A kínai Új selyemút mintájára Zöld és digitális folyosónak keresztelte Ajay Banga, a Világbank elnöke azt a kereskedelmi útvonalat, amely Indiát, a Közel-Keletet, illetve Európát kötheti össze. Az Indian Railway Finance Corporation részvényei 10 százalékkal drágultak annak hírére, hogy a világ legbefolyásosabb országait tömörítő G20 indiai csúcsértekezletén szerződést kötött egy kikötői, vasúti folyosó létrehozásáról. Több más vasúti érdekeltség papírjai 3-9 százalékkal erősödtek, ami azt mutatja, hogy a befektetők nagy fantáziát látnak a kínai Új selyemúttal párhuzamos kereskedelmi folyosót megteremtő programban.
Ez a projekt akár az első lépése lehet az India-Közel-Kelet-Európa kereskedelmi útvonal kialakításának, amiről az értekezleten állapodott meg a három térség számos országa az Egyesült Államok jóindulatú bólogatása mellett - derül ki a Hindustan Times, valamint a CNBC megállapodást összegző cikkeiből.
Ajay Banga, a Világbank elnöke és Kristalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatója lelkesen fogadta a tervet. Ez gyengéden jelzi, hogyan fújhat hátszelet rajtuk keresztül az Egyesült Államok a fejlesztésekhez anélkül, hogy földrajzilag közvetlenül érintett lenne a terv megvalósításában. Banga szerint a program ambiciózus, pont ilyen kezdeményezésekre van szükség a világkereskedelem élénkítéséhez.
A konkrét fejlesztési projekteket a résztvevő országok fogják finanszírozni, amiről a dolog frissessége miatt jelenleg semmi konkrétumot nem lehet tudni. Ugyanakkor az biztos, hogy a Világbank kész lesz beszállni kedvezményes kölcsöneivel.
Arra az újságírói kérdésre reagálva, hogy milyen feszültségeket teremthet az új kezdeményezés az Új selyemúttal, aminek pont ugyanaz a célja – az Ázsia-Közel-Kelet-Európa kereskedelem erősítése –, Banga azt felelte, hogy ez a folyosó más lehet, mint kínai párja. Inkább zöld együttműködésről van szó, hiszen egy hidrogén szállítására alkalmas csővezeték lehetősége is felmerült, valamint digitális kooperációról, mert széles sávú informatikai átviteli kábeleket fektethetnek le a távoli régiók között.
Georgieva úgy véli, hogy ha a világgazdaságot a kereskedelem fejlesztésével kell élénkíteni, akkor minden új folyosó fontos lehetőségeket teremt erre.
Az IMF igazgatója elmondta azt is, az a fontos, hogy minden résztvevő fél hasznára szolgáljon az együttműködés. Ezzel arra célozhatott, az Új selyemúton fekvő országokban végrehajtott infrastrukturális beruházások nyomán ezek közül több súlyosan eladósodott Kínának. Szerinte olyan világban élünk, ahol a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború megtaníthatott bennünket arra, milyen fontosak a többszálú beszállítói láncok. A nemzetközi gazdasági kapcsolatok fenntartásához szükség van az alternatívákra.