Martin Schulz és Angela Merkel (Kép forrása: EPA) |
Ennek az évnek a nagy újdonsága a német politikában, hogy a szocialisták (SPD) egyes közvélemény-kutatásokban, sok év óta először, megelőzték, a kereszténydemokratákat (CDU/CSU). Martin Schulz, új kancellár-jelöltjük népszerűsége pedig úgy tűnt, utolérte Angela Merkelét. Egyelőre nem tudni, hogy ez tartós lesz-e, vagy csak az újdonság varázsa, a német politológusok, újságírók is folyamatosan vitatkoznak ezen.
A legújabb, „Stern-RTL Wahltrend” nevű közvélemény-kutatás szerint a kereszténydemokraták ismét vezetnek, 34 százalék szavazna rájuk, míg a Szocialistákra csak 31. A jobboldali szélsőséges AfD egyébként az idén 12 százalékról 8 százalékra csúszott vissza, a Zöldek 7, az FPD (liberálisok) 6 százalékot kapnának, ha most lennének a választások.
Kinek van esélye kancellárnak lenni?
Így nem tűnik valószínűnek sem az úgynevezett piros-piros-zöld (SPD, Baloldal /Linke/, Zöldek) koalíció, sem a zászlójuk színei miatt Jamaika-koalíciónak is csúfolt fekete-zöld-sárga (kereszténydemokraták, Zöldek, Liberálisok) koalíció a szeptemberi választás után. Nagyon valószínű, hogy marad a jelenlegi nagykoalíciós felállás (CDU/CSU+SPD).
De vajon ki lesz a kancellár? Őt a parlament, a Bundestag választja, így az a valószínű, hogy a leendő koalíció vezető pártjának soraiból kerül majd ki. A jelenlegi állapot szerint maradna Merkel, de szeptember végéig még sok idő van. Van-e esélye jelenleg egyetlen esélyes kihívójának, Martin Schulznak?
Az egyik 39, a másik 36
Míg pár hete Schulz teljesen beérni látszott Merkelt, a mostani körkérdésben három százalékponttal elmaradt a jelenlegi kancellár asszony 39 százalékától. Így sokan kétségbe vonják, hogy az év eleji lelkesedés Schulz és az SPD iránt tartós lesz-e, lehetséges, hogy csak átmeneti fellángolás volt.
Az N-Tv.de interjút készített Oskar Niedermayer politológussal, aki szerint „új seprő jól seper”, Schulz végre valaki új, és jól elő tudja magát adni. Miután az utóbbi évek szocialista politikájához nincs köze, nem lehet őt a hibákért felelőssé tenni, és kimozdította az SPD-t abból a dermedtségből, amit Sigmar Gabriel pártelnök népszerűtlensége okozott. A kancellárjelölt a szociális igazságosság klasszikus témájának újbóli bedobásával maga mögé tudja állítani az SPD-t.
A reformok reformja jöhet
Schulz módosítani akarja az Agenda 2010 nevű munkaerő-piaci és szociális reformot, amit a kétezres évek elején még Schröder kancellár idejében dolgoztak ki. Ez egyben támadhatóvá is teszi, mert sokan úgy tartják, ennek a reformnak köszönhető, hogy ma Németországban szépen teljesít a gazdaság és minimális a munkanélküliség. (A német munkaerőpiacról és benne a magyar munkaerőről itt írtunk.)
A politológus szerint az SPD mindenképpen jobban fog szerepeli Schulz vezetésével, mint nélküle, ám a lelkesedés várhatóan nem lesz annyira tartós, hogy ezzel a választást is megnyerje majd. Szerinte többen vannak, akik hosszú távon kötődnek az „Unióhoz” (a CDU/CSU-hoz), mint amennyien az SPD-hez. Angela Merkel népszerűsége még mindig nagyon jó, és csak kevesen akadnak, akik a kancellárjelölt személye miatt szavaznak valamely pártra. Sok tartalmi kérdésben az Unió áll jobban.
A politológus szerint Schulz személyes vonzereje és szavahihetősége jobb ugyan, mint Merkelé, ugyanakkor szaktudásban és vezetői képességiben a kancellár asszony lehagyja. Összességében nem tartja valószínűnek, hogy Schulz legyőzze Merkelt, de szeptember végéig még sok idő van hátra, lehetetlennek sem nevezi.