5p

Az autokratikus dinamika és az izraeli szélsőjobb térnyerésével az amerikai-izraeli kapcsolatok alapjaiban változnak meg. A demokrata szavazók már inkább támogatják a palesztinok ügyét, mint Izraelt. Káncz Csaba jegyzete

Az amerikai-izraeli kapcsolatok mély válságba zuhantak, mióta Benjamin Netanjahu tavaly decemberben visszatért a Miniszterelnöki Hivatalba. A Fehér Ház már Netanjahu mandátumának megkezdése előtt aggódott a miniszteri posztok miatt, amelyeket szélsőjobboldali koalíciós partnereinek tervezett átadni.

Kitört a vihar

Miután a múltban már dolgozott Biden elnökkel, és jól ismerte Washingtont, Netanjahu úgy gondolta, hogy a régi üzenetekkel meg tudja nyugtatni az USA-t, amiért megalakította Izrael történelmének legszélsőségesebb kabinetjét. Ő, Bibi Netanjahu, „az MIT-n végzett pragmatikus realista” lenne úgyis a legerősebb ember a kormányban, nem pedig a szélsőjobboldali szélsőséges koalíciós partnerek.

De a Biden kormányzat félelmei hamar beigazolódtak és kiderült, hogy éppen Netanjahu lett a szélsőjobboldali miniszterek túsza. A biztonsági helyzet már röviddel az izraeli kabinet megalakulása után gyorsan romlott Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben. A Netanjahu-kormány heteken belül az erőszak veszélyes eszkalációját idézte elő Ciszjordániában a kabinet teljes annektálást hirdető provokatív lépései miatt.

Anthony Blinken amerikai külügyminiszter és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a jeruzsálemi kormányfői hivatalban tartott megbeszélése utáni sajtóértekezleten 2023. január 30-án. Itt még kezet fogtak.  Fotó: MTI/EPA/UPI pool/Debbie Hill
Anthony Blinken amerikai külügyminiszter és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a jeruzsálemi kormányfői hivatalban tartott megbeszélése utáni sajtóértekezleten 2023. január 30-án. Itt még kezet fogtak. Fotó: MTI/EPA/UPI pool/Debbie Hill

Ráadásul az elmúlt több, mint tizenhat év legsúlyosabb erőszakhulláma visszatért Izrael és Libanon határára. Az USA bábáskodásával létrejött „Ábrahám Egyezmények” tetszhalott állapotba kerültek, miközben Izrael és Szaúd-Arábia politikai kiegyezése a messzi jövőbe tolódott. Ez a dinamika egyben rámutatott az amerikai befolyás korlátaira Izrael felett.

Putyin kérdésköre

Ukrajna-Oroszország egy másik olyan terület, ahol Izrael stratégiai számításai miatt problémásak lettek az amerikai-izraeli kapcsolatok. A fő ok az, hogy Izrael nem hajlandó aktívabb oroszellenes álláspontot felvenni, mivel meg akarja őrizni Szíriában hadműveleti szabadságát – márpedig ott Moszkva hagyja jóvá az izraeli légi bevetéseket.

Izrael attól tart, hogy ha Ukrajnát fegyverekkel látná el, akkor kútba esne ez a megállapodás.

Izrael belpolitikai dinamikája

Washington számára még nyugtalanítóbb lett a kétoldalú viszony, amikor Netanjahu és radikális szövetségesei hozzáláttak a bírói függetlenség lerombolásához az országban. Az, hogy minden tökéletlensége ellenére Izraelt a térség egyetlen demokráciájaként emlegethették, mindig is az alapja volt az amerikai kétpárti támogatásnak Izrael irányába, függetlenül a zsidó állam politikájától.

Ez az oka annak, hogy a Biden-kormány és a Netanjahu-koalíció közötti mély válság páratlannak tekinthető az amerikai-izraeli kapcsolatok történetében. Az autokratikus dinamika és az izraeli szélsőjobb térnyerésével az amerikai-izraeli kapcsolatok alapjaiban változnak meg.

Biden márciusban figyelmeztette Netanjahut, hogy vessen véget az igazságszolgáltatás elleni támadásának, és az addigi leghatározottabb nyilvános elítélését mondta ki egy sajtótájékoztatón: „Nagyon aggódom. Nem folytathatják ezen az úton”, és „valódi kompromisszumot” sürgetett. Nemtetszése jeléül Biden azt is tisztázta, hogy Netanjahut nem hívják meg a közeljövőben a Fehér Házba, ahol az izraeli miniszterelnökök rendszeres látogatók voltak.

De a dinamika még rosszabbra fordult, nem sokkal azután, hogy Netanjahu elbocsátotta védelmi miniszterét – egy hivatásos katonát -, mert szót merészelt emelni az igazságügyi reformok ellen. Ez a lépés megerősítette Washingtonban azt a benyomást, hogy Netanjahu személyes politikai érdekeit a nemzet biztonsága fölé helyezi. Ráadásul ez a kép tükröződött több ezer izraeli katonai tartalékos tiltakozásában is.

Tranzakciós kapcsolat felé

Ma már nehéz elkerülni azt az érzést, hogy az USA-izraeli kapcsolat az értékeken alapuló stratégiai partnerségből a közös biztonsági érdekeken alapuló tranzakciós partnerséggé válik. Sőt, még azokon a területeken is, ahol ezek a nemzetbiztonsági fenyegetések közösek, a két ország taktikája különbözik. Például a Biden-kormányzat aggódik amiatt, hogy Izrael hogyan fog reagálni Irán nukleáris fejlesztéseire és ezért folyamatosan ellenőriznie kell Izrael lehetséges egyoldalú lépéseit.

A palesztin front egy másik színtér, ahol eltérnek az érdekek. Úgy tűnik, Izraelt már nem érdekli a kétállami megoldás, és demokrata körökben többen már úgy látják, hogy Izrael apartheid állammá válik.

Nem véletlen, hogy neves amerikai akadémikusok és gondolkodók szólítják fel Washingtont, hogy vonja felelősségre Izraelt. Ahogyan a befolyásos Foreign Affairs magazin nemrég megjelent cikke rámutat: „Ha az Egyesült Államok el akarja kerülni a Közel-Keleten az átfogó instabilitást és a tágabb globális programjával szembeni kihívást, meg kell szüntetnie Izrael mentességét a liberális nemzetközi normák és struktúrák alól."

A közvélemény-kutatások szerint a legtöbb amerikai szavazó egy demokratikus Izraelt támogatna egy zsidó szupremáciát hangoztatóval  szemben, ha választásra kényszerülne. Míg a republikánusok - különösen az evangéliumi tanokat hirdetők - egyre inkább támogatják az izraeli politikát, a demokraták többsége a kiegyensúlyozott amerikai politikát részesíti előnyben.

Figyelemreméltó változás, hogy a demokrata szavazók most már inkább támogatják a palesztinok ügyét, mint Izraelt. Az ok egyszerű: az izraeli-palesztin kérdést egyre inkább a társadalmi igazságosság kérdésének tekintik, nem pedig stratégiai érdeknek vagy bibliai próféciának.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vége a jó világnak a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 08:10
Nem kizárt, hogy az árak csökkenése a jövő héten nem fog folytatódni.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG