4p
A kínai szociális médiában egyenesen az észak-koreai uralkodó dinasztiával hasonlítják össze Hszi elnök hatalomkoncentrációját. Hszi lépése bizonytalanságot is tükrözhet, a kínai kommunista vezetés ugyanis manapság kifogyott az ideológiai töltetből. Törökország és hazánk esetében is a középkor hűbéri rendszere jut eszébe sok nyugati megfigyelőnek.
Hszi Csin-ping kínai elnök beszédet mond a Kínai Kommunista Párt XIX. kongresszusának megnyitóján a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2017. október 18-án. (MTI/EPA/Vu Hong)

Igazi szovjet stílusban a Xinhua kínai hivatalos hírügynökség vasárnap 36 szavas közleményben tudatta országgal és világgal, hogy a Kínai Kommunista Párt javaslata értelmében eltörlik az államfői tisztség két terminusra vonatkozó időkorlátját.  Ez azt jelenti, hogy Hszi Csin-ping 2023-at követően is elnök maradhat.  Ezután következett egy újabb megdöbbentő Xinhua közlemény, amely szerint Hszi tanait belefoglalják a kínai alkotmányba!

Fújol a köznép

Bár a kínai nacionalisták örömmel fogadták a hírt, a Reuters beszámolója szerint a kínai kormány jelentős kampányt indít, miután a közösségi médiában erősen negatív a köznép reakciója a Hszi további hatalomban maradását célzó törvényjavaslatra.  A szociális médiában egyenesen az észak-koreai uralkodó dinasztiával hasonlítják össze Hszi hatalomkoncentrációját, ezért a rezsim az elmúlt órákban számos cikket blokkolt, egyben több, a döntést dicsérő cikket jelentetett meg.

Valóban, Hszi 2012-es hatalomra kerülése óta egy elképesztő hatalmi koncentrációt hajt végre és olyan hivatalos titulusokat gyűjtött be, mint a Kommunista Párt főtitkára, a Kínai Népköztársaság elnöke, a Központi Katonai Bizottság elnöke, a Nemzetbiztonsági Bizottság vezetője és az átfogó államháztartási reformcsoport feje.  Az elnök már tavalyelőtt átvette a főparancsnoki pozíciót Kína parancsnoki központjában (Joint Operations Command Center) és ezzel a PLA műveleti parancsnoka lett háború esetén. Hszi már eddig is elnöke volt a Központi Katonai Bizottságnak, amely a hadsereget ellenőrzi.

Hszi mostani lépése egy nagyon érzékeny nemzetközi helyzetben következik be.  A hírek szerint az amerikai kormány az acélimport esetén 24, az alumíniumnál pedig 10 százalékos vám bevezetését tervezi, ez válaszlépéseket hozhat az érintett nagy termelők, így Kína részéről.  A Trump kormányzat ráadásul múlt decemberben Kínát „stratégiai versenytársnak” nevezte első nemzetbiztonsági stratégiájában.

Hszi lépése bizonytalanságot is tükrözhet, a kínai kommunista vezetés ugyanis manapság kifogyott az ideológiai töltetből.  Mao Ce-tung 1976-os halála után a kínai vezetők az ország jólétének folyamatos növeléséhez kötötték a kommunista párt legitimitását.  Ennek a korszaknak azonban belátható időre befellegzett és az elbizonytalanodott pekingi vezetés egyre inkább a Nyugat-ellenes propagandában valamint a Dél-kínai-tengeri hatalmi játszmákban akarja felépíteni új identitását.

Káncz Csaba

Ankarában és Budapesten is

A 2008-as pénzügyi válság előbb gazdasági, majd szociális és napjainkra globális biztonságpolitikai megrendülést eredményezett a világban. A megrendült nemzetközi rendszer hasadékain brutális erővel tér vissza a történelem a maga démonaival.  Pekingben tehát újra egy olyan erős politikai vezetőt láthatunk, hogy akár császárnak is nevezhetjük, ahogyan ezt az elmúlt órákban többen meg is tették Hong Kongban.

