5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre több jel utal arra, hogy a radikálisok kezdik uralni az amerikai politikát. Trump szélsőséges tanácsadói gondoskodnak arról, hogy elhiggye: egy napon George Washingtonnal, vagy Abraham Lincolnnal veszik majd egy kalap alá – és persze megkapja a hőn áhított Nobel-békedíjat. Káncz Csaba jegyzete.

Európában kevesen hallották Elbridge Colby nevét. Ez nem szégyen, a férfi korábban ismeretlen volt a nagyközönség számára. Most azonban kineveznék a Pentagon 3. emberévé, egyben fő stratégájává és a szenátus Trump szándékai szerint hamarosan megerősíti őt ebben a pozícióban.

Ki ez az ember?

De miért kellene odafigyelnünk Colbyra? Nos azért, mert ő a Trump környezetében egyre nagyobb befolyással bíró radikális jobboldal egyik véleményvezére. Olyan nézeteket vall, mint például az, hogy az USA-nak azonnal ki kellene vonulnia Európából és a Közel-Keletről. „Tajvannak nincs egzisztenciális jelentősége Amerika számára” – írta Colby egy tavalyi bejegyzésében.

Ha Észak-Korea megtámadná déli szomszédját, az amerikai támogatás korántsem lenne biztosított. „Ha azt hiszik, hogy az amerikaiak bevetik magukat önökért, ha Észak-Korea ellen harcolnak, akkor ez egy nagyon meggondolatlan feltételezés” – figyelmezteti Colby a dél-koreaiakat.

Turbulenciák a párton belül

Colby nézetei annyira szélsőségesek, hogy még a szenátusban lévő keményvonalasok és Trump-tanítványok is kételyeket fogalmaznak meg vele kapcsolatban. Egyikük Tom Cotton, a Szenátus Fegyveres Szolgálatok Bizottságának republikánus tagja, akit most a MAGA-tömeg támad.

Colbyt viszont támogatja Donald Trump Jr, Tucker Carlson és Charlie Kirk, egyszóval: Trump szélsőjobboldali belső köre. Ők a tekintélyelvű világnézetük egy újabb képviselőjét akarják felemelni egy stratégiailag fontos pozícióba.

Eltűntek a szaktekintélyek

Trump első hivatali ideje alatt még ott voltak az úgynevezett „felnőttek” a Fehér Házban, olyan nagy tekintélyű szakemberek, mint Jim Mattis védelmi miniszter, Rex Tillerson külügyminiszter és H.R. McMaster nemzetbiztonsági tanácsadó. Trump a fenti szaktekintélyeket „gyenge és teljesen hatástalan lúzereknek” nevezte.

Ma az ideológusok vannak hatalmon, olyan emberek, mint például J.D. Vance alelnök, Tucker Carlson média-celeb és a techno-oligarchia részéről Elon Musk, Peter Thiel és Marc Andreessen. Ők többet akarnak, mint a szupergazdagok adócsökkentését, ők egy új világrendet is akarnak. Nemcsak Trumpnak udvarolnak, hanem Orbán Viktornak, Javier Mileinek – és Vlagyimir Putyinnak is.

Donald Trump amerikai elnök távozik az ülésteremből az amerikai törvényhozás, a kongresszus két háza előtt a washingtoni Capitoliumban mondott beszédének végén 2025. március 4-én. Mögötte J. D. Vance amerikai alelnök, a szenátus és Mike Johnson louisianai republikánus képviselő, a képviselőház elnöke
Donald Trump amerikai elnök távozik az ülésteremből az amerikai törvényhozás, a kongresszus két háza előtt a washingtoni Capitoliumban mondott beszédének végén 2025. március 4-én. Mögötte J. D. Vance amerikai alelnök, a szenátus és Mike Johnson louisianai republikánus képviselő, a képviselőház elnöke
Fotó: MTI/EPA/Getty Images/WIN MCNAMEE / POOL

Kitört a vámháború

Trumpot újra és újra „tranzakciós” emberként jellemzik, olyasvalakiként, akit nem érdekel az ideológia, csak a legjobb üzlet. Ez a nézet még mindig széles körben elterjedt az amerikai üzleti életben. Bár közvetlenül érintettek, a Wall Street-i bankárok és menedzserek ezért félvállról veszik Trump büntetővámokkal kapcsolatos fenyegetéseit. Nem lesz olyan nagy baj, vélik, hiszen már első hivatali idejében sem ették olyan forrón a kását.

