5p

Az autokratikus dinamika és az izraeli szélsőjobb térnyerésével az amerikai-izraeli kapcsolatok alapjaiban változnak meg. A demokrata szavazók már inkább támogatják a palesztinok ügyét, mint Izraelt. Káncz Csaba jegyzete

Az amerikai-izraeli kapcsolatok mély válságba zuhantak, mióta Benjamin Netanjahu tavaly decemberben visszatért a Miniszterelnöki Hivatalba. A Fehér Ház már Netanjahu mandátumának megkezdése előtt aggódott a miniszteri posztok miatt, amelyeket szélsőjobboldali koalíciós partnereinek tervezett átadni.

Kitört a vihar

Miután a múltban már dolgozott Biden elnökkel, és jól ismerte Washingtont, Netanjahu úgy gondolta, hogy a régi üzenetekkel meg tudja nyugtatni az USA-t, amiért megalakította Izrael történelmének legszélsőségesebb kabinetjét. Ő, Bibi Netanjahu, „az MIT-n végzett pragmatikus realista” lenne úgyis a legerősebb ember a kormányban, nem pedig a szélsőjobboldali szélsőséges koalíciós partnerek.

De a Biden kormányzat félelmei hamar beigazolódtak és kiderült, hogy éppen Netanjahu lett a szélsőjobboldali miniszterek túsza. A biztonsági helyzet már röviddel az izraeli kabinet megalakulása után gyorsan romlott Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben. A Netanjahu-kormány heteken belül az erőszak veszélyes eszkalációját idézte elő Ciszjordániában a kabinet teljes annektálást hirdető provokatív lépései miatt.

Anthony Blinken amerikai külügyminiszter és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a jeruzsálemi kormányfői hivatalban tartott megbeszélése utáni sajtóértekezleten 2023. január 30-án. Itt még kezet fogtak.  Fotó: MTI/EPA/UPI pool/Debbie Hill
Anthony Blinken amerikai külügyminiszter és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a jeruzsálemi kormányfői hivatalban tartott megbeszélése utáni sajtóértekezleten 2023. január 30-án. Itt még kezet fogtak. Fotó: MTI/EPA/UPI pool/Debbie Hill

Ráadásul az elmúlt több, mint tizenhat év legsúlyosabb erőszakhulláma visszatért Izrael és Libanon határára. Az USA bábáskodásával létrejött „Ábrahám Egyezmények” tetszhalott állapotba kerültek, miközben Izrael és Szaúd-Arábia politikai kiegyezése a messzi jövőbe tolódott. Ez a dinamika egyben rámutatott az amerikai befolyás korlátaira Izrael felett.

Putyin kérdésköre

Ukrajna-Oroszország egy másik olyan terület, ahol Izrael stratégiai számításai miatt problémásak lettek az amerikai-izraeli kapcsolatok. A fő ok az, hogy Izrael nem hajlandó aktívabb oroszellenes álláspontot felvenni, mivel meg akarja őrizni Szíriában hadműveleti szabadságát – márpedig ott Moszkva hagyja jóvá az izraeli légi bevetéseket.

Izrael attól tart, hogy ha Ukrajnát fegyverekkel látná el, akkor kútba esne ez a megállapodás.

Izrael belpolitikai dinamikája

Washington számára még nyugtalanítóbb lett a kétoldalú viszony, amikor Netanjahu és radikális szövetségesei hozzáláttak a bírói függetlenség lerombolásához az országban. Az, hogy minden tökéletlensége ellenére Izraelt a térség egyetlen demokráciájaként emlegethették, mindig is az alapja volt az amerikai kétpárti támogatásnak Izrael irányába, függetlenül a zsidó állam politikájától.

Ez az oka annak, hogy a Biden-kormány és a Netanjahu-koalíció közötti mély válság páratlannak tekinthető az amerikai-izraeli kapcsolatok történetében. Az autokratikus dinamika és az izraeli szélsőjobb térnyerésével az amerikai-izraeli kapcsolatok alapjaiban változnak meg.

Biden márciusban figyelmeztette Netanjahut, hogy vessen véget az igazságszolgáltatás elleni támadásának, és az addigi leghatározottabb nyilvános elítélését mondta ki egy sajtótájékoztatón: „Nagyon aggódom. Nem folytathatják ezen az úton”, és „valódi kompromisszumot” sürgetett. Nemtetszése jeléül Biden azt is tisztázta, hogy Netanjahut nem hívják meg a közeljövőben a Fehér Házba, ahol az izraeli miniszterelnökök rendszeres látogatók voltak.

De a dinamika még rosszabbra fordult, nem sokkal azután, hogy Netanjahu elbocsátotta védelmi miniszterét – egy hivatásos katonát -, mert szót merészelt emelni az igazságügyi reformok ellen. Ez a lépés megerősítette Washingtonban azt a benyomást, hogy Netanjahu személyes politikai érdekeit a nemzet biztonsága fölé helyezi. Ráadásul ez a kép tükröződött több ezer izraeli katonai tartalékos tiltakozásában is.

