Jay Y. Lee, a Samsung alelnöke újságírók körében a 2017.01.12-i kihallgatása előtt. Fotó:MTI/EPA/Getty/Csun Szung Dzsun/pool |
Ahogy arról már korábban írtunk, nyakig merült a Samsung vezérkara a Dél-Koreát sújtó korrupciós botrányba, aminek következtében még a dél-koreai miniszterelnököt is eltávolították a posztjáról. A Samsung alelnöke tavaly február óta volt előzetes letartóztatásban, a Reuters cikke szerint most elengedték a börtönbüntetést, így Jay Y. Lee szabadon távozhatott.
A szöuli főügyészség eredetileg két és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a Samsung alelnökét vesztegetés és sikkasztás miatt, ám előbb felezték, majd felfüggesztették az ítéletet. A korábbi miniszterelnök, Park továbbra is az ítéletére vár, őt vesztegetés és hatalommal való visszaélés vádja miatt tartják előzetesben.
Negyven éve forrongott Dél-Korea
Hosszú vádaskodás előzte meg az előző miniszterelnök, Pak Kunhje letartóztatását. A Pak és a Csoj család közötti viszony ugyanis egészen a hetvenes évek végéig vezethető vissza, ekkor még Pak apja, Pak Csunghe diktátor volt hatalmon. A Csoj család feje Soon-sil apja, Csoj Tae-min volt, aki ekkortájt alapította az Örök Élet Egyházát, ami különös módon ötvözte a kereszténység, a buddhizmus és a koreai sámánizmus elemeit. A diktátort 1979-ben gyilkolták meg, ezután Kunhje vette át a stafétát az apjától, egyszersmind szorosabbra fűzte a barátságot az akkor már „koreai Buddhának” kikiáltott Csoj Tae-minnel.
De hogy jön ehhez a Samsung?
A telefongyártó nem csupán Dél-Korea legnagyobb vállalata, de egyben a gazdasági növekedés egy fő mozgatórugója is egyben: kórházakat, vidámparkot és lakóparkokat is üzemeltetnek az országban. A Yonhap koreai lap szerint az adományozók között szerepel a Samsung is, a vád szerint ők 3 millió dollárt utaltak át Csoj egyik vállalatának – ezzel nem lenne semmi gond, ha az üzletasszony ezt a pénzt nem a lánya németországi műlovas oktatására fordította volna, véli a lap.