Liviu Dragnea, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke (k) távozik meghallgatásáról a korrupcióellenes ügyészség (DNA) bukaresti központjából 2017. november 21-én. Az ügyészség lefoglalta a román kormány fő erejét képező PSD elnökének valamennyi ingatlanját és ingóságát, részvényeit, bankszámláin elhelyezett pénzét, valamint minden egyéb bevételét. Az ügyészek 127,5 millió lejt (mintegy 8,5 milliárd Ft) kérnek számon Dragneán, ugyanis állításuk szerint ennyivel károsította meg az államot. (MTI/EPA/Robert Ghement) |
Az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények módosítása élénk politikai vitát váltott ki Romániában: Az országban az utóbbi hetekben többször is tízezrek vonultak utcára a kormány ellen tüntetni, az igazságszolgáltatás függetlenségének védelmében. Az ellenzék azzal vádolja a kormányt, hogy saját, korrupcióval vádolt politikusai védelmében akarja visszanyesni a vádhatóság mozgásterét.
Amerika aggódik
"Az Egyesült Államokat aggodalommal tölti el, hogy Románia olyan törvénytervezeteket elemez, amelyek alááshatják a korrupcióellenes harcot és gyengíthetik az igazságszolgáltatás függetlenségét. Ezek a törvények, amelyeket eredetileg az igazságügyi minisztérium javasolt, azokat az eredményeket veszélyezteti, amelyeket Románia az utóbbi években elért az igazságszolgáltatás megerősítése, politikai befolyás alóli kivonása terén" - olvasható az amerikai külügyi kommünikében.
A kormány szerint nincs itt semmi látnivaló
A belpolitikai válság már a lej árfolyamára is rányomta bélyegét: a román fizetőeszköz nemrég mélyrepülésbe kezdett >> |
A román parlamentet közvetlenül megszólító közleményre elsőként az igazságszolgáltatás átszervezésével és a büntetőjog alkotmányellenesnek bizonyult cikkelyeinek kiigazításával megbízott parlamenti különbizottság elnöke, Florin Iordache szociáldemokrata képviselő, volt igazságügyi miniszter reagált. A politikus szerint a testület előtt lévő javaslatcsomag egyetlen eleme sem csorbítaná az igazságszolgáltatás függetlenségét és nem lát semmilyen okot arra, hogy a román törvényhozás felhagyjon az igazságszolgáltatás átszervezésével.
A PSD-ALDE koalíció szerint az igazságszolgáltatás reformjára azért van szükség, mert számos, a működését szabályozó előírás alkotmányellenesnek bizonyult, az ügyészek túlhatalma pedig visszaéléseket tett lehetővé.