A Bank of England kormányzója, Mark Carney szerint jóval gyengébb a beruházási aktivitás a brit gazdaságban, mint más fejlett ipari gazdaságokban. A 2016 eleje óta eltelt időszakban ugyanis jóval kisebb értékű beruházás valósult meg a brit gazdaságban, mint amennyit egyébként várni lehetett volna. Carney szerint ez azt is jelenti, hogy nem javul a termelékenység, ez pedig korlátozza a bérnövekedés ütemét.
Carey elmondta: a nominális brit hazai össztermék 2018 elején máris egy százalékkal alacsonyabb volt annál a szintnél, amelyet a Bank of England a népszavazás előtt erre az időszakra várt. Carney szerint ez több tízmilliárd fontnak megfelelő aktivitási veszteséget jelent. Ez ugyanakkor nem akadályozza meg az angol jegybankot abban, hogy előbb-utóbb folytassa a tavaly novemberben elkezdett szigorúbb politikát, elmondása szerint valószínű, hogy már az idén is lesz egy kamatemelés, ennek időpontjáról azonban nem esett szó.
A gyógyszeripart sem kíméli
Mindeközben a Világgazdaság cikke szerint a Brexit miatt újraosztják az unión belül a gyógyszer-engedélyezési eljárások területét, így amint az Egyesült Királyság kiválik az Unióból, úgy jelentős kapacitások szabadulnak fel, amelyekre Magyarország is bejelentkezhet. Pozsgay Csilla, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet főigazgatója szerint a 27 tagállam között kiélezett verseny zajlik, hisz eddig az Egyesült Királyság a centralizált gyógyszer-engedélyezési folyamatok jelentős hányadát, 15 százalékát látta el.
A hazai hatóság 2016-ban dinamikusan növelte pályázati aktivitását az Európai Gyógyszerügynökségnél (EMA), korábban évente három-négy centralizált eljárást bonyolított le az intézet, 2017-ben ugyanakkor már tíz eljárást folytatott. "Most van az a pillanat, amikor versenybe szállhatunk további feladatokért" - tette hozzá a főigazgató.