Mindhárom vezető a Jobs4Europe konferencián beszélt, amelyen a munkahelyteremtés fontosságát hangsúlyozták. José Manuel Barroso szerint már szociális vészhelyzet van a válság miatt. Az Európai Bizottság elnöke hozzátette, hogy nem csak pénzügyi, de bizalmi válság is kialakult, mert az elmúlt 50 évben először az európaiak most bizonytalansággal és nem a jobb élet reményében tekintenek a jövőbe. Aggasztónak nevezte a magas munkanélküliséget mind az unióban, mind pedig az eurózónában. Barroso elismerte, hogy a szociálpolitika tagállami hatáskör, de elképzelhetetlennek tartotta, hogy a közösségi politikáknak ne legyen szociális dimenziója.
Herman van Rompuy arról beszélt, hogy a kínálati oldalról a képzés, az oktatás javításával és a nagyobb mobilitás támogatásával, a keresleti oldalon pedig a versenyképesség javításával és vállalkozásbarát üzleti légkör és szabályozás kialakításával lehet segíteni a munkahelyteremtést. Az Európai Tanács elnöke szerint a következő, 2014-2020-as uniós költségvetésben sokkal célzottabban kell felhasználni az Európai Szociális Alap forrásait, de ehhez a tagállamok közötti kompromisszumra van szükség a novemberi rendkívüli uniós csúcson.
Az Európai Parlament szocilista elnöke utalt arra, hogy a fiatalok munkanélkülisége a társadalmi összhangot is veszélyezteti. Az egyre gyakoribb tüntetések a társadalmi elégedetlenség fokozódását jelzik és ez előbb-utóbb aláássa a demokratikus intézményeket, mert a fiatalok az államot tehetetlennek tartják a pénzügyi világ diktatúrájával szemben. Martin Schulz hangsúlyozta, hogy fontos ugyan megvédeni az euró árfolyam-stabilitását, de ez nem cél, hanem eszköz a munkahelyteremtéshez és a növekedés beindításához. A munkanélküliség ugyanis sokkal nagyobb kárt okoz az Uniónak, mint a költségvetési hiány.