EPA/ERIC THAYER / POOL |
A washingtoni politikai kaszt az amerikaiak többségének szemében a közpénzek elherdálásának, a tehetetlenségnek és a belterjességnek a szimbóluma és egyben csimborasszója. A konzervatívok választási kampányában ezért váltott ki osztatlan lelkesedést Joni Ernst iowai szenátor 2014-es klipje, amely a washingtoni politikusok kasztrációját ígérte. Trump a 2016-os elnöki kampányában azzal söpörte le ellenfeleit, hogy a washingtoni politikai mocsár lecsapolását helyezte kilátásba.
Bérelt repülőkkel a világba
Nos, mielőtt könnyek szöknének a szemünkbe a meghatottságtól, nézzünk végig a Trump-kormányzaton, 15 hónappal hivatalba lépésüket követően. Amit látunk, az egy hosszú sora azon minisztereknek, akik a legnagyobb természetességgel rendeződtek be a washingtoni korrupció mocsarába. Tom Price megbukott egészségügyi miniszterről bebizonyosodott, hogy 24 alkalommal bérelt repülőgépet tavaly május és szeptember között és azzal repkedett a világban.
A Veteránok Hatóságának múlt hónapban kirúgott vezetője, David Shulkin a legnagyobb természetességgel keverte magán- és hivatali életét. Ennek keretében 120 000 dollárért repült feleségével és testőrével Európába, ahol a wimbedoni döntőre is elfogadott tiszteletjegyet egy veteránokkal foglalkozó cég vezetőjétől. Steve Mnuchin pénzügyminiszter is imád a feleségével repkedni államköltségen, miközben a nászútjára egyenesen egy katonai repülőgépet igényelt meg.
Ryan Zinke belügyminiszter is már háromszor repült kibérelt repülővel, miközben hivatalában három ajtót több, mint 30 millió forintért javítottak meg – amelyről ő természetesen nem is hallott. A tudatlanság mintaképe Ben Carson várostervezési miniszter is, akinek hivatalában egy étkezési asztalt 8 millió forintért akartak beállítani, de a projekt sajnos a botrány miatt lenullázásra került.
Pruitt, mindennek a legalja
De van egy ember, aki mellett minden miniszter csupán egy pitiáner kis pancser benyomását kelti. Ő Scott Pruitt, a környezetvédelmi hatóság (EPA) vezetője, aki küldetésének tekinti az energia-ipar szabályozásának megakadályozását, hiszen az csökkentené a profitjukat és nem tudnának olyan szintű környezeti rombolást végrehajtani.
Káncz Csaba |
Pruitt korábban Oklahoma szövetségi állam legfőbb ügyészeként 13 alkalommal indított eljárást az EPA ellen (!) és szakmai pályája megtestesíti a nagyipar és a nagypolitika összefonódását. 2014-es újraválasztási kampányfőnöke Harold Hamm, a Continental Resources nevű oklahomai energia vállalat cégvezetője volt.
Pruitt ellen jelenleg tíz vizsgálat folyik részben a Kongresszus, részben a közpénzek pazarlását megakadályozni kívánó egyéb hivatal részéről. Pruitt az állítólagos fenyegetések miatt komoly testőrséggel közlekedik, amely eddig az adófizetőknek 750 millió forintjába került.
Számos ügye között is kirívóan vérforraló az, hogy az EPA vezetőjeként a fővárosban kivett messze a piaci ár alatt egy lakást Vicki Hart egészségügyi lobbistától, akinek a férje egy energia-ipari lobbistaként működő ügyvédi iroda alkalmazottja. Trump mindezek ellenére nem hajlandó lapátra tenni, holott már a konzervatív választói szervezetek is a fejét követelik.
De miért is rúgná ki az elnök Pruitt-ot, amikor éppen most kezd külügyminiszterként Mike Pompeo, aki szintén tagadja a klímaváltozást és szintén a markában van egy energia-kitermelő konglomerátumnak, a Koch Industries-nak. Akárcsak Rick Perry energiaügyi miniszter, korábbi texasi kormányzó, aki ezer szállal kötődik az olaj- és gáziparhoz és aki mindent meg is tesz, hogy a kedvükbe járjon.
Káncz Csaba jegyzete