Svájcban január 1-jétől minden okmányirodában lehetővé teszik, hogy az állampolgárok jogilag nemet változtathassanak. Az ország ezzel Írországot, Belgiumot, Portugáliát és Norvégiát követi azok sorában, akik személyes szabadságként kezelik a nemi önrendelkezés kérdését - írja a Reuters.
Az új szabály szerint minden 16 év feletti, nem gyámság alatt álló személy megváltoztathatja a nemét hormonterápia, orvosi kezelés vagy egyéb vizsgálat nélkül. Az ennél fiatalabbak, illetve a gyámság alatt élők csak gondviselői engedéllyel tehetik meg.
Svájcban 2021-ben népszavazáson döntöttek a melegházasság és az azonos nemű párok örökbefogadási jogairól, mindkettőnek zöld utat adva. A jogi nemváltoztatás Európában csak néhány országban annyira egyszerű, mint Svájcban a jövő évtől, de sok helyen így is könnyítettek a procedúrán. Ez annyiban jelent változást a svájci regionálisan előírt szabványokhoz képest, amelyek gyakran orvosi igazolást követelnek meg, amely megerősíti az egyén transznemű identitását.
Egyes kantonokban – Svájc szövetségi félautonóm régióiban – szintén hormonkezelésen vagy anatómiai átmeneten kell átesni a nemének törvényes megváltoztatásához, míg a névváltoztatáshoz bizonyítást kell kérni, hogy az új név már több éve használatban van, ha nem is hivatalosan.
Az új nemváltoztatási szabályokkal Svájc két tucat országhoz csatlakozik annak érdekében, különválasszák a nemátalakításokat az orvosi eljárásoktól. Dániában, Görögországban, Franciaországban és Spanyolországban sem szükséges például orvosi beavatkozás, mielőtt valaki egyáltalán elgondolkodhat a nemváltoztatáson.
Spanyolország júniusban hagyta jóvá azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi bizonyos kor felett legálisan a nemváltoztatást orvosi diagnózis vagy hormonterápia nélkül. Németország volt az első európai kormány, amely 2018-ban bevezette a harmadik nem opcióját, de 2021 júniusában leszavaztak két törvényjavaslatot a nemi önazonosítás bevezetéséről.