Tranzakciós kapcsolat felé

Ma már nehéz elkerülni azt az érzést, hogy az USA-izraeli kapcsolat az értékeken alapuló stratégiai partnerségből a közös biztonsági érdekeken alapuló tranzakciós partnerséggé válik. Sőt, még azokon a területeken is, ahol ezek a nemzetbiztonsági fenyegetések közösek, a két ország taktikája különbözik. Például a Biden-kormányzat aggódik amiatt, hogy Izrael hogyan fog reagálni Irán nukleáris fejlesztéseire és ezért folyamatosan ellenőriznie kell Izrael lehetséges egyoldalú lépéseit.

A palesztin front egy másik színtér, ahol eltérnek az érdekek. Úgy tűnik, Izraelt már nem érdekli a kétállami megoldás, és demokrata körökben többen már úgy látják, hogy Izrael apartheid állammá válik.

Nem véletlen, hogy neves amerikai akadémikusok és gondolkodók szólítják fel Washingtont, hogy vonja felelősségre Izraelt. Ahogyan a befolyásos Foreign Affairs magazin nemrég megjelent cikke rámutat: „Ha az Egyesült Államok el akarja kerülni a Közel-Keleten az átfogó instabilitást és a tágabb globális programjával szembeni kihívást, meg kell szüntetnie Izrael mentességét a liberális nemzetközi normák és struktúrák alól."

A közvélemény-kutatások szerint a legtöbb amerikai szavazó egy demokratikus Izraelt támogatna egy zsidó szupremáciát hangoztatóval  szemben, ha választásra kényszerülne. Míg a republikánusok - különösen az evangéliumi tanokat hirdetők - egyre inkább támogatják az izraeli politikát, a demokraták többsége a kiegyensúlyozott amerikai politikát részesíti előnyben.

Figyelemreméltó változás, hogy a demokrata szavazók most már inkább támogatják a palesztinok ügyét, mint Izraelt. Az ok egyszerű: az izraeli-palesztin kérdést egyre inkább a társadalmi igazságosság kérdésének tekintik, nem pedig stratégiai érdeknek vagy bibliai próféciának.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Pompás hír érkezett a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 16:54
Az amerikai termelőiár-index havi és éves összevetésben egyaránt az elemzők által vártnál kisebb mértékben emelkedett decemberben.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor kívülállóként tekint az Európai Unióra
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 15:44
Valóban repülőrajtot vesz a magyar gazdaság 2025-ben, ahogy azt Orbán Viktor várja? Bejönnek-e Nagy Márton várakozásai most, hogy gazdasági csúcsminiszter lett? Mi lesz Magyarországgal az Egyesült Államok és Kína közt várható vámháború idején? Megérte-e Magyarországnak tavaly 4000 milliárd forinttal támogatni zömmel távol-keleti beruházásokat? Tényleg lesz 8 százalékos bérnövekedés? Kollégánk, Dobos Zoltán az ATV Csatt című műsorában ezekről vitázott Lentner Csabával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közgazdász professzorával, Pogátsa Zoltán közgazdásszal és Regős Gáborral, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászával.
Makro / Külgazdaság Kőkemény lépés a lakáspiacon: Madridban betelt a pohár
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:55
A madridi kormány megelégelte, hogy a külföldiek lakásvásárlása súlyosbítja a lakhatási válságot, ezért ki akarja szorítani az EU-n kívüli vevőket a lakáspiacról. A britek újra ráfáznak a brexitre.
Makro / Külgazdaság Mi lett az orosz szellemhajókkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:33
Egymás után érik a csapások az orosz energiaágazatot, az amerikai szankciók szigorítása után tucatszámra álltak le az olajexportot lebonyolító tankerek, a Gazprom pedig karcsúsításra kényszerül.
Makro / Külgazdaság Megszületett az új állampapírkamat, jöhet a nagy átrendeződés
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:04
Megtudták a magyar befektetők azt a számot, ami alapján óriási pénznek kereshetnek új helyet. A friss inflációs adat szerint a PMÁP sorozatok kamata 13,9 százalékponttal csökken, kérdés, hogy mi lesz a 7 ezer milliárd forintnyi inflációkövető állampapír sorsa?
Makro / Külgazdaság Elon Musk rámegy a TikTokra is?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:44
A Bloomberg értesülései szerint Elon Musk vásárolhatja meg a TikTok amerikai üzletágát.
Makro / Külgazdaság Ez így elég karcsú: mínuszban Magyarország
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:44
Elég rosszul festenek az ipari adatok. 
Makro / Külgazdaság Felpörgött az infláció
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:30
Jelentős gyorsulással zárta a múlt évet az infláció. 
Makro / Külgazdaság Ami nem illik a putyini táncrendbe: foszladozik Oroszország perifériája
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:02
Korgó gyomorra hasonlító morgás hallatszik Oroszország mélyéről, az etnikai kisebbségek lakta távoli régiókból, amelyek megoldatlan problémái csendben növelik az ott élők elégedetlenségét.
Makro / Külgazdaság Hogyan lehet csábító a tanári pálya? Mondjuk havi 1,6 millió forintos fizetéssel
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 07:37
Régi igazság, hogy a tehetséges egyetemistákat magas fizetéssel lehet elcsábítani. Az Egyesült Államok egyik nonprofit oktatási programja nem az üzleti világba, hanem tanári munkára toboroz így fiatalokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG