5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a Covid-ra alkalmazott vérplazma-terápia mégsem olyan hatásos, mint azt az év elején hittük. Magyarországon jelenleg mégis keresik a hiányzó donorokat, akik a Covidon túlesve vérüket adnák a kórházban fekvő súlyos betegeknek. Most akkor mi a helyzet: hatásos, vagy sem az év elején még csodával felérő gyógyulásokról szóló terápia?

Az ellentmondás valójában Dobson Szabolcs gyógyszerésznek tűnt fel, s tette fel a kérdést a Koronavírus-vakcináció Facebook-csoportban december 11-én:

„Vajon miért gyűjtenek ismét Magyarországon gyógyult Covid-19 betegektől származó (konvaleszcens) vérplazmát Covid-19 betegek kezelésére, mikor több klinikai vizsgálat igazolta, hogy hatástalan, sőt káros lehet?”

Mégsem olyan hatékony a plazmaterápia? Fotó: Depositphotos
Mégsem olyan hatékony a plazmaterápia? Fotó: Depositphotos

Az Országos Vérellátó Szolgálat szerint viszont folyamatosan nő az igény, a koronavírus-fertőzöttek gyógyulási esélyeinek növelése érdekében, és újra vérplazmára van szükség a fertőzésből már felgyógyult betegektől.

Az OrthoSera, Magyarország vezető vérszérum fejlesztő vállalata honlapján pedig december 8-i keltezéssel ez áll:

Baj van, üres a plazmahűtőnk!

Ez a cég is segítséget kér, mert - mint írják - a kórházak sorozatban kérik be a plazmát. „Különösen azon betegek számára kritikus ez, akik más kezelést nem is kaphatnak, például a várandós kismamák, akik órák alatt kerülhetnek kritikus állapotba.”

Lacza Zsombor, a cég ügyvezetője, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese, az MTA doktora a KOVIDŐK-nek még év elején úgy nyilatkozott: cégük alkalmazta először a plazmaterápiát Magyarországon.

„Ez egy régi módszer azokból az időkből, amikor a fertőző betegségek ellen még nemigen volt más megoldás, csak az, hogy a betegség alatt immunválaszként termelődött ellenanyagot kinyerjék a vérből és felhasználják a gyógyításra. A járvány elején az Operatív Törzs és a Vérellátó Szolgálat közösen kérte fel vállalatunkat, s a koronavírus-járványban nagyon gyorsan, a felkéréstől számított 3 hét múlva már tudtunk ezzel kezelni betegeket. Az első hullámban 23 betegnek segítettünk, a második hullámban már közel háromszáz igényt elégítettünk ki plazmaterápiával.”

A vállalat jelenleg a korábbi betegek utánkövetését végzi, valamint azon is dolgoznak, hogy rutinfeladattá tegyék a plazmadonorságot. Harmadik feladatuk pedig, hogy

stabil, vércsoport-mentes vérkészítményt fejlesszenek a plazmaterápia segítségével,

ami legalább egyéves munkát jelent. Ez az egy év most telik le. Egyebek mellett ezért is kerestük a céget, de olyan kérdéseket is feltettünk, hogy most akkor valóban hatásos-e a plazmaterápia, vagy az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) van igaza, amely szerint ez mégsem olyan csodamódszer, mint azt a járvány elején gondoltuk. Sajnos egyelőre sem telefonon, sem írásban nem értük el őket, válaszokat még nem kaptunk, de amint visszajeleznek, frissítjük cikkünket.

A WHO cáfolja a hatékonyságot

A The New England Journal of Medicine augusztus 18-i számában megjelent tanulmány mindenesetre azt írja, hogy a Stanford Medicine és egy tucat más egészségügyi szervezet szerint az egykor ígéretesnek tartott kezelés mégsem hatékony. Bár a plazmaterápiát az 1900-as évek eleje óta használják más fertőzések terápiájaként, kevés a randomizált, kontrollált vizsgálat arra, hogy a Covid-19 plazma valóban javítja-e a klinikai eredményeket.

A vér összetétele. Grafika: Depositphotos
A vér összetétele. Grafika: Depositphotos

 

A plazmaterápia 2020 nyarán került a címlapokra, amikor az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság sürgősségi felhasználási engedélyt adott a koronavírus kezelésére, annak ellenére, hogy egyes tudósok már akkor kifogásolták, hogy a terápia nem bizonyított és további vizsgálatok szükségesek. Az azóta eltelt 12 hónapban több tízezer amerikai kapott Covidra vérplazmát, bár a kutatók szerint a plazmát kapott betegeknek nem lettek jobbak az esélyei azokénál, akik placebót kaptak. A kutatók azt remélték, hogy a kezelés 10 százalékkal csökkenti a betegség progresszióját, de ez csak 2 százalék alatti volt. Bár a szakemberek azt elismerték, hogy a kezelés bizonyos más esetekben hatásos lehet.

A Fortune magazin decemberi cikke pedig arról ír, hogy a WHO egyenesen azt állítja, a terápia nem hatékony, ezért nem is tanácsolja azt.

„Annak ellenére, hogy a plazma kezdetben a COVID-19 áttöréses kezelésének ígérkezett, a terápia nem javítja a COVID-betegek túlélési arányát, és súlyos esetekben sem csökkenti a lélegeztetés szükségességét” - mondja a WHO

Ezt a következtetést több tanulmányra alapozva hozta meg, az egyikben a vérplazma-terápiát követően az ambuláns betegek vizsgálata azt mutatta, hogy a Covid-19 vérplazma befecskendezése a tünetek megjelenését követő hét napon belül nem akadályozta meg a koronavírus-fertőzést azoknál a betegeknél, akiknél nagy a kockázata a súlyos betegségeknek.

A magyar vérplazma-kutatásra egyébként 400 millió forintot biztosított az állam egy konzorciumnak, melynek vezetője az Országos Vérellátó Szolgálat (245,2 millió forint), valamint az Eötvös Loránd Tudományegyetem (26,6 millió forint), a Semmelweis Egyetem (64 millió forint) és a Testnevelési Egyetem (64 millió forint). Mivel a projekt 3 éves, minden bizonnyal a WHO véleménye ellenére sem szakad félbe.

Ugyanis a magyar vérplazma-programban résztvevő intézmények szeretnének a terápiára alkalmas donorok kiválasztására fókuszálni, mert álláspontjuk szerint a vérplazma-terápia valóban messze nem ment meg minden beteget. Hogy valóban a koronavírus által kiváltott immunválasz ad-e védettséget, hogy pontosan milyen plazmaalkotók védhetnek, vagy hogy léteznek-e hatékonyabb plazmák a védettebb fertőzöttekben – egyelőre még tisztázatlan.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG