Az Európai Bizottság szóvivője, Olivier Bailly pénteken jelentette be, hogy július 17-én érkezik Budapestre az EU és az IMF tárgyalóküldöttsége.
Németh Dávid, az ING elemzője szerint a jegybankról szóló törvény módosítása után várható volt, hogy július közepén indulnak a tárgyalások az IMF-fel és az EU-val; ilyen szempontból tehát nem meglepetés a bizottság bejelentése. A szakértő szerint ez kedvező hangulatot adhat a forintnak és a forinteszközöknek, ugyanakkor ez a hatás mérsékelt lehet.
Orbán a legutóbbi EU-csúcson. Hisznek majd neki a befektetők? |
A befektetők még mindig mérlegelnek
A forint gyengülni kezdett a hírre, miszerint két héten belül megkezdődhetnek a tárgyalások a Valutaalappal. Részletek >>> |
Ezt azzal indokolta Németh Dávid, hogy az elmúlt időszakban számos olyan döntés született - például a jövő évi költségvetésre, a munkahelyvédelmi tervre és a tranzakciós illetékre vonatkozóan - amely hátráltathatja a megállapodást. Hangsúlyozta: ezek miatt a befektetők elsősorban azt fogják mérlegelni, mennyire valós szándéka a kormánynak a megállapodás. A szakértő szerint akár egy negatív hullám is elindulhat, mivel a tárgyalások során derül ki valójában, mennyire vannak messze vagy közel egymáshoz az álláspontok.
Azt, hogy a forint és a Budapesti Értéktőzsde sem reagált "ralival", vagyis jelentős emelkedéssel a tárgyalási dátum kitűzésére, egyrészt ezen bizonytalanságok, másrészt az okozta, hogy már korábban be volt árazva az árfolyamokba a tárgyalások megkezdése - vélekedett Németh Dávid.
Akár az év végéig is húzódhatnak a tárgyalások
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője is hangsúlyozta: a forint árfolyamára várhatóan nem lesz komoly hatása a tárgyalások bejelentésének, mivel a piac már beárazta a júliusi kezdést. Az MKB Bank vezető elemzője szerint a jegybanktörvény módosítása, illetve korábban a konvergenciaprogram eljuttatása Brüsszelnek indította el a folyamatot, amely elvezetett a mostani bejelentésig.
A tárgyalásokon az EU/IMF páros szembesülni fog azokkal az utóbbi napokban bejelentett intézkedésekkel - tranzakciós adó kiterjesztése a jegybankra és a Magyar Államkincstárra, illetve a 300 milliárd forintos munkahelyvédelmi csomag -, amelyek kérdőjeleket vetnek fel a jegybanki függetlenséggel kapcsolatban, illetve lyukat üthetnek a jövő évi költségvetésben - magyarázta Kondrát Zsolt.
Az MKB Bank vezető elemzője elmondta: korábban októberre várta az EU/IMF tárgyalások lezárását, a most felvetett ügyek miatt azonban a tárgyalások akár az év végéig is elhúzódhatnak.