3p
Donald Trump megbolygatta a Közel-Keletet, aminek főleg Európa ihatja meg a levét. A palesztin tiltakozások következménye korlátozott maradhat, egy Irán elleni konfliktus viszont durva menekültáradatot indíthat el. Európa reménye Trump ellen: minél nagyobbak vagyunk, és minél egységesebbek, annál erősebbek.
Donald Trump (MTI/AP/Charles Rex Arbogast)

“Trump felforgatja a világot, és Európa csak ájultan bámul” – ezzel a címmel kommentálja ma a délnémet Sueddeutsche.de a közel-keleti eseményeket. Felbolydult Izrael, gondok Iránnal, ezek rossz hírek, a transzatlanti szövetség inog, a károk az európaiakat érik – írja Stefan Kornelius.

Brüsszelben mára hívta össze a brit, a francia, a német és az iráni külügyminisztereket Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. A téma a közel-kelet és Trump, az esemény erősen válságtanácskozás-jellegű (erről itt írtunk).

Donald Trump kontrollálhatatlan, politikája a maximális letámadásról és a minimális tapintatról szól a kommentár szerint. A szövetségek láthatóan nem jelentenek számára semmit, főleg nem olyan gyenge partnerekkel, mint az európaiak.

Nincs európai különút?

A Jeruzsálem kapcsán kirobbant konfliktus megmutatja, mennyire megosztó  és radikalizáló tud lenni Trump. Emiatt egyre nő a síiták befolyása a Gáza-övezetben, Európa pedig kénytelen ájultan szemlélni, amint belerángatják egy konfliktusba, amelyet egyáltalán nem akart.

Lennének nehéz politikai megoldások arra, hogy az európaiak elszigeteljék magukat Trump új Irán-szankcióitól. Ám mivel az üzletek volumene sokszorosa az USA-val, mint Iránnal, az európai nagyvállalatok az amerikai piac elvesztését aligha kockáztatják meg. A közepes cégek pedig még kevésbé.

Ezt rúgta fel valójában Trump

Emlékeztetnek arra, hogy a múltban is számos háború vagy kereskedelmi konfliktus nyomasztotta az amerikai-európai kapcsolatokat, Clinton alatt éppúgy, mint az ifjabb Bush alatt. De a jóindulatú partneri viszony megmaradt, ami hatalmi előnyt jelentett az USA-nak és Európának egyaránt.

Trump azonban nem tartja fontosnak ezt a szövetséget, ezért megváltoztatta, ami az USA-t rövid távon nem érinti komolyan, Európára azonban rögtön erős hatással van. Megváltoztak az erőviszonyok például a Balkánon, a Közel-Keleten, az európaközi összetartásban.

A nagyok erősebbek

Európa reménye a közös fellépés lehetne, a külpolitikában, a gazdaságpolitikában, a szankciós politikában, a biztonságpolitikában. Mert a nagyság erőssé tesz, de az egység még inkább – írták.

A svájci Neue Zürcher Zeitung öt pontban foglalja össze a mostani izraeli-palesztin-amerikai konfliktus főbb tudnivalóit, és ennek negyedik pontjában azt írják, a további vérontás nagyon valószínű. Május 15-e eleve a “Nakba”, a katasztrófa napja, amikor 1948-ban 700 ezer palesztint űztek el lakhelyéről. Így a Hamasz is további akciókat hajthat végre, és arra sem utal semmi, hogy az izraeliek visszafogottabbak legyenek.

Az igazi veszély

Emlékeztetnek arra, hogy a békefolyamat a térségben már hetekkel korábban megakadt, és az ENSZ biztonsági tanácsának összehívását az USA megtorpedózta. A nemzetközi tiltakozások ellenére így azt valószínűsítik, hogy a jelenlegi események következményei viszonylag korlátozottak maradnak.

Nagyobb veszélyei lennének annak, ha háború törne ki Iránnal. Amint a Businessinsider.de a napokban írta, sok iráni fél ettől, de például egyes német politikusok is. Ekkor valószínűleg hatalmas menekülthullám indulna meg a térségből.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
Makro / Külgazdaság Hasít a svéd H&M ruházati cégóriás
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:20
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a február végével záródott negyedévben.
Makro / Külgazdaság Ez történne, ha nálunk is euró lenne
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 13:27
Márciusban javult, három havi csúcsot ért el a gazdasági hangulatindex mind az EU-ban, mind az euróövezetben, a foglalkoztatási kilátások mutatószáma pedig magas szinten stabilan tartotta magát az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Bécs? Budapest? Vagy Bukarest? Érdekes rangsor készült
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 11:12
A világ nagyvárosai éles versenyt vívnak azért, hogy magukhoz vonzzák a kezdő vállalkozásokat, amelyek nagyra nőve országaik gazdaságának jelentős szereplői és nem mellesleg adóalanyai lehetnek.
Makro / Külgazdaság Új típusú atomrakéták szegeződnek ezentúl Kínára
Káncz Csaba | 2024. március 27. 09:10
Új-Delhi egyre inkább úgy érzi, hogy Kína jobban fenyegeti, mint tradicionális riválisa, Pakisztán. Gyorsan fejlődő nukleáris fegyverzetét látva India gyanítja, hogy Pekingnek eltitkolt szándékai vannak. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG