Az elmúlt években végrehajtott adócsökkentések és béremelések veszélyeztetik a 2010 óta elért gazdasági eredményeket – mondta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) romániai küldöttségvezetője. Az elmúlt napokban Romániában tartózkodott az IMF küldöttsége, amely az állam- és a kormányfővel, valamint parlamenti pártok vezetőivel folytatott megbeszélést.A látogatás végén Reza Baqir elmondta: jelenleg nincs hitelmegállapodás Románia és az IMF között, és erről nem is volt szó 2015 óta, amikor kifutott az utolsó egyezmény.
A delegáció vezetője hangsúlyozta: A valutaalap mindössze tanácsokkal segít a kormánynak, a román hatóságok nem igényeltek újabb megállapodást. Románia jelentősen megerősítette gazdaságát, amit a 2008-as nemzetközi válság erőteljesen sújtott. Hozzátette: Az elmúlt években végrehajtott sorozatos adócsökkentések, a munka termelékenységét meghaladó béremelések, valamint a közberuházások gyenge minősége ugyanakkor veszélyeztetik az elmúlt hét évben elért eredményeket, és csökkentik a román gazdaság növekedési képességét.
Mindenki másképp számolt
A küldöttségvezető szerint a bukaresti kormánynak a közberuházások serkentésére kellene áttérjen a fogyasztásösztönző politika helyett, ugyanis csak így fenntartható a gazdasági növekedés. Baqir ezen felül bírálta az idei román költségvetést is, az IMF becslése szerint ugyanis az államháztartási hiány elérheti a román bruttó hazai termék (GDP) 3,7 százalékát. Az Európai Bizottság is 3,6 százalékos deficitet vetített előre, miközben a román kormány 3 százalékos államháztartási hiányt vállalt.
A bukaresti pénzügyminisztérium korábban közölte, hogy az eltérő számítási mód adja a különbséget, ezt Baqir is megerősítette. Állítása szerint az egyik lényeges különbség abból adódik, hogy a Valutaalap az idén 4,2 százalékos román gazdasági növekedéssel számol, míg a bukaresti kormány 5,2 százalékkal. Rámutatott: a román kormány által eddig elfogadott béremelések a 2017 és 2020 közötti időszakban GDP arányosan 2,1 százalékkal növelik a kiadásokat.
Az államháztartási hiány csökkentése érdekében Bukarestnek növelni kell az Európai Uniótól lehívható pénzek arányát, az előző uniós költségvetési ciklusban ugyanis a rendelkezésére bocsátott pénzeknek mintegy 80 százalékát használta fel Románia. Emellett javasolta az adóbehajtás hatékonyságának növelését is, mert Bukarest kevés áfát hajt be ahhoz képest, amennyit begyűjthetne.
Emellett az állami vállalatoknál tervezett szerkezeti reformok végrehajtását, a korrupcióellenes harc folytatását, és a júliusban tervezett újabb nyugdíjemelés elhalasztását javasolta a deficit mérséklése érdekében. Klaus Iohannis román államelnök pénteken kijelentette: reméli, hogy a kormány figyelembe veszi az IMF által megfogalmazott "jól megalapozott" aggodalmakat.
Terjed a kanyarójárvány - egyre több a megbetegedés Oroszi Beatrix elmondta, Magyarországon kívül nyolc európai országban alakultak ki kisebb, lokális járványok, például Ausztriában, Franciaországban vagy Olaszországban. Ezekbe az országokba az utazást nem korlátozzák, a kivétel ez alól Románia. Tovább >>> |