Most azonban Trump beváltotta figyelmeztetését, és 25 százalékos vámot vetett ki Mexikóra és Kanadára, valamint további 10 százalékkal megemelte a Kínára kivetett vámot. Gazdasági szempontból ez őrültség. Még a Wall Street Journal is a „történelem legostobább kereskedelmi háborújáról” beszél, és arra figyelmeztet, hogy ennek következtében összeomolhat az amerikai autóipar.

Ez a figyelmeztetés jogos. Az USA még mindig legnagyobb iparága olyan szorosan kapcsolódik szomszédjaihoz, hogy egyes alkatrészek akár hétszer is átlépik a határt. Ezért van az, hogy egy SUV a vámok miatt körülbelül 9000 dollárral kerül majd többe, egy pickup pedig 8000 dollár körül. Trump nemcsak értelmetlen kereskedelmi háborút szít, hanem saját szavazóit is bünteti.

Az üzleti életben az a szilárd meggyőződés is él, hogy ha a pénzügyi piacok megrendülnek, Trump visszavonulót fog fújni. Most a NewYork-i tőzsde masszív lejtmenetbe került, de az elnök egyelőre kitart, annak ellenére, hogy fennáll a teljes összeomlás lehetősége. Különösen a technológiai részvények vannak túlértékelve.

Egy komoly korrekció azonban nemcsak a gazdaságra, hanem a nyugdíjellátásra is súlyos következményekkel járna, amely a pénzügyi piacoktól függ. Ugyanakkor a fogyasztói hangulat indexe már most zuhanórepülésben van, és egyre több a recesszióra figyelmeztető hang. Ez tényleg még mindig „tranzakció”?

A Musk-hadjárat

Trump ugyanakkor hagyja, hogy a nyíltan NATO-ellenes Elon Musk ifjú gárdája tovább tomboljon, feje tetejére állítva a közigazgatást és a külpolitikát. Ukrajnát elárulják, és azonnali hatállyal megszüntetik a katonai segélyt. Az orosz oligarchák elleni szankciókat feloldják, és az igazságügyi minisztériumban az azokat felügyelő csapatot máris menesztették. Az Oroszország elleni kibertámadásokat felfüggesztik, és Vlagyimir Putyint visszahívnák a G7 államfők körébe. Valóban ez a sokat hangoztatott „béke az erőn keresztül” politikája?

Az amerikai szélsőjobboldali ideológusok szemében Európa egy szélsőbalos („woke”) pokollá, dekadenssé és gyengévé vált. Az EU-t el kell pusztítani. Ezért lehet Európát Putyinnak odadobni, elvégre Oroszországban még mindig a hagyományos keresztény értékek érvényesülnek.

Nobel-díjat akarok!

Mindenesetre Trumpnak eddig csak azt sikerült elérnie, hogy a Mexikói-öblöt átnevezzék Amerikai-öbölre. De Trump szélsőséges tanácsadói gondoskodnak arról, hogy elhiggye: egy napon George Washingtonnal vagy Abraham Lincolnnal egy kalap alá veszik majd – és persze abban is reménykedik, hogy elnyeri a hőn áhított Nobel-békedíjat.

Putyin újra nagyhatalommá akarja tenni Oroszországot, Trump pedig minden eddiginél erősebbé akarja tenni az USA-t. Ezek a mindenhatósági fantáziák összekötik őket, és ennek érdekében készek mindent kockára tenni – nemcsak az országukat, hanem az egész világot.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG