4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Ukrajna elleni orosz agresszió máris hatással van a Koreai-félsziget dinamikájára, tükrözve az európai és ázsiai biztonsági helyzetek egyre növekvő egymásrautaltságát. Az ukrajnai háború ébresztő Dél-Korea számára, hogy a versengő nagyhatalmak közötti stratégiai kétértelműsége egyre tarthatatlanabb. Káncz Csaba jegyzete

Az Egyesült Államok és Dél-Korea négy év után először kezdett újra nagy közös hadgyakorlatot. A nagyszabású háborús játékok újrakezdése megszegi Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető között 2018 júniusában létrejött hallgatólagos megállapodást, amely az ilyen gyakorlatok befejezéséről szól, cserébe moratóriumot vezet be az észak-koreai nukleáris fegyverek és nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták tesztelésére.

A hadgyakorlat részletei

A Yonhap hírügynökség szerint a gyakorlatok „teljes háborús koncepción” alapulnak, és számítógépes szimulációs gyakorlatokat, 13 nagyszabású terepgyakorlatot és polgári védelmet foglalnak magukban.

A háborús játékok névlegesen védekező jellegűek – egy észak-koreai támadás visszaverése és a főváros, Szöul megvédése, majd ellentámadás. Az OPLAN 5015 szerinti közös tervezés azonban, amelyről az Egyesült Államok és Dél-Korea 2015-ben állapodott meg, magában foglalja az Észak-Korea elleni megelőző csapásokat és a különleges erők „lefejezési razziáit”, amelyek célja a legfelsőbb vezetők meggyilkolása.

K-9-esek gyakorlat közben. Sokkal olcsóbbak, és van, amiben még jobbak is, mint versenytársaik. Fotó: Wikimedia/Dél-koreai védelmi minisztérium
K-9-esek gyakorlat közben. Sokkal olcsóbbak, és van, amiben még jobbak is, mint versenytársaik. Fotó: Wikimedia/Dél-koreai védelmi minisztérium

Az Egyesült Államokkal kötött dél-koreai katonai szövetség értelmében az Egyesült Államoknak 28 500 katonája állomásozik az országban lévő támaszpontokon, harci repülőgépekkel és egyéb katonai hardverekkel együtt, állandó készültségben. Sőt, háború esetén az amerikai hadseregnek lenne hadműveleti irányítása (OPCON) a hatalmas, erősen felfegyverzett dél-koreai hadsereg és annak 550 ezer fős állománya felett.

Miért vált indokolttá?

Az Egyesült Államok és Dél-Korea is azt állítja, hogy az ilyen hadgyakorlatok folytatására azért van szükség, mert Észak-Korea több, mint 30 rakétatesztet hajtott végre az idén, és állítólag a hetedik nukleáris kísérletére készül. Valóban, a dél-koreai jobboldali elnök, Jun Szuk Jol - aki májusban lépett hivatalba -, keményebb katonai álláspont mellett kampányolt Észak-Koreával szemben, beleértve a megelőző csapásmérő képességet, valamint a hatalmas, éves közös háborús játékok újraindítását az Észak-Koreával szemben.

Az Egyesült Államok a múlt héten bejelentette, hogy egy újabb észak-koreai nukleáris kísérletre „stratégiai eszközök” Dél-Koreában történő telepítésével válaszol. Bár nincs meghatározva, a „stratégiai eszközök” magukban foglalhatnak stratégiai bombázókat, nukleáris tengeralattjárókat vagy nukleáris rakéták és bombák szállítására alkalmas repülőgép-hordozókat, valamint taktikai nukleáris fegyvereket.

Tanulság Phenjan számára

Oroszország Ukrajna elleni agressziójából fakadó következmények sokrétűen befolyásolják a Koreai-félsziget helyzetét. A nemzetközi jog Oroszország általi megsértése, a nukleáris fegyverek bevetésével való fenyegetés, az Egyesült Államok és szövetségesei, valamint Oroszország és Kína közötti erősödő nagyhatalmi verseny számos tanulsággal szolgál Dél-Korea és Észak-Korea számára.

Észak-Korea egyike volt annak az öt országnak, amely az ENSZ Közgyűlésének azon határozata ellen szavazott, amely elítélte Oroszország Ukrajna elleni agresszióját. Phenjan emellett megerősítette Moszkva támogatását azzal is, hogy ez év júliusában független államként ismerte el az oroszok által támogatott kelet-ukrajnai szakadár entitásokat.

Észak-Korea Oroszországnak nyújtott támogatása nem csupán a két ország Egyesült Államokkal szembeni ellenségességének köszönhető, hanem Oroszország azon álláspontjának is, hogy enyhítse az Észak-Koreával szembeni nemzetközi szankciókat. A Washington, Moszkva és Peking közötti megnövekedett feszültség továbbá aláássa a KNDK-val szemben bevezetett szankciók hatékonyságát. Támogatásáért cserébe Észak-Korea feltételezheti, hogy Oroszország megvétózza az ENSZ Biztonsági Tanácsának Észak-Koreával kapcsolatos határozatait.

Tanulság Szöul számára

Az ukrajnai háború is megmutatta, hogy meg kell erősíteni Dél-Korea védelmi képességeit. Figyelembe véve az ukrajnai helyzetet és az észak-koreai atomfegyver-program folyamatban lévő fejlesztését, egyes dél-koreai szakértők amellett érvelnek, hogy Dél-Koreának törekednie kell az Egyesült Államok taktikai nukleáris fegyvereinek visszahelyezésére a déli területekre, és tárgyalásokat kell kötnie az Egyesült Államokkal a nukleáris megosztásról. Általánosságban elmondható, hogy Oroszország Ukrajna elleni agressziója után megnőhet a szakértői vita és a nyilvánosság támogatása Dél-Korea saját nukleáris képességének fejlesztésére.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG