A Deseret News vendégrovatában Flake arról írt, hogy a NATO második legnagyobb hadseregével büszkélkedő Törökország kritikus jelentőségű a szövetség erőssége szempontjából, és garancia a szövetségesek közötti jövőbeni együttműködésre, jelentette az Anadolu török hírügynökség.
„Az Egyesült Államok és Törökország közötti kapcsolatok számos területen hozzájárulnak az Egyesült Államok biztonsága, erőssége és jóléte számára" - húzta alá a nagykövet.
Kijelentette, hogy az F-16-os repülőgépek törökországi eladásának kongresszusi engedélyezése mindkét fél számára nagyon fontos és jelentőségteljes, és ez jelzi a két ország elkötelezettségét erős kétoldalú kapcsolataik közös érdekei mellett.
„Ezen a 23 milliárd dolláros F-16-os megállapodáson kívül a török védelmi szektor folyamatban lévő átalakítása is – a drónoktól és csúcstechnológiás alkatrészektől a hajtóművekig és tüzérségi lövedékekig – szerves részét képezi az Egyesült Államok védelmi ellátási láncának és NATO-szövetségünk megerősítésének" – írta az ankarai amerikai nagykövet, Flake.
Megjegyezve, hogy Törökország és Isztambul földrajzi elhelyezkedése, amely Ázsiát és Európát összeköti, filozófiailag is a kelet-nyugat közötti helyzetére utal. Hozzátette: „Hasonlóképp, míg tőle északra háború dúl Ukrajnában, és tőle délre pedig harcok pusztítanak Gázában, épp köztük van Törökország.”
„Törökországnak egyedülálló képessége van a párbeszédre”
Törökország „egyedülálló abban a képességében, hogy olyan módokon és helyeken képes párbeszédet nyitni ellenfeleinkkel, amelyeket mi egyszerűen nem tudunk” - állította az amerikai nagykövet.
„Például Törökország jó helyzetben van ahhoz, hogy szerepet játsszon a gázai konfliktus megoldásában. Az Egyesült Államokhoz hasonlóan Törökország is támogatja egy palesztin állam létrehozását, mint a tartós békéhez vezető legjobb utat" - húzta alá Flake, Amerika törökországi nagykövete.
Azt is elmondta, hogy Törökország a szubszaharai Afrikában és Közép-Ázsiában Kína alternatívájának bizonyult.
Azért vannak ellentétek
Azonban a nagykövez azt is hozzátette, hogy vannak olyan kérdések, amelyekben Washington és Ankara nem ért egyet.
„Az ISIS elleni küzdelemben alkalmazott megközelítéseink nem mindig igazodnak egymáshoz, de Törökország az ISIS-ellenes koalíció alapvető tagja. Továbbra is együttműködünk ezen a területen és más nehéz kérdésekben".
„Törökország nélkülözhetetlen szövetséges. A legutóbbi események megerősítették, hogy ez az ország – mindig az események középpontjában – valóban az" – írta.
Elmondta, hogy volt kollégái a kongresszusban lehetőséget teremtettek a két ország közötti kétoldalú kapcsolat újjáélesztésére az F-16-os eladás valósággá tételével, majd hozzátette: „Helyesen cselekedtek”.