3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Éveken keresztül halmozódott a düh az európai demokráciával szemben, 23-án a lakosság népszavazáson vett részt, ahol a választók mintegy 52 százaléka amellett szavazott, hogy fordítsanak hátat Brüsszelnek. Mi az? Nem, nem Nagy-Britannia, és ez még 34 évvel ezelőtt volt.
Naajaat, Grönland, fotó: Kim Hansen, Wikimedia Commons

Meglepő párhuzamot talált a német sajtó, a brit népszavazás kísértetiesen hasonlít egy korábbira. A világ legnagyobb szigetének lakói 34 évvel ezelőtt úgy döntöttek, hogy hátat fordítanak az Európai Gazdasági Közösségnek (EGK vagy Közös Piac), az EU elődjének. Meg is történt a Gröxit, de fájdalmas volt és hosszú, ami most is intő példa lehet.

Grönland még 1973-ban nem önállóan lépett be az EGK-ba, hanem Dánia részeként. Akkoriban Dánia népszavazást tartott, ahol a dánok többsége csatlakozni kívánt az EGK-hoz, a grönlandiak többsége viszont nem. Így a grönlandiak eleve vonakodva csatlakoztak, amin tovább rontott, hogy halászterületeiket meg kellett osztaniuk más európai országokkal.

Alkudozni a sajátjukért

A grönlandiaknak Brüsszelben megalázó módon a saját halászterületük jogaiért kellett alkudozniuk. Márpedig a fő, szinte egyetlen bevételi forrásuk a halászat, no meg Dánia anyagi támogatása volt. Az óriási, de hideg ország főként eszkimó, kisebb részt dán lakossága a Wikipedia szerint egyébként mintegy 56 ezer fő, valamivel több, mint Egeré, de valamivel kevesebb, mint Zalaegerszegé.

Ilyen előzmények között került sor 1982. február 23-án a népszavazásra, ahol 52 százalék a kilépés mellett döntött. Ez azonban nem volt egyszerű, mintegy három évig tartott. Különösen Németország volt kemény tárgyalópartner, amelynek nagyon jól jött a halászterület – idéznek akkori tárgyaló politikust.

Időhúzás nem ér

Az európai partnerek húzták az időt, szerették volna megakadályozni a kiválást, mígnem a grönlandi parlament egyoldalú döntést hozott, megállapodás nélkül. Ez után azonban mégiscsak létrehoztak egy egyezséget, amely Grönlandnak előnyös volt, azóta is fizetnek az európaiak a halászat jogáért a szigetországnak.

A grönlandi polgárokat ezen kívül nagyvonalúan európai uniós állampolgárokként kezelik, és Grönland hozzáfér az európai közös piachoz – az azonban valószínűtlen, hogy Nagy-Britannia is hasonló bánásmódban részesüljön – írja az N24.de.

Az akkori tárgyalásokon részt vevő Lars Vesterbrink szerint egyébként, a korábbi tapasztalatokból is okulva, nemhogy két év, de hét év alatt sem fognak lezárulni Nagy-Britannia kilépési tárgyalásai.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG