A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint októberben a kiskereskedelmi üzletek 0,6 százalékkal nagyobb volumenű forgalmat bonyolítottak, mint az előző év azonos időszakában Míg az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes üzletek (súlya 43%) és a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-üzletek (súlya 14%) eladásainak volumene nőtt, addig az üzemanyagtöltő állomásoké (súlya 19%) csökkent.
Havi összehasonlításban a kiskereskedelmi forgalom 0,1 százalékos csökkenést ért el októberben. Szeptemberhez képet az élelmiszer-kiskereskedelem forgalma nem mutatott változást, viszont az üzemanyagtöltő állomások forgalma 3,1 százalékkal csökkent. A kutak forgalmának csökkenése vélhetően az év további időszakaiban is folytatódni fog, mivel a fogyasztók az áremelkedésre keresletük visszafogásával reagálnak.
Havi szinten augusztusban még növekedett, szeptemberben azonban már csak stagnált a kiskereskedelmi forgalom, az előző két hónap kedvező adatai vélhetően az új szja-rendszernek és a nyugdíjpénztári reálhozamok kifizetésének volt köszönhető. Ezek a kedvező hatások azonban októberben már nem éreztették hatásukat, az adott hónapban a forint árfolyama az euróval szemben már átlépte a 300-as szintet, így a megugró törlesztőrészletek is a fogyasztás mérséklésének irányába mutattak.
Októberben többet költöttünk élelmiszerekre
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2011 októberében 708 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. Az első tíz hónapban 6386 milliárd forint forgalom realizálódott. Az egy hónappal korábbihoz képest – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – a kiskereskedelmi forgalom volumene lényegi elmozdulást nem mutatott.
Az előző év azonos időszakához képest az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek eladásai 2011 októberében 0,7 százalékkal nőttek, az év első tíz hónapjában lényegében nem változtak.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene 2011 októberében 2,2 százalékkal, így az első tíz hónapban 0,5 százalékkal nőtt. Októberben az üzlettípusok többségében nagyobb volumenű forgalom bonyolódott le, mint egy évvel korábban. A bútor-, a háztartásicikk-, valamint az építőanyag-üzletek átlagos növekedést értek el. Folytatódott az iparcikk jellegű vegyes üzletek, a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk- és az illatszerüzletek forgalmának bővülése, valamint továbbra is kiemelkedő volt a csomagküldő hálózat forgalomnövekedése.
Ugyanakkor csökkent a forgalom volumene a gyógyszer- és gyógyászati üzletekben, továbbá a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben, de az utóbbi esetében a csökkenés mértéke a korábbiakhoz képest mérséklődött.
Csökkenő forgalom a kutakon
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene az év minden hónapjában csökkent, 2011 októberében 3,3 százalékkal, így az első tíz hónapban 1,9 százalékos volt az elmaradás mértéke 2010 azonos időszakához képest.
Az egy hónappal korábbihoz mérten – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem októberi volumene hasonló értéket mutatott, a nem élelmiszer-kiskereskedelemé 0,9 százalékkal nőtt, az üzemanyag-kutaké 3,1 százalékkal csökkent.
Az Eurostat december 5-én megjelent sajtóközleménye szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2011 októberében a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában stagnáltak, az eurózóna országaiban 0,4 százalékkal mérséklődtek az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok 12 tagállamban bővülést, 9-ben csökkenést, 1-ben azonos értéket mutatnak. A térség legfejlettebb országai közül Németországban 1,4, Franciaországban 3,8, az Egyesült Királyságban 2,0 százalékkal növekedett a forgalom volumene.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai hazánkban októberben – az előző év magasabb bázisához képest – 8,8 százalékkal, 2011 első tíz hónapjában 6,5 százalékkal maradtak el az előző év azonos időszakától.