3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Donald Trump rengeteg ijesztő és ellenséges kijelentetést tett, amióta csak beszállt az elnökválasztási küzdelembe. Most azonban, hogy egyedüli republikánus jelölt lett, sokkal komolyabban kell venni őt. Demokratikus politikusok is bírálják, amit nem tud elviselni, inkább országok közti jó kapcsolatokat is szétzúzna.

A brit-amerikai, vagy mondhatjuk angol-amerikai szövetség modern világunk egyik legstabilabb pontja. Együtt nyerték meg a két világháborút, ők képezték a hidegháborúban a nyugat gerincét, és ez a szerepük nagyjából azóta is megmaradt. Jóllehet Amerika súlya sokkal nagyobb, hisz lakossága ötszöröse, területe és gazdasága sokszorosa a britnek, de az euroatlanti együttműködés mégiscsak az ő barátságuk záloga.

200 év

A kapcsolat már régóta baráti: 1940 óta töretlennek és szorosnak mondható, de már az azt megelőző 50 évben is lényegében baráti volt. Ellenségeskedés lényegében csak az amerikai függetlenség kivívásakor volt, amikor gyarmat és gyarmattartó összecsapott. Ugyan 1783-ban meglett az amerikai függetlenség, de az új ország és volt gyarmattartója még 1815-ig, Napóleon vereségéig időről időre konfliktusba keveredtek egymással.

1815 után nem volt érdemi probléma a viszonyban, igaz, barátság sem alakult ki. Később aztán jól együtt tudtak működni olyan lényeges kérdésben, mint a kontinens nyugati felén az amerikai-kanadai határ meghúzása (nyílegyenes vonalként), hisz ekkor Kanada még teljesen angol gyarmat volt. A 19. század végén, amikor a Brit Birodalom zenitjére ért, el kellett, hogy fogadja, hogy Amerika is egy nagyhatalom lett, aki a saját portáján, az amerikai kontinensen, Kanadától délre megteremti saját érdekszféráját.

Eddig megbonthatatlan barátság

Nagy-Britannia ezt elfogadta, és ahogy alakult a két európai szövetségi rendszer, amely aztán az első világháború két ellenséges tábora lett, egyre barátibb lett az angol-amerikai viszony. A világháborúban aztán már egy oldalon harcoltak, és a barátság utána is fennmaradt. Igazán erős viszont 1940-től lett, amikor először a második világháborúban a hitleri Németország és Japán, majd a hidegháború során a kommunizmus elleni harc hozta közel egymáshoz a két felet.

A miniszterelnök és a főpolgármester egyaránt kapja

Most ezt, mint annyi minden mást, veszély fenyegeti Trump lehetséges elnökségével. Az elnökjelölt kijelentette, hogy megromolhat a barátság, miután bírálta őt a brit miniszterelnök. David Cameron megosztónak, hibának, sőt hülyeségnek nevezte Trumpnak a muszlimok Amerikába való belépésének megtiltására vonatkozó terveit. Trump válasza szokás szerint igen egyszerű volt: „ 1. nem vagyok hülye, 2. nem vagyok megosztó (mert csak), sőt nemzetegyesítő vagyok, nem úgy, mint a jelenlegi elnök."

Trump a frissen megválasztott londoni polgármesternek is nekiment. Először üdvözölte az muszlim vallású, de Angliában született Sadiq Khan polgármesterré választását, majd hozzátette poénosan, hogy vele azért majd kivételt tesz és beengedi Amerikába. Erre aztán Khan melegebb éghajlatra küldte, és akkor még Trump duzzogott, hogy goromba vele a polgármester, és ő ezt nem felejti el neki. Reméljük, bölcsek lesznek az amerikai választók, és megkímélik magukat, Angliát és a világot attól, hogy ezek a fenyegetések valóra is válhassanak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG