztusban 13 százalékkal, 250 millió köbméterre növelte gázimportját Európából júliushoz képest, az ország második hónapja nem kap orosz földgázt. Az Unian ukrán hírügynökség honlapján olvasható jelentés szerint Ukrajna Lengyelország felől 122 millió köbméter, Magyarországon át 128 millió köbméter földgázhoz jutott. Ukrajna május elsején újította fel a földgáz behozatalát Magyarországon át. Magyarországon keresztül maximum napi 16 millió köbméter földgáz juthat el Ukrajnába, így a szállítási kapacitás még messze nincs kihasználva. Augusztusban napi átlagban 4 millió köbméter földgáz jutott Ukrajnába Magyarországon át. |