5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Arról már számos elemzés látott napvilágot, hogy az orosz-ukrán háború évekig elhúzódhat. Egy új német elemzés viszont azt pedzegeti, hogy a nyári „brutális harcok“ után „meglepően hamar” véget érhet a fegyveres konfliktus egy fegyverszünet formájában. Nyugati diplomaták nem túl optimisták a kulisszák mögött: Ukrajna újabb területeket veszíthet.

Nyugati diplomaták egybehangzó véleménye szerint közvetlenül az orosz-ukrán háború döntő szakasza előtt állunk, írja a Die Welt.

Ebben a szakaszban, tehát a következő hónapokban a harcok az eddiginél is „brutálisabbak és véresebbek” lehetnek. Mick Ryan ausztrál nyugalmazott tábornok szerint az oroszok „halálzónákba”, aknákkal és tankcsapdákkal teletűzdelt területekre próbálják majd becsalogatni az ukrán csapatokat.

"Minden ezen az ellentámadáson múlik"

Ez a szakasz október végéig tarthat, attól is függően, hogy mikor köszönt be az esős időszak. Az pedig, hogy utána mi történik majd, az (az egyes hírek szerint már folyamatban lévő) ukrán ellentámadás sikerétől függ. „Minden ezen az ellentámadáson múlik” – idézi a német lap Alekszander Vershbowot, a NATO korábbi helyettes főtitkárát.

Nyugati kormányok szintén úgy vélik, hogy ez lehet az utolsó nagy kísérlet Ukrajna területi egységének a helyreállítására, és ennek sikeresnek kellene lennie.

Páncélosok Bahmut közelében 2023. április 6-án. Moszkva szerint már elfoglalták a várost az orosz erők, Kijev szerint ez nem igaz. Fotó: EPA/OLEG PETRASYUK
Páncélosok Bahmut közelében 2023. április 6-án. Moszkva szerint már elfoglalták a várost az orosz erők, Kijev szerint ez nem igaz. Fotó: EPA/OLEG PETRASYUK

Ellenkező esetben a Nyugat elveszítheti hitét az ukrán győzelemben, és jövőre „drasztikusan csökkentheti” a fegyverszállításokat. Egyrészt azért, mert saját fegyverarzenálja megcsappanása saját védelmi képességeit veszélyezteti, másrészt a kiadások visszafogása céljából, ez ugyanis egyre fontosabb téma lehet az Egyesült Államokban az elnökválasztások közeledtével.

Az amerikai védelmi minisztériumból kiszivárgott iratok, az úgynevezett Pentagon-papírok mindenesetre azt mutatják, hogy Washington számításai szerint az ukrán hadsereg nem tud majd átütő sikert elérni a nyáron.

Markus Reisner, az osztrák védelmi minisztérium katonai stratégiája szintén úgy véli, hogy egyelőre még nem valószínű „az orosz védelem teljes összeomlása”.

Ukrajna lőszerhiánnyal küzd, nincs elég megfelelően kiképzett katonája, valamint ütőképes légiereje sem. Az ukrán hadsereg közlése szerint minimum 40-50 darab F-16-osra lenne szükségük – a vadászgépekkel kontrollálhatnák a légteret, és védhetnék a szárazföldi alakulatokat az ellentámadás során. Nyugaton azonban elhúzódó és komoly vita folyik a szállításukról (az Egyesült Államok az elmúlt hetekben jelezte európai szövetségeseinek, hogy hajlandó engedélyezni számukra F16-osok átadását Ukrajnának). 

A német lap információi szerint európai és amerikai csúcsdiplomaták abban sem hisznek, hogy Ukrajna valaha vissza tudja foglalni a Krím félszigetet és az egész Donbászt, mégha ezt – tekintettel az ukrán kormányra – nem is mondják ki nyíltan.

A várhatóan nagy áldozatokkal járó nyári  összecsapások pedig mindkét felet ki fogják meríteni.

Fegyverszünetre kényszerül Kijev?

Összességében tehát – írja a Die Welt – Nyugaton egyre inkább terjedni fog az a vélemény, hogy ideje fegyverszünetet kötni, és erre sarkallják majd a kijevi vezetést. Ukrajna cserébe biztonsági garanciákat és gazdasági segítséget kaphat, és folytatódhat a hadseregének a megerősítése. A fegyverszünet sok évig tarthat végleges döntés és békekötés nélkül.

Ez azonban egyben azt is jelentené, hogy Oroszországé marad Ukrajna területének 15-20 százaléka.

Ez gyakorlatilag vereséggel érne fel a Nyugat (és persze Kijev) számára. Pedig a Nyugat – Kínára és Iránra is tekintettel – mindenképp el akarja kerülni, hogy Moszkva háborúja sikerre vezessen.

Az állandó orosz fenyegetés miatt Ukrajna ebben az évtizedben nem lenne EU-tag és még kevésbé NATO-tag, Kína és Oroszország pedig megpróbálja majd átrendezni a nemzetközi biztonsági rendszert, és egy „új világrendet” építene fel. Az ukrajnai háború összességében kevésbé biztonságos hellyé teszi majd a világot, és egyben a jelenlegi globális biztonsági rendszer végének kezdetét jelenti, írja a Die Welt.

Vitatott tézisek

Tegyük persze hozzá, hogy számos elemző ezzel szemben úgy véli: a Nyugat semmiképp nem hagyja majd nyerni Oroszországot, és ígéreteinek megfelelően a szükséges mértékig és ideig támogatni fogja Ukrajnát katonailag is.

Rácz András Oroszország-szakértő lapunk Klasszis Klubjában a közelmúltban azt mondta: a békeszerződés nem reális – „amíg Putyin van, Oroszország nem mond le a Krímről”. A békéhez a fegyverszüneten keresztül vezet az út, ez pedig a tavaszi ukrán ellentámadás sikerétől függ leginkább. Ha az sikeres lesz, akkor ősz környékén tárgyalásokat lehet kezdeni.

Úgy vélte, hogy az orosz hadsereg ősz környékére kifogyhat a haditechnikából – a mintegy 3000 harckocsiból minimum 2000 például már megsemmisült. Katonából ugyanakkor lesz elég, a társadalom alsó 20 százalékát ugyanis mobilizálni tudják.

Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója pedig úgy vélekedett, hogy Putyin hosszútávú, évekig tartó háborúra készül. Az idő ugyanakkor inkább Ukrajnának dolgozik, mert Oroszország előbb-utóbb kifogy a fegyverekből, Kijev pedig a Nyugattól megkapja a szükséges fegyvereket és a kiképzést.

A lapunknak adott interjúban pedig azt mondta: „A legfontosabb kérdést a most zajló háborúban megszerzett területek jelentik. Ezekről Oroszország szerintem nem fog kivonulni, mert az vereséget jelentene számára, az ukránok pedig nem fognak belenyugodni az elvesztésükbe. Én tehát nem látok kedvező forgatókönyvet rövid időn belül.” Azaz szerinte a háború változó intenzitással, de még évekig elhúzódhat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG