A vasút mellett leállt a teljes tömegközlekedés és a posta, csak részlegesen folyt tanítás, a közkórházak a szükséges minimális szolgáltatásokkal működtek, egyes közintézmények is zárva tartottak. Sajtójelentések szerint a reggeli csúcsforgalomban több mint 150 kilométernyi forgalmi dugó keletkezett az országban. A tiltakozók néhány helyen útakadályokat is állítottak, tovább lassítva a forgalmat.
A légi közlekedésben nem jeleztek fennakadást, de az utasoknak azt javasolták, hogy indulás előtt ellenőrizzék a járatukkal kapcsolatos információkat. A brüsszeli és a főleg "fapados" járatokat fogadó charleroi-i repülőtér is rendeltetésszerűen üzemelt, de figyelmeztették az utasokat, hogy a repülőtér megközelítése több időbe telik a szokásosnál.
A sztrájkot kezdeményező szakszervezetek az új kormány nyugdíjtervei ellen tiltakoznak. Elio Di Rupo miniszterelnök és kabinetje szigorítani kívánja az előnyugdíjazás rendszerét, és ez az érdekképviseletek szerint hátrányosan érinti a dolgozókat. A témáért felelős miniszter, Vincent Van Quickenborne törvényjavaslata szerint 62 évre emelnék az előnyugdíjazási lehetőség korhatárát a jelenlegi 60 évről. Több szakma - köztük a vasutasok, pilóták, igazságügyi dolgozók, egyetemi oktatók - esetében megszűnne a korai nyugdíjazás jelenlegi speciális rendszere, és ahol megmarad, ott is szigorúbb feltételek lépnének érvénybe, például a beszámítható évek kalkulálásánál. Nem változik viszont a 65 éves általános nyugdíjkorhatár.
A kormány érvelése szerint a reform elengedhetetlen ahhoz, hogy az ország államháztartási helyzete stabilan tartható legyen. A reform évente közel félmilliárd eurós megtakarítást tesz lehetővé a kabinet számításai szerint. A belga parlament a tervek szerint este szavaz a javaslatról. Di Rupo kormányfő a képviselők napirend előtti kérdéseire válaszolva elengedhetetlennek nevezte a reformot, tekintettel a társadalom öregedésére. Úgy vélte, csak ezek az intézkedések garantálhatják a társadalombiztosítás jövőjét és a költségvetés konszolidáltságát. Megerősítette ugyanakkor, hogy a kormány továbbra is készen áll a szociális párbeszédre.
Az érdekképviseletek nem zárták ki, hogy a tiltakozóakció - amely az ország egy részében már szerdán megkezdődött - egynaposnál hosszabbra nyúlik. Egy vasúti szakszervezeti illetékes kora délután azt mondta, hogy a sztrájk akár a jövő év elejéig is eltarthat, ha a kormány nem nyújt részletes tájékoztatást a tervekről.