A Nemzetgazdasági Minisztérium közölte a legfrissebb, részletes adatokat az államháztartási hiány állapotáról. A központi alrendszernek így a május végi halmozott hiánya 213,4 milliárd forintot tett ki, ezen belül a központi költségvetés 180,1 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 85,9 milliárd forintos deficittel zártak, míg az elkülönített állami pénzalapok 52,6 milliárd forintos többletet értek el.
Tavaly, 2016 első öt hónapjában az államháztartás központi alrendszere 13,2 milliárd forintos hiányt mutatott - a mostani 213,4 milliárdos hiány ennek több mint tizenhatszorosa. Igaz, ha több évre tekintünk vissza, egyáltalán nem áll rosszul az egyenleg, májusra a mostani kumulált hiánynak a duplája is összejött korábbi években, mint ahogy az az alábbi ábrán is jól látszik:
Ennek pozitívumai természetesen megjelennek a költségvetésben is, hiszen a foglalkoztatás és a fogyasztás bővülése nyomán folyamatosan emelkednek a különféle adóbevételek (főként az általános forgalmi adó, a személyi jövedelemadó és a bérekhez kapcsolódó járulékok). Az egyszeri bevételek tekintetében a termőföld-értékesítésből származó befizetések emelhetők ki, valamint a kifizetett uniós támogatások utólagos megtérítése a nemzeti büdzsének.