Lájkold a Privátbankárt, mi adunk 10 forintot - fogjunk össze együtt a gyerekekért! >> |
Gyenge a forint, de nincs ok a beavatkozásra
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a forint árfolyamváltozása az utóbbi napokban főleg a ciprusi bizonytalan helyzetet követte le, az euróval szemben a jegyzés 14 havi mélyponton is volt. A nemzetgazdasági miniszter szerint most rajtunk kívülálló okok gyengítették a hazai devizát, így a kormánynak nem kell közbeavatkoznia (bár szóbeli intervencióval sikerült erősíteni a forintot 3 nappal ezelőtt, az NGM újra leszögezte: nem célja a gyengébb árfolyam).
Varga: a betétek megadóztatása ortodox vagy unortodox eszköz? Fotó: HITA. |
Varga Mihály szerint a magyar gazdaság fundamentumai nem változtak, jelentős belföldi esemény nem volt, ami hatással lehetett volna az árfolyamra: "ha majd lenyugszanak a Ciprus által keltett hullámok, az árfolyam is meg fog nyugodni". A miniszter azt várja, hogy a forint visszatér "abba a sávba, ahova múlt év végén a kormány várta" - hogy ez milyen szint, az nem derült ki, a tárcavezető nem mondta, a köztévé riportere pedig nem kérdezett rá. Varga korábban úgy nyilatkozott, hogy jobb lenne, ha az euró forintárfolyam inkább a 295-ös szint felé konvergálna (jelenleg 305 körül ingadozik), a költségvetést egyébként 285 forintos euró árfolyammal tervezték meg (igaz, jelentős tartalékokkal).
Csúcson az államadósság, hogy is van ez?
21 630 milliárd forint volt február végén az államadósság, soha nem volt ekkora az állam tartozása, Varga Mihály szerint a mostani megugrás a devizakötvény-kibocsátásnak köszönhető, messze menő következtetéseket ebből levonni nem szabad (Tényleg nem gond, ha megugrik az adósság? Ennek hátteréről ITT olvashat bővebben >>>). A miniszter utalt rá, hogy a kormány tudatosan csökkenti az államadósságot, a deficitet pedig az elmúlt két évben a referenciaérték alatt tartotta. Kérdésre válaszolva ugyanakkor azt mondta, hogy mindezek az eredmények nem érnek sokat, ha nem indul be a növekedés, mint mondta "ezen múlik minden".
A betétadó nem jó eszköz, a kamatadó más történet
Varga Mihály a ciprusi események kapcsán leszögezte, amit már két napja egy díjátadón is elmondott: a kormány nem gondolkodott és nem is tervezi a betétek megadóztatását. Varga szerint ez egy "elhibázott döntés", a magyarországi kamatadóra ugyanakkor azt mondta, hogy az más eset, mert azt a "bankok fizetik".
A nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány mindent megtett, hogy hazahozza a külföldi, főleg offshore területekről a magyar pénzeket, az adóamnesztia azonban lejárt. Szerinte most jól látható, hogy "ilyen balesetek történhetnek külföldön", ezért is kell a pénzünket itthon, magyar bankokban tartani. Mint korábban a Privátbankár már beszámolt, a kormányzati akció ellenére a magyar cégek egyik legkedveltebb célpontja így is Ciprus maradt, nagyjából 1500 cég rendelkezik valamilyen módon ciprusi kapcsolattal, ők az amnesztia ellenére sem hozták haza a vagyonukat, így a költségvetés 80 milliárd forinttól esett el.
Ciprus erős ütőkártya lehet a magyar kormány kezében
Varga szerint ugyanakkor a ciprusi helyzet rávilágít arra, hogy lassan értelmetlen lesz az ortodox vagy unortodox eszközök szétválasztása, a válság egyre több és újfajta kihívások elé állítja a világot, ezekre adott esetben eddig nem alkalmazott, újszerű megoldásokat kell találni. "Mindenki keresi a válságból való kiutat, Magyarország pedig már eredményeket is tud felmutatni" - mondta. Ezzel nyilván arra utalt, hogy ilyen környezetben az eddig épp az unortodoxia miatt sokat kritizált magyar gazdaságpolitikának van létjogosultsága, a ciprusi eset pedig erős ütőkártya lehet a kormány kezében a kritikusokkal szemben. Az eurócsoport egyik-napról a másikra akarta megadóztatni a ciprusi betéteket, joggal tehetjük fel a kérdést, ez a fajta unortodoxia mennyiben különbözik a magyar kormány "ad-hocnak" bélyegzett adóintézkedéseitől?
Varga: nem vagyok mindentudó
Varga Mihály beszélt Orbán Gáborról is, akit adó- és pénzügypolitikáért felelős államtitkárnak jelölt, a fiatal közgazdász eddig ugyanis élesen bírálta a kormány egyes lépéseit. Varga ennek kapcsán azt mondta, "nem azt várom el a minisztériumban, hogy mindenki megveregesse a vállamat, hogy nálam okosabb ember nincsen, arra van szükségem, hogy kritikus elmék olyan javaslatokat tegyenek, amik az ország érdekét szolgálják, amik segítenek minket abban, hogy a magunk elé kitűzött célokat elérjük" - mondta. Szerinte Orbán Gábor eddig "mértéktartó kritikát" fogalmazott meg a kormány egyes lépéseivel kapcsolatban, de a gazdaságpolitika fői irányvonalát nézve nincsenek köztük nézeteltérések.
Varga ismételten jelezte, hogy a Matolcsy-éra után irányváltás nem lesz a gazdaságpolitikában, de az eszközök változhatnak. Ennek kapcsán megjegyezte, számos olyan dolog történhet, amire nem is számítunk (lásd: Ciprus), ezért fontos, hogy a minisztériumban dolgozó szakemberek kreatívak legyenek, a helyzet ugyanis ezt kívánja meg.