3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Egyesült Államok megfosztotta Franciaországot Németország első számú kereskedelmi partnerének címétől tavaly, ami példátlan esemény az 1970-es évek közepe óta.

A német statisztikai hivatal (Destatis) szerdán kiadott, előzetes adatokat tartalmazó jelentése szerint az Egyesült Államok és a Németország közötti áruforgalom értéke 173,2 milliárd euró volt, így az Egyesült Államok Franciaországot (170,1 milliárd euró) és Hollandiát (167,7 milliárd euró) megelőzve Németország legjelentősebb kereskedelmi partnerévé lépett elő.

Évtizedes trónfosztás

Németország exportjából ugyancsak az Egyesült Államokra jut a legnagyobb szelet, noha 1961 óta 2015-ig mindig Franciaország állt az első helyen.

A német áruexport 2015-ös rangsorát 114 milliárd euróval vezeti az Egyesült Államok, majd 103 milliárd euróval Franciaország és 89 milliárd euróval Nagy-Britannia következik. A top 10-es listára Hollandia (80 milliárd euró), Kína (71 milliárd euró), Olaszország (58 milliárd euró), Ausztria (58 milliárd euró), Lengyelország (52 milliárd euró), Svájc (49 milliárd euró) és Belgium (41 milliárd euró) került még fel.

Az importot illetően Kínáé az elsőség 92 milliárd euróval, majd Hollandia és Franciaország következik 88, illetve 67 milliárd euróval. Az első tízben a negyedik hely jutott az Egyesült Államoknak (59 milliárd euró), majd Olaszország (49 milliárd euró), Lengyelország (44 milliárd euró), Svájc (43 milliárd euró), Csehország (39 milliárd euró), Nagy-Britannia (38 milliárd euró) és Ausztria (37 milliárd euró) következik.

Tavaly az euró dollárhoz viszonyított gyengesége ösztönözte az euróövezeten kívüli célországokba irányuló exportot, és az amerikai gazdaság fellendülése is jelentősen élénkítette az amerikai és a német árukereskedelmet.

Bár Franciaországot letaszította a trónról az Egyesült Államok, fordított viszonylatban ez valószínűleg nem történt meg, így Franciaország számára feltehetően Németország maradt az első számú kereskedelmi partner.

Ennyire vagyunk mi fontosak a németeknek

Magyarország Németország tavalyi exportjában a 16. helyre került 21 milliárd 720 ezer 903 euróval, az importjában pedig a 14. hely jutott Magyarországnak 23 milliárd 681 ezer 787 euróval, így a kétoldalú áruforgalmat tekintve a 14. helyen áll Magyarország 45 milliárd 402 millió 690 euróval. A mérleg 1 milliárd 960 millió 884 eurós többletet mutat Magyarország javára, amivel a 11. helyre került Kína (20,3 milliárd euró), Hollandia (8,6 milliárd euró), Norvégia (8,008 milliárd euró), Oroszország (8,007 milliárd euró), Vietnam (5,7 milliárd euró), Írország (5,1 milliárd euró), Banglades (3,9 milliárd euró), Japán 3,2 milliárd euró), Csehország (2,8 milliárd euró) és Malajzia (2,2 milliárd euró) mögött.

A legnagyobb többletet Németország az Egyesült Államokkal szemben érte el, 54,5 milliárd euróval, majd Nagy-Britannia és Franciaország következik 51, illetve 36 milliárd euróval.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Világmárkákra tenyereltek rá az oroszok
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 12:12
Az Ariston, valamint Bosch márkájú gépeket forgalmazó cégek oroszországi leányvállalatai kerülnek a Gazprom fennhatósága alá. 
Makro / Külgazdaság Mindenki villanyautózni fog?
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 11:26
Az elektromos autók a vártnál lassabban, de egyre nagyobb szerelet kérnek maguknak. Persze van egy csomó kihívás, elég csak a magas árra és a finanszírozásra, az áramkutak hiányára, a hatótáv-félelmekre gondolni. Egyebek mellett ezek a kérdések lesznek terítéken a Privátbankár, az Mfor és a piac és Profit kiadója, a Klasszis Lapcsoport által szervezett hiánypótló,  "E" mint energia című május 16-án sorra kerülő konferencia villanyautó-szekciójában. 
Makro / Külgazdaság Széteshet Oroszország, ha elveszti a háborút? Kína visszavenné Mandzsúria egy részét?
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 06:58
Az amerikai szakértők azt találgatják, hogy az Ukrajna elleni háborúban lerongyolódó Oroszországot, amely 11 időzónán nyúlik keresztül, egyben lehet-e tartani.
Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG