A Himalájában fekvő ország hatóságai ma engedélyezték a Sinopharm oltóanyagát, amelyből 500 ezer adagot kapnak majd adományként. Korábban szintén jóváhagyták a brit-svéd AstraZeneca vakcináját, az orosz Szputnyik, valamint az indiai Bharat Biotech terméke ugyanakkor még engedélyre vár, írja a Hindustan Times.
Adomány a fejlődő országoknak
Az AstraZeneca oltóanyagából Nepál már egymillió adagot kapott Indiából, szintén adományként – ezt a vakcinát az ottani Serum Intézet gyártja. További kétmillió adagért viszont már fizetni fog a nepáli kormány, méghozzá adagonként négy dollárt – ugyanannyit, mint Banglades.
Az ország emellett számít azokra a vakcinákra is, amelyek az Egészségügyi Világszervezet által támogatott, a szegény országokat segítő projektek útján érkeznek majd. Nepálban eddig mintegy kétezren vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben a hivatalos adatok szerint.
Mint arról beszámoltunk, a héten egy másik harmadik világbeli országba, Zimbabwéba már meg is érkezett a Sinopharm szállítmánya. A délkelet-afrikai ország az első 200 ezer adagot kapta ingyen.
Múlt héten pedig Szenegál is bezsákolt a kínai vakcinából. Igaz, a nyugat-afrikai ország fizetett is érte, 3,7 millió dollárt 200 ezer adagért.
Szerbia javában olt vele, de mi is kaptunk már
Európán belül Szerbia vett leghamarabb kínai oltóanyagot: január közepén egymillió adagot kapott a Sinopharmtól, és most jelentős részben ezzel oltja az embereket.
Déli szomszédunknál a beadott oltások száma átlépte az egymilliót.
Észak-Macedónia pedig mintegy kétszázezer adag vakcinát szerzett be a távol-keleti országból. (Háttéranyagunk a szerb stratégiáról: Covid-oltások - Magyarország a középmezőnyben, Szerbia lekörözte az EU-t.)
Magyarországra kedden érkezett 550 ezer adagnyi Sinopharm-vakcina Kínából a magyar állam repülőgépén. Ez a mennyiség 275 ezer ember beoltásához elegendő.
A kormány összesen ötmillió adag oltóanyagot vásárolt Sinopharmtól, ami két és fél millió ember vakcinálására elég.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium szerint ezt az oltóanyagot a világon már több mint 30 millió ember kapta meg.
A kínai vakcinát az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet január végén engedélyezte. Az oltás akkor kezdődhet, ha a mostani szállítmányt a Nemzeti Népegészségügyi Központ is rendben találja.