Törökországban Erdogan már évek óta úgy funkcionál 1025 szobás új elnöki palotájában, mintha egy törvények fölött álló szultán lenne - és akinek a fiát egyébként az olasz hatóságok neveztek meg milliárdos pénzmosóként. Hazánkban az uralkodó család esetében szintén a középkor hűbéri rendszere jut eszébe sok nyugati megfigyelőnek.  Berlin és Párizs fokozott figyelme márcsak azért is indokolt, mert a magyar miniszterelnök családjának tagjai éppen a német és francia adófizetők pénzéből válnak milliárdossá.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ha Magyarország kilép az EU-ból és a NATO-ból, Ukrajna szívesen lép a helyére
Privátbankár.hu | 2025. január 8. 15:58
Ukrajna szerint a magyar kormány saját polgárainak üzen, amikor Ukrajnát ostorozza – egyébként pedig már rég leválhatott volna az orosz gázról, ha aggódik az energiabiztonság miatt. Ők az EU-t választanák a Független Államok Közössége helyett, úgyhogy ha mi mennénk, akkor csak szóljunk.
Makro / Külgazdaság Rogán-botrány: „Ez katasztrófahelyzet” – mondja a szakértő, és egyáltalán nem biztos, hogy Trumpék leszedik a listáról a minisztert
Litván Dániel | 2025. január 8. 15:09
„Szudáni tömeggyilkosokkal” került egy polcra Rogán Antal Yaro Patrice szerint, aki példátlanul súlyos, egyben nagyon szerencsétlen lépésnek tartja Biden döntését. Ha viszont a magyar kormányban biztosak abban, hogy Trump gyorsan leszedi a szankciós listáról a magyar minisztert, akkor keserű csalódás is várhat rájuk.
Makro / Külgazdaság Hát semmi sem elég? Megint drágul a benzin
Privátbankár.hu | 2025. január 8. 13:46
Adóemelés, forintgyengülés, olajáremelkedés – minden a magyar autósok ellen dolgozik.
Makro / Külgazdaság Ezt tette a fogyasztóknak a karácsonyfa alá Ausztria
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 16:05
A fogyasztói árak éves növekedési üteme 2,0 százalék volt decemberben, magasabb, mint az 1,9 százalékos novemberi növekedés.
Makro / Külgazdaság Joe Biden elnöksége végére trumposabban viselkedik Donald Trumpnál
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 11:39
A leköszönő Biden-adminisztráció utolsó intézkedései között bevitt két durva ütést néhány kínai óriásvállalatnak, elvéve a keménykedés lehetőségét Kínával szemben Donald Trumptól.
Makro / Külgazdaság Vezércserére készül a kormány az ÁKK-nál?
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 11:19
Kurali Zoltánt várhatóan Hoffmann Mihály váltja az ÁKK élén. 
Makro / Külgazdaság Már most óriási bajt okozott a gyengülő forint
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 10:12
Az egy évvel korábbiakat 7,9, az előző havit 4,3 százalékkal múlták felül az ipari termelői árak tavaly novemberben.
Makro / Külgazdaság Trump újabb lázálomszerű ötlettel állt elő
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 09:03
Trump reakciója a kanadai miniszterelnök lemondására: Kanada legyen az Egyesült Államok része. 
Makro / Külgazdaság Dugódíj: akár 3600 forintba kerülhet egy belvárosi út New Yorkban
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 08:28
New Yorkban dugódíjat kell fizetni az autósoknak mostantól. 
Makro / Külgazdaság Rogyadoznak az oszlopok: Putyin arcára fagyhat a mosoly
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 07:17
Az orosz gazdaság három pillérre épült az Ukrajna elleni 2022 februári invázió megindulása után, amelyek az elmúlt két évben megtartották, ám úgy tűnik, 2025-ben más lesz a forgatókönyv egy friss elemzés szerint. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG