THAAD-rakéta indítása (Wikimedia Commons) |
Az amerikai légierő két B-1B Lancer típusú gépe koreai és japán repülőkkel tíz órás gyakorlaton vett részt az észak-koreai határ (demarkációs vonal) közelében, amelynek során földi célpontok támadását gyakorolták – jelentette a német DPA hírügynökség a FAZ szerint. Az amerikai katonai hatóságok szerint ez válasz Észak-Korea legújabb rakétakísérletére és az ország atomprogramjára.
A hosszú hatótávolságú bombázók a Guam szigetén levő támaszpontról szálltak fel, és észak-koreai célpontok támadását szimulálták. Emlékeztetnek arra, hogy az északiak kedden, az amerikai Függetlenség Napján először folytattak kísérletet interkontinentális ballisztikus rakétával. Az USA attól tart, hogy az észak-koreai sztálinista diktatúra atomrakétáival elérheti területét.
Rakétáid rakétáimmal elfogom
Az amerikai katonai vezetés másról is szivárogtat, két katonatisztre hivatkozva a Reuters részletes beszámolót közölt arról, hogy a THAAD rakétavédelmi rendszer tesztelését tervezik a következő napokban.
A THAAD-rendszernek (Terminal High Altitude Area Defense, „végfázisú nagy magassági területvédelmi rendszer”) ez lenne az első tesztje közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták (IRBM) ellen. A THAAD elfogó rakétáit Alaszkából lőnék ki. Eközben az USA-nak vannak ilyen elfogó rakétái Guam szigetén is, amelyeket pont olyan országok rakétatámadásai ellen terveznek, mint Észak-Korea.
100 százalékos találati arány
Az USA rakétavédelemmel foglalkozó ügynöksége, az MDA megerősítette a terveket. Elmondták, hogy 2006 óta a rendszert 13 alkalommal tesztelték, és ez idő alatt 100 százalékos találati arányt értek el. A rendszer rövid-, közép- és hosszú hatótávolságú ballisztikus rakéták elfogására egyaránt alkalmas, az atmoszférán belül és kívül egyaránt.
Moszkva és Peking tiltakozik
A rendszer jelentősége azonban túlmutat Koreán, a hírügynökség emlékeztet arra, hogy a THAAD dél-koreai telepítését az idén Kína is elítélte, mert a rendszerhez tartozó radarok mélyen belátnak az ő területére is. Nemrég pedig Moszkva és Peking együtt szólítottak fel a THAAD-ok telepítésének leállítására.
Az amerikaiak 2017 szeptembere és 2018 októbere között újabb 52 THAAD-rakétát állítanának hadrendbe, ezzel a számuk 210-re nőne 2011 óta.
A mostani események egyébként kísértetiesen hasonlítanak ahhoz, ami május elején is lezajlott.