Sajtóértesülések szerint az amerikai elnök 10-ről 25 százalékra emelné a a 200 milliárd dollár értékű kínai importárura kivetendő védővámot. Egy névtelen forrás szerint a vámtarifák emelését már ma be is jelentheti a kormányzat. Az amerikai kormányzat július 10-én jelentette be, hogy több ezernyi kínai termékre - köztük élelmiszerekre, bútorokra, vegyi árura - 10 százalékos védővámot vet ki. Július elején Washington már kivetett 34 milliárd értékű kínai portékára 25 százalékos védővámot, amire válaszul Peking ugyanilyen értékben vezetett be védővámot amerikai importcikkekre.
Erős növekedés a gazdaságban
A The Wall Street Journal elemzése szerint Kína, Európa és Mexikó gazdasága az akadozás jeleit mutatja, ami nagyban segítheti az USA-t az ezen országokkal, vagy régiókkal folytatott kereskedelemben. A hivatalos statisztikák szerint az amerikai bérek és jövedelmek az év második negyedében csaknem egy évtized óta most emelkedtek a legnagyobb mértékben, és júniusban a fogyasztás is magabiztosan növekedett. A GDP növekedése pedig a második negyedévben 4,1 százalékos volt. Ezzel szemben Mexikó gazdasága beszűkült a ebben az időszakban, az eurózóna gazdasági növekedése ugyanebben az időszakban 1,4 százalékos volt, és a kínai ipar termelése öt hónap óta a legalacsonyabb.
Trump példátlan lépésre készül, hogy megbüntesse kritikusait Háború Trump és a korábbi titkosszolgálatosok között: az elnök példátlan lépésre készül, hogy megszorongassa kritikusait. Tovább >>> |
Ahogy arról korábban már írtunk, nem az első negyedév az utóbbi években, amikor az amerikai gazdaság ilyet produkál: 2014 harmadik negyedévében 4,9 százalék lett az éves ütem, egyúttal a mostani a Reuters szerint a harmadik legerősebb adat az 1929-32-es válság óta. Hozzá kell tenni, hogy pont az elnök intézkedései miatt egyszeri tétel is befolyásolta az adatot: az amerikai farmerek rohantak Kínába vinni amennyi szóját csak tudtak, még mielőtt életbe léptek Trump vámjai és Kína viszontvámjai.
Mindazonáltal a belföldi fogyasztás 4 százalékkal nőtt, a kormány 3,5 százalékkal költött többet. A Fed mindazonáltal éves szinten 2,8 százalékot vár (ilyen fejlett országnál ez is óriási), jövőre 2,4-et, 2020-ban pedig 2 százalékot. A fejlett országok között ezzel az egyik legmagasabb növekedési szintet éri el, így aztán Amerikát belátható időn belül nem fogja utolérni senki, hozzá egyelőre nem lehet felzárkózni.
Trump belátóbb lett, vagy csak a pénz okozta a hirtelen fordulatot? Nemrég Trump még fennhangon dicsérte a vámokat, korábban pedig legfőbb riválisának nevezte az EU-t. Most mégis kompromisszumkészséget mutatott, megegyezett Junckerrel, és a vámok leépítéséről, sőt további tárgyalásos közeledésről van szó. Mi állhat a fordulat hátterében? További részletek a Privátbanjkár.hu-n. >>> |