Volga-Tigris
Az Irak északi részén fekvő Moszul városa volt az a hely, ahol kikiáltották az Iszlám Államot 2014-ben. A város visszaszerzéséért folytatott hadművelet 7 hónapja kezdődött, és azóta kegyetlen harc folyt, ami úgy tűnik, most utolsó szakaszához érkezett. Sztálingrádot 1942 nyarán kerítették be a németek, októberre szinte az egész várost elfoglalták, csak pár négyzetkilométer maradt orosz kézen. Ez azonban elég volt ahhoz, hogy lekösse a német haderő nagy részét, és közben a szovjet hadsereg bekerítő hadműveletet tervezhessen a szárnyakon.
Ez sikerült is, novemberben meg is támadták két oldalról a gyenge szárnyakat, majd szisztematikusan felszámolták a bekerített német 6. hadsereget. A harcnak február 2-én lett vége, amikor Paulus tábornok megadta magát a város központjában. Moszulnál is hasonló az időtartam, csak annyi az eltérés, hogy itt ez végig a város felszabadításáról szólt (annak idején harc nélkül került az IÁ birtokába). A Paulus megadásának megfelelő nap pedig az lesz, amikor sikerült visszafoglalni a Nagymecsetet, lerángatni róla a fekete zászlót, és felhúzni az irakit (itt történt az IÁ kikiáltása).
Gyorsítás
Most mindenesetre röpcédulákat dobnak le a még fel nem szabadított területek lakosságának, amelyben biztatják őket, hogy rövidesen felszabadulnak, tartsanak ki, esetleg meneküljenek ki az ostromövezetből, ha tudnak. Az ostrom felgyorsítása óhatatlanul több civil áldozatot követelt, de ha a civilek miatt az eredeti tempóban zajlott volna a hadművelet, akkor a végtelenségig elhúzódik, így most a forró nyár és a muszlim ünnep közeledtével belehúztak az iraki erők.
A végső roham
A Ramadán május 27-én kezdődik, addig győzelmet akarnak hirdetni, és abban bíznak, hogy utána már csak legfeljebb egy-egy háztömbben maradnak ellenállók, akiket még ki kell majd füstölni. Megadás itt szóba se kerül, mint Sztálingrád vagy akár Berlin esetében: a dzsihádisták halálukig harcolnak, csak egy-egy tagjuk adja meg magát, így az utolsó szálig le kell őket vadászni.
A Reuters szerint a röplapokon felszólítják a lakosságot, hogy semmilyen járművet ne használjanak: ma hajnaltól a felszabadulásig minden mozgó járműre lőni fognak, mivel a dzsihádisták utolsó fegyverei az autóbombák, melyeket robbanóanyaggal raknak meg, beül egy öngyilkosjelölt, majd megpróbálja a felszabadító erők közé vezetni, és felrobbantja, amikor azok igazoltatni akarnák.
A szír oldal
Ha az ostrom véget ér, a felszabaduló 100 ezres haderő vélhetően megtisztítja a még az Iszlám Állam birtokában lévő alig lakott, jórészt sivatagi iraki területeket. Kérdés, hogy ha ez is megvan, átlépnek-e szír területre a harcot folytatni. Mindenesetre a dzsihádisták szíriai főváros, Rakka körül is szorul a hurok: az arabokból és kurdokból álló SDF koalíció erői folyamatosan közelítik a várost, északkelet felől már 3 kilométerre állnak tőle. Rakka az Eufrátesz folyó északi oldalán fekszik, így elég a folyóig előrenyomulni, nem kell felkészülni, úgymond külön „Pest” és „Buda” ostromára.