Genfi-tó, Nyon (fotó: Wikimedia Commons) |
Svájc 2,71 százalékos részaránnyal a hetedik legnagyobb befektető Magyarországon, az országban működő svájci vállalatok száma 300-ra becsülhető, amelyek közel 40 ezer embernek adnak munkát.
Egyre több a kapcsolat
A magyarországi üzleti környezet vonzerejének jó példái az utóbbi évek svájci beruházásai - köztük a Nestlé, a Phoenix Mecano, a Stadler befektetései - de az idei év fontos eseménye volt a svájci Fraisa Hungária Kft. sárospataki gépipari beruházása is – mondta Varga Mihály.
A Svájccal folytatott kereskedelmi kapcsolatok egyébként jól fejlődnek, éves szinten közel 1,3 milliárd eurót tesznek ki. A magyar szolgáltatásexport terén pedig az üzleti, szállítási és kormányzati szolgáltatás kereskedelemben Svájc 2014-ben 5. legfontosabb exportcélországunk volt.
Mi sem szeretjük a svájci munkaerő-korlátozást
Magyarországot is érintő, hosszabb távú kérdés a svájci-EU szabad munkaerő áramlási egyezmény sorsa. A 2014. február 9-i svájci népszavazás alapján, mint ismeretes, korlátozni fogják az unióból Svájcba beáramló munkaerőt, legkésőbb 3 éven belül.
Az Európai Unió véleményével összhangban Magyarország álláspontja az, hogy - tiszteletben tartva a svájci népszavazás eredményét - úgy látja, a személyek szabad mozgására vonatkozó megállapodás megszűnése mind a svájci, mind a magyar munkavállalók szabad mozgására nézve hátrányos következményekkel járna.
Jól érzik itt magukat a svájci cégek
A svájci cégek, Stadler, Nestlé, és a Roche alapvetően elégedetten nyilatkoztak a magyarországi befektetési környezetről, a magyar gazdaságpolitika fő irányvonalairól, a munkaerő minőségéről, azonban egyes területeken korrekciókat tartanak szükségesnek. Pozitív eredmény, hogy mindegyik svájci vállalat ma újra Magyarországot választaná befektetési helyszínnek és további kapacitásbővítést terveznek – mondta a nemzetgazdasági miniszter.
Komolyabb fejlesztési támogatás
A miniszter elmondása szerint Magyarország nagyra értékeli, hogy az ország a Svájci Hozzájárulási Alapból - a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek enyhítése érdekében - 132 millió svájci frank értékű támogatásban részesült.
A Svájci Hozzájárulási Alap jelentős fejlesztések megvalósulását teszi lehetővé Észak- és Kelet-Magyarországon, kiemelten a környezetvédelem, az infrastruktúra, a társadalomfejlesztés, a turizmus és a kutatás-fejlesztés területeken. A projektek tényleges lezárására 2017-ben kerül sor.