Még nem adottak a feltételek
Francois Hollande francia elnök szerint "még nem adottak a feltételek" az Európai Unió 2014 és 2020 közötti időszakra szóló uniós keretköltségvetéséről való megegyezéshez, amelyről az uniós országok állam-, illetve kormányfői csütörtök-pénteki rendkívüli csúcstalálkozójukon terveznek megállapodni. Az államfő ezt vasárnap este mondta, miután hivatalában megbeszélést folytatott Mario Monti olasz miniszterelnökkel.
"Nagyon nehéz a tárgyalás, mert a szerintünk szolidaritáson és növekedésen alapuló Európa koncepcióját érinti, de természetesen a nemzeti érdekeket is. És természetes, hogy mindegyik állam- és kormányfő a sajátját védi" - fogalmazott Hollande. Hozzátette: "Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a következő (európai) tanácsülésen megegyezés szülessen, de a feltételek jelenleg még nem adottak".
Olaszország átlátható és igazságos megegyezést akar
A francia elnök hangsúlyozta: "Maradt még néhány nap, és úgy képzelem, egy teljes éjszaka ahhoz, hogy elérjük a mindannyiunk által kívánt eredményt, azaz a sikeres tárgyalást".
Az olasz miniszterelnök azt mondta: szeretné, ha megállapodás születne a csúcstalálkozón, és ha ez a megegyezés "átláthatóbb és igazságosabb" lenne. Monti megjegyezte, hogy 2011 óta Olaszország a legfőbb nettó befizetője az Európai Uniónak.
November óta próbálkoznak
Pénz még nincs, terv már vanAz Európai Unió 2014-2020-as költségvetési ciklusában az ország az uniós források 60 százalékát közvetlenül a növekedés ösztönzésére, gazdaságfejlesztésre fordítja majd, erről már határozott a magyar kormány. Részletek >> |
A 2014 és 2020 közötti időszakra szóló uniós keretköltségvetésről már tavaly november végén meg akartak állapodni a tagállamok, de az akkori rendkívüli EU-csúcsértekezleten nem jött létre a megegyezés.
A jómódúbb, "nettó befizető" tagországok némelyike jelentős mértékű kiadáscsökkentést akar, míg a "nettó kedvezményezettek" - tehát azok, amelyek több támogatást kapnak a közös kasszából, mint amennyit abba befizetnek - szeretnék megőrizni a rendelkezésre álló uniós források legalább eddigi szintjét. Magyarország számára kiemelkedő jelentőségű az úgynevezett kohéziós - vagyis felzárkóztatási - finanszírozás, valamint a mezőgazdasági támogatási politika jövője.