Fotó: police.hu |
Az akkori adatok azt mutatták, hogy 100 ezer lakosra csupán 90 rendőr jut az országban, ráadásul a legfrissebb hazai adat 2015-ből származott, ezért a Privátbankár.hu megkereste a rendőrség sajtóosztályát. A válaszukkal együtt már kicsit árnyaltabb a kép, és az látszik, hogy nincsen kiemelkedően kevés rendőr Magyarországon.
Azután, hogy mi megkerestük az ORFK-t kérdéseinkkel, néhány nappal később az Eurostat oldaláról teljesen, visszamenőlegesen is eltűntek a magyar adatok. Az Eurostat kérdésünkre nem kívánt érdemben válaszolni, csupán azt közölték, hogy egyeztetnek a Központi Statisztikai Hivatallal, és törekszenek rá, hogy minél hamarabb közzétegyék a hazai adatokat újból.
Egy biztos, az Országos Rendőr-főkapitányság által közölt adatok szerint idén január elsejével a rendőrség zászlós/tiszthelyettes állománya 26 871 fő volt, ez 100 ezer lakosra vetítve 274 rendőrt jelent, ami jelentősen több az uniós statisztikai hivatal közlésében eredetileg szereplő számnál.
Mi történhetett?
A hazai FEOR-hoz (Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszere) hasonlóan létezik egy, az ENSZ munkaügyi hivatala alá tartozó nemzetközi rendszer, az ISCO (International Standard Classification of Occupations), amely szintén a munkakörök pontos besorolására szolgál. Mindkét rendszert 2008-ban frissítették.
Az Eurostat jelentése az ISCO 5412-es besorolásába tartozó rendőröket vizsgálta, ez a FEOR-ban az 5251-es kódnak felel meg. A jelentős eltérés a rendőrség és az Eurostat számai közt valószínűleg azzal magyarázható, hogy az 5251-es munkakör betöltésére több képzés is ad megfelelő képesítést, például az „54 861 01” OKJ-számú Rendőr tiszthelyettes végzettség mellett az „51 861 03” OKJ-számú Őr-járőrtárs végzettség is. Ez utóbbi azért érdekes, mert a rendőrség honlapja alapján a határvadászok is ilyen képzettséget szereznek. Emellett a FEOR honlapján az látszik, hogy az 5251-es kód alá mintegy 20 munkakör tartozik, például a rendőrségi mesterlövész is.
Hogy állunk nemzetközi szinten?
Az adatgyűjtések évének eltérései miatt kicsit nehézkes a nemzetközi összehasonlítás, az Eurostat jelentése alapján a százezer főre jutó rendőrök száma uniós átlagban 318, azaz ezt még így sem éri el a magyar szám.
Ami ennél sokkal érdekesebb, hogy a szintén 10 millió körüli lakossággal rendelkező, jelentősen jobb anyagi helyzetben lévő, és jóval komolyabb migrációs problémával küzdő Svédországnál lényegesen jobban állunk, hiszen 100 ezer svédre 203 rendőr jutott. A szintén 10,5 milliós Csehországban ennél sokkal jobb a helyzet, ott 383 rendőr jut 100 ezer emberre.
Van hová fejlődni
Összességében az látszik, hogy az uniós statisztikai hivatal által eredetileg közölt adatoknál jelentősen jobban állunk, Magyarország még így is a lista utolsó negyedében van a rendőrök létszámát tekintve. Az ORFK-t megkérdeztük arról is, hogy állnak jelenleg a toborzással. Mint írták:
„a toborzás – a rendőri szakképesítést biztosító képzésekre – folyamatos, amelynek eredményeként 2019. január elsején iskolarendszerű képzés keretében, a rendészeti szakgimnáziumokban összesen 1397 fő tanul, iskolarendszeren kívüli (IRK) képzésen pedig 79 fő vesz részt.”