A „személyzet nélküli repülő készülékek” eszerint nem emelkedhetnének 100 méternél magasabbra, és olyan érzékeny helyeken, mint a rendőrség vagy a mentők bevetési helyei, tömegrendezvények, a fő közlekedési útvonalak és lakóövezetek, a repülés tilos lenne.
61 veszélyes helyzet a repülésben
A 250 grammnál (negyed kilónál) nehezebb szerkezeteket ezentúl már a tulajdonos nevét és címét tartalmazó fémlappal kellene ellátni, hogy károkozás esetén gyorsan kideríthető legyen a felelős személye. A két kiló feletti súlyú drónok és repülőmodellek használatához pedig egyfajta jogosítvány megszerzését írnának majd elő, kivéve a repülőgép-modellek röptetésére kijelölt pályákon.
Állítólag már legalább 400 ezer drón van Németországban, a tendencia emelkedő, 2020-ig ez megháromszorozódhat. Egyre gyakrabban fordul elő, hogy a repülőgépek vagy helikopterek közlekedését veszélyeztetik. Tavaly januártól októberig 61 ilyen eset fordult elő, 2015 hasonló időszakában csak 12 – írta korában a Tagesschau.de.
Elfogó sasok és hálók
De mi van, ha a drónokat kifejezetten ellenséges támadásra próbálják felhasználni? A tilalmak ilyenkor valószínűleg mit sem érnek. A Zerohegde szerint a Davosban rendezendő világgazdasági találkozó színhelyén a szokásos mesterlövészek mellett új biztonsági emberek tűntek fel, furcsa, vállon nyugvó, több csőszerű nyúlványt tartalmazó fegyverrel. Azt gyanítják, hogy ez egy új, drónok elleni fegyver.
A drónok leszedére már többféle módszert kifejlesztettek, a Youtube egyik videója négyfélét mutat be. Közöttük olyan is van, amely a kommunikációs rendszerét, GPS-ét bénítja meg messziről, nem a drónt rombolja szét. A másik egyfajta hálót lő a drónra, majd ejtőernyővel leereszti a földre. A harmadik is hálóval operál, de nem törődik azzal, mennyire puhán ér földet a gyanús jármű. A negyedik a legérdekesebb: idomított sasokat használnak a repülő tárgyak levadászására.
Bővül a piac
Az ellenséges drónok kikémlelhetik a rendőrség és a biztonsági erők pozícióját, fényképeket készíthetnek, a legrosszabb esetben támadást is végrehajthatnak – írja a Bloomberg a svájci rendőrség davosi készülődése kapcsán. A tesztelt drónelhárító fegyvert, HP 47 jelzéssel eszerint a H.P. Marketing & Consulting Wüst német cég gyártja, és szintén a drón kommunikációját bénítja meg.
A PricewaterhouseCoopers szerint a jelenleg kétmilliárd dolláros nemzetközi drónpiac 2020-ra 127 milliárd dollárra bővülhet. Az ABI Research ugyanakkor évi 32 százalékos bővülés mellett tíz év múlva 30 milliárd dolláros piacot prognosztizál.