Egy öt órán át húzódó vitát követően a 240 fős szófiai törvényhozás jelen lévő képviselői közül 175-en szavaztak a Nyugat-barát jobbközép Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) és a jobboldali Demokratikus Bulgária (DB) előterjesztésére, míg a Moszkva-barát bolgár pártok, köztük az Újjászületés és a Bolgár Szocialista Párt (BSZP) 49 képviselője a javaslat ellen szavazott.
Az ukrajnai fegyver- és lőszerszállítást heves viták övezik Bulgáriában, és a parlament is erősen megosztott a kérdésben. A BSZP és az Újjászületés attól tart, hogy a fegyverszállításokkal Bulgária közvetlenül belesodródhat az ukrajnai konfliktusba. Kornelija Ninova szocialista frakcióvezető kijelentette: pártja elítéli az orosz agressziót, de Ukrajna katonai támogatása nem felel meg Bulgária érdekeinek, mert az ország orosz ellenintézkedések célpontjává válhat
A parlament, amelyben az október 2-án tartott előrehozott választások nyomán még nem sikerült kormánytöbbséget alakítani, megbízta az államfő által beiktatott ügyvivő kormányt, hogy négy héten belül dolgozzon ki konkrét javaslatot arra, hogy Bulgária milyen fegyverekkel láthatja el Ukrajnát. Dimiter Sztojanov védelmi miniszter mindemellett hangsúlyozta, hogy Bulgária nem fog nehézfegyverzetet szállítani, mert nem tudja pótolni a készletében lévő, SZ-300-as és SZ-125-ös légvédelmi rendszereket, illetve a SZU-25-ös és MiG-29-es harci repülőit.
(MTI)