Ahogy arról korábban is írtunk, a megelőző havi 5,5 százalék után 6 százalékkal bővült a kiskereskedelem forgalma júniusban a KSH első becslése szerint. Virovácz Péter, az ING vezető makrogazdasági elemzője szerint ezzel a szektor nem csak felülmúlva a piaci várakozásokat, hanem meg is szakította az idei évre jellemző hullámvasút jelleget. Ezzel úgy tűnik, mintha a kiskereskedelmi adatok végre elkezdték volna tükrözni az erős bérdinamikát és az emelkedett fogyasztói bizalmat, mondta el a Privátbankár.hu-nak.
Meglátása szerint az előzetes adatok alapján a második negyedévben a kiskereskedelem bővülése mind éves, mind negyedéves összevetésben dinamikusabb volt, mint az első negyedév során. Ez bár bizakodásra ad okot a II. negyedév gazdasági teljesítményét illetően, mégis érdemes fenntartással kezelni a jó adatokat, mivel bár az első negyedévben is a kedvező kiskereskedelmi forgalmat láthattunk, ez végül nem teljesen jelent meg a GDP-ben figyelembe vett fogyasztási kiadásban.
Azért valamennyire támogatja a GPD-t
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a második negyedévben összességében mind éves, mind negyedéves alapon gyorsult a kiskereskedelmi forgalom, így erőteljesebben járulhatott hozzá a második negyedéves GDP növekedéséhez. Az idén várhatóan 10 százalék feletti reálbér növekedés, az előző hónapokban 11 éves csúcsra ugró fogyasztói bizalom, a háztartások pénzügyi vagyonának meredek növekedése a következő hónapokban tartósan magas szinten tarthatja a kiskereskedelmi forgalom bővülési ütemét, így idén 4,5-5 százalékos növekedésre számítanak a kiskereskedelemben, tette hozzá.
A kiskereskedelemnek emellett további lökést adhat az új lakások év második felében várható átadási hulláma is. Hasonló véleményen van az Erste vezető makrogazdasági elemzője, Ürmössy Gergely is: ő arra számít, hogy ez a tempó az év végéig is megmaradhat, sőt, kis mértékben erősödhet. 2010 óta egyébként 22,4 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom.