A tribalizmus súlyosan aláássa a demokratikusrendszereket, a politika egyetlen céljává a „törzs” vezetőjének védelmét és az ellenségesnek tartott „törzs” legyőzését teszi. Ez súlyosan aláássa a demokratikus rendszereket, a politika egyetlen céljává a „törzs” vezetőjének védelmét és az ellenségesnek tartott „törzs” legyőzését teszi. Ez a felfogás pedig a közép- és kelet-európai országok demokratikus intézményrendszerére különösen pusztítót hatással lehet, mert itt ezek az intézmények fiatalok, törékenyek, ráadásul a demokratikus normák is gyengébbek.
Szétzilálják az európai egységet?
A kutatás során megállapították, hogy egyre élesebb társadalmi és politikai polarizáció jelenik meg a térségben, ami jelenleg a legnagyobb veszély az Európai Unió összetarthatóságára nézve. Ezen felül nyilvánvaló különbség van a kormányzati és az ellenzéki populizmus között: a kettő máshol látja az elitet.
Hiába tiltakozik az EU, a lengyelek szerint nincs igazuk A lengyel miniszterelnök az Európai Parlament ülésén beszélt. Tovább >>> |
Míg az ellenzékben levő populisták az országos elittel (és főleg a kormánnyal) foglalkoznak, a kormányon levő populisták inkább a nemzetközi elitek (és hazai szövetségeseik) irányába csatornázzák a társadalmi elégedetlenséget. A lengyel és magyar kormányzó pártok szavazói például megbízhatónak tartják a nemzeti parlamentjeiket, de nem így tekintenek Brüsszelre.
Ezekben az országokban a populizmus a teljes pártpolitikai skálán fellelhető, ugyanis nem csak a populista pártok támogatói nyitottak a populista narratívákra. Vannak olyan baloldali és liberális szavazók, akik a két kormánypárt választóihoz hasonlóan fekete-fehérben látják a politikát – írják.
Vezér kell a népnek?
A társadalmat fenyegető veszélyt leginkább a törzsi gondolkodás, a tribalizmus írja le megfelelően: ennek lényege, hogy a követők a vezér köré gyűlnek és elutasítják a másik törzset. Ez a fekete-fehér, a világot a jóra és a rosszra felosztó világnézet és az erős vezetőben bízó tekintélyelvűség kombinációja. Ilyen szellemiségben erősebb a hajlam a politikai erőszak támogatására és a politikai pluralizmus elutasítására.
A tanulmány szerint mind a lengyel, mind a magyar társadalomban magas azoknak az aránya, akik a választott politikusok helyett egy erős vezetőt támogatnának - ez az arány azonban magasabb Lengyelországban (35%), mint Magyarországon (26%). Hozzátették: a tekintélyuralmi rendszer a tribalisták arányának növekedéséhez vezet a társadalomban, ez pedig kifejezetten veszélyes jelenség Közép- és Kelet-Európában.
Együtt támadják Trump populizmusát a világ pénzügyi vezetői A G20-ak pénzügyminiszterei és jegybankárai, a Világbank és az IMF is hitet tett szabadkereskedelmen alapuló világrend és a szoros nemzetközi kapcsolatok mellett. Hat éven belül soha nem látott méretűre nő a világgazdaság, persze vannak akadályok, amelyeket le kell küzdeni. Részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |