Varga Mihály, a Reuters által közzétett interjúban úgy ítélte meg, hogy a hitelmegállapodás aláírására valamikor augusztus közepe és október vége között kerülhet sor. Kitért arra is, hogy Magyarország olyan rugalmas (elővigyázatossági) hitelmegállapodást szeretne kötni, amilyennel Lengyelország is rendelkezik, nem pedig olyan (szigorúbb feltételekkel járó) készenléti hitelmegállapodást, amilyen a szomszédos Romániának van.
Christine Lagarde tegnap tájékoztatta arról a magyar kormányt, hogy a jegybanktörvény parlamenti elfogadása után megindulhatnak a hivatalos tárgyalások. Varga Mihály szerint a parlament legkésőbb július 12-én elfogadhatja a módosítást, így másnaptól bármikor megkezdődhetnek a tárgyalások. Részletek>> |
Arra a kérdésre, hogy a megállapodás létrejötte meghiúsulhat-e, ha az IMF ragaszkodik a készenléti hitelhez, Varga Mihály úgy válaszolt, látni kell a megegyezés feltételeit. Elmondta: arról van szó, hogy milyen köret kerül a főétel mellé.
A Reuters emlékeztetett: egyes elemzők szerint Magyarország csak a piac nyomására fogja aláírni IMF-megállapodást, a hiteltárgyalások pedig nehezen haladhatnak majd, mert a magyar kormány ragaszkodik az egykulcsos adóhoz. Varga Mihály ezzel kapcsolatban elmondta, arra fogják kérni az IMF-et, nézze meg az adórendszer 2013-as hatását, és később térjenek vissza arra, hogy kell-e bármit is változtatni. A miniszter megjegyezte, hogy az egykulcsos adó nincs kőbe vésve, de a magyar gazdaságpolitika kulcsfontosságú eleme, és mindenkitől csak türelmet kérhetnek, beleértve az adófizetőket és a nemzetközi szervezeteket.
A politikus kitért arra is, hogy a hitelmegállapodás értéke megközelítheti a piac által várt 15 milliárd eurót, de a magyar kormány egyelőre várja a hitelezők ajánlatát, és még nem döntött a kérdésben.
Varga Mihály hozzátette: az IMF/EU-megállapodás létrejötte csökkentené Magyarország számára a hitelfelvételi költségeket, és csökkentené az ország sebezhetőségét az euróövezeti válsággal szemben. Magyarország jelenleg nem folytat tárgyalásokat külföldi befektetőkkel külföldi kötvénykibocsátásról. A tárca nélküli miniszter személyes véleményeként, mivel erről nincs kormányzati álláspont, azt mondta, hogy a hitelmegállapodás jelentősen megkönnyítené a külföldi kötvénykibocsátást.
Varga Mihály az interjúban közölte, hogy személyes kudarcának tekintené, ha a tárgyalásokon nem sikerülne megállapodásra jutni. A miniszter megerősítette: az elmúlt két hétben kormányzati tisztségviselőkkel és bankárokkal tárgyalt Magyarországon Michael Hasenstab, a Templeton Global Bond Fund vezetője, amely a legnagyobb részesedést tarja a magyar államkötvényekből portfóliójában.