Nem tudjuk, melyik valódi, melyik nem, de az interneten terjedő videók szerint az Iszlám Állam (IS) már drónokra szerelt bombákkal is követ el terrortámadásokat. Az egyik videó azt ábrázolja, ahogy a napokban állítólag megsemmisítettek ilyen módon egy iraki lőszerszállító járművet. (Videók itt>>> és itt>>>.)) Egy műszaki tárgyú weboldal pedig közeli fényképeket közöl egy drónról, amelyet az iraki hadsereg a földre kényszerített, és amely kisebb rakétákkal van ellátva.
A brit BBC emlékeztetett arra, hogy míg 2010-ben még csak pár ezer drónt adtak el a kereskedelemben, ma már évente több milliót, így a készülékek bárki számára könnyen hozzáférhetőek. Az IS már 2014-től használ drónokat, kezdetben azonban főleg propaganda-videók készítésére alkalmazták ezeket.
Aknatűz-vezérlés és autóbomba-elhárítás
Később kémkedésre szolgáltak, utána pedig eljutottak oda, hogy a drónok által szolgáltatott kép alapján vezették célra az öngyilkos merénylőket, vagy a robbanóanyaggal megrakott teherautókat. Moszulban pedig újabban drónokkal kémlelik ki, hová hullanak az aknavetők vagy mozsarak gránátjai, hogy a célt pontosítani tudják. Ugyanakkor Moszul ostrománál a másik fél is használja ezt a technikát, például az autóbombák kikémlelésére.
Az új hírek szerint azonban valami mostanában megváltozott, a terrorszervezet elkezdett az olcsó, boltokban is kapható drónokra bombákat szerelni. Eddig még csak néhány esetet jegyeztek fel, de a kicsi, alacsonyan repülő légi járművek komoly problémát jelenthetnek a jövőben. Például lehet, hogy alaposan át kell majd alakítani a hadseregek felszerelését. Az USA hadseregében állítólag minden egységnél lesz egy katona, aki csak az esetleg feltűnő drónokat figyeli.
Túl drágák a katonai drónok
A BBC szerint míg a brit hadsereg „Black Hornet” drónjai darabonként 100 ezer dollárba kerülnek, addig egy olcsóbb, kereskedelmi forgalomban kapható drón kevesebb, mint ezer dollár. (Mintegy 290 ezer forint.) Ráadásul egyre fejlettebb modellek kerülnek a boltokba. A drónok leszedésén is folyamatosan dolgoznak, erre már léteznek különböző megoldások. Ezek nagy része a kommunikációjukat bénítja le, így kényszeríti őket a földre, de vannak, akik idomított ragadozó madarakat használnak. Ezekről itt írtunk nemrég.
Drónok a helikopterek ellen
A kereskedelmi forgalomba kerülő drónok támadási képességeit korlátozza, hogy csekély terhet tudnak csak szállítani. Ezért a terroristák maguk is próbálnak nagyobb készülékeket gyártani – derült ki egy elfoglalt műhelyben talált alkatrészekből tavaly. A Hezbollah nevű terrorszervezet pedig helikopterek ellen próbál drónokat bevetni, mert a kis járművek észlelése nem könnyű.
Mivel a hadsereg drónjai drágák, bonyolultak és lassú a kifejlesztésük, az USA ezért azt tervezi, hogy a terroristáktól tanulva olcsó, a kereskedelmi forgalomban kapható alkatrészekből állít össze drónokat. Ezekkel lassan minden egységet el szándékoznak látni.