4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Trump pávatáncba kezdett a klímaügyben, de eltökélt abban, hogy a Csendes-óceáni Szabadkereskedelmi Egyezményből hivatalba lépésének első napján kihátrál. Kína azonnal a saját kereskedelmi egyezményének oldalára tudta állítani Szingapúrt, Vietnámot és Malajziát. Dél-Amerika példája viszont komoly figyelmeztetés minden térségbeli ország számára.

Bár Donald Trump eddig a világ több tucat országának vezetőjét hívta föl telefonon, legkorábbi európai támogatójára, a magyar miniszterelnökre még nem kerített sort. Holott Trump az Egyesült Királyság esetében már odáig ment a diplomáciai protokollban – pontosabban annak felrúgásában -, hogy egyenesen a Brexit-párti Nigel Farage volt UKIP-párti elnököt javasolta a briteknek, hogy nevezzék ki washingtoni nagykövetüknek.

A londoni kormányzat azonnal visszautasította Trump otromba felvetését. Az angoloknak vannak mostanában fontosabb problémáik is, hiszen a Credit Suisse friss jelentése szerint dollár-értékben számítva 406 000 brit állampolgár szűnt meg milliomos lenni - akkora volt az angol font és a brit ingatlan-vagyon leértékelődése az elmúlt pár hónapban éppen a Farage által kiharcolt Brexit következményeként.

Leáldozott az amerikai vezető szerep?

S bár Trump több témában, így a Párizsi Klímaegyezmény felmondásának ügyében pávatáncba kezdett az elmúlt órákban, azt határozottan leszögezte, hogy 2017. január 20-án, hivatalba lépésének első napján kihátrál a Csendes-óceáni Szabadkereskedelmi Egyezményből (TPP). Holott idén augusztusban Washington egyik legszorosabb térségbeli szövetségese, a szingapúri miniszterelnök figyelmeztetett arra, hogy a TPP ratifikálása az amerikai hitelesség tesztje Ázsiában. Az éppen Buenos Airesben tárgyaló japán miniszterelnök tegnapelőtt leszögezte, hogy a TPP „értelmetlen” az Egyesült Államok részvétele nélkül.

Káncz Csaba

Ahogyan Mark Williams, a Capital Economics Ázsia-kutató közgazdásza fogalmaz: Ha az Egyesült Államok szerepe meggyengül Ázsiában, akkor Pekingnek lehetősége lesz arra, hogy a régió politikai és gazdasági szerkezetét a saját képére formálja. A TPP befolyásos washingtoni biztonságpolitikai támogatói, így Mike Mullen volt vezérkari főnök és a republikánus John McCain szenátor, a védelmi bizottság vezetője, viszont a TPP stratégiai jelentőségére figyelmeztetnek. Szerintük a TPP felmondásával befejeződhet a Csendes-óceáni térségben Washington vezető pozíciójának korszaka.

Mindenesetre Trump bejelentése után szinte órákkal földrengésszerűen módosultak az erővonalak. Li Hszien Lung szingapúri miniszterelnök hirtelen felszólította a csendes-óceáni térség államait, hogy támogassák a Kína által támogatott szabadkereskedelmi egyezményt. Vietnám és Malajzia is bejelentette, hogy a Kína-vezette csoport felé reorientálódnak. Malajzia, kereskedelemi minisztere, Datuk Mohamed egyenesen a bizonytalan nemzetközi gazdasági helyzettel érvelt az újrapozicionálás mellett.

Mire figyelmeztet Latin Amerika példája?

Kína, a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN), plusz Ausztrália és India között a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerségről (RCEP) folyó tárgyalásoktól azt várják, hogy azok idén vagy jövőre befejeződnek. A RCEP tárgyalások 2012 óta folynak azon TPP megállapodás alternatívájaként, amely egyébként Kínát kizárta volna soraiból. De míg a TPP megszüntetett vagy csökkentett volna 18 000 vámtételt, addig a kínai verzió kevésbé ambíciózus ebben a tekintetben és inkább a kínai cégek számára határoz meg kedvezőbb feltételeket.

Ez pedig akár halálos ölelés is lehet számos ország számára, mint ahogyan a Kína és Latin-Amerika közötti kereskedelmi kapcsolatok szerkezete ezt megmutatta az elmúlt időszakban. Bár 2000 és 2014 között a két térség közötti kereskedelem 22-szeresére nőtt, a kínai konkurencia miatt Argentínában, Brazíliában és Mexikóban a feldolgozóipar súlya a GDP részarányában egyenesen csökkent 2005 óta. A dél-amerikai termelők ezen időszak alatt valamilyen rejtélyes ok miatt nem tudtak betörni a kínai piacra és manapság Kína a dél-amerikai feldolgozóipari exportnak csupán 3 százalékát veszi föl.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Oroszországban tovább romlik a rubel – csak kicsit lassabban
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 12:12
Oroszországban lassult az infláció júniusban éves és havi összevetésben a statisztikai hivatal adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Lengyelország éjjel bevetette vadászgépeit Oroszország miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 10:34
Lengyelország riadót fújt vadászrepülőinek, miután éjszaka orosz drónok csapódtak be Nyugat-Ukrajnába, egészen közel a lengyel határhoz. 
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomtak a rekordszintű vámbevételek az amerikai költségvetésben
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 09:19
Az amerikai költségvetés 27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust elsősorban a rekordszintű, 27,2 milliárd dollárnyi vámbevétel hatására – áll az amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.
Makro / Külgazdaság Nem sok jót várhatunk a benzinkutakon jövő héten sem
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 08:42
Bánhatja, ha nem tankolt meg pénteken. 
